Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravuje viacero významných zmien pre ceny energií, ktoré by mohli v budúcnosti ovplyvniť mesačné rozpočty domácností. Okrem dlhodobejších úprav vo vyhláškach, ktoré majú zaviesť pásmové tarify, úrad ohlásil aj konkrétnu zmenu v zúčtovaní odchýlok. Tá začne platiť už od septembra. Téme sa venuje interez.sk.
ÚRSO prináša pásmové tarify
ÚRSO plánuje už v auguste tohto roka predložiť do pripomienkového konania novely vyhlášok pre elektroenergetiku a plynárenstvo. Kľúčovou navrhovanou zmenou má byť nový spôsob výpočtu maximálnej ceny energií pre zraniteľných odberateľov, teda pre domácnosti.
V prípade elektriny aj plynu sa má zaviesť systém pásmových alebo tarifných sadzieb. Hoci detaily zatiaľ nie sú známe, takýto systém zvyčajne znamená, že cena za jednotku energie sa mení v závislosti od celkovej spotreby – napríklad do určitého objemu spotreby platí nižšia sadzba a pri vyššej spotrebe cena rastie.
Okrem toho sa majú meniť aj pravidlá pre ceny energií (elektriny) z obnoviteľných zdrojov a poplatky za prístup do distribučnej sústavy. Regulátor tieto kroky odôvodňuje potrebou prispôsobiť pravidlá zmeneným podmienkam na trhu.

V septembri príde zmena pre odchýlky
Okrem týchto dlhodobejších plánov úrad oznámil aj konkrétnu a okamžitú zmenu, ktorá nadväzuje na nedávny spor s energetickým sektorom. Od 1. septembra 2025 sa zmení spôsob výpočtu ceny za tzv. odchýlku (nesúlad medzi plánovanou a skutočnou spotrebou/výrobou elektriny). Konkrétne sa v pravidlách organizátora trhu OKTE zmení násobok cien elektriny z hodnoty 1,5 na 1,1.
Tento krok je vnímaný ako ústupok po masívnej kritike zo strany priemyslu (RÚZ, Klub 500, ZDE), ktorý pôvodne navrhované, oveľa prísnejšie zmeny označil za likvidačné.
Stabilizácia trhu aj nižšie ceny
Podľa predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka má aj táto miernejšia úprava obmedziť špekulatívne správanie niektorých účastníkov trhu, ktorí podľa neho ohrozujú stabilitu elektrizačnej sústavy. Zároveň zdôraznil, že zmena bola navrhnutá tak, aby nepoškodila tých účastníkov trhu, ktorí pre Slovensko vytvárajú pridanú hodnotu.
Cieľom úradu je podľa jeho slov stabilizovať trh s elektrinou a v konečnom dôsledku optimalizovať náklady na odchýlku tak, aby to prispelo k stabilnejšej a potenciálne nižšej cene elektriny pre všetkých odberateľov. ÚRSO zároveň analyzuje ďalšie možnosti úprav v tejto oblasti, ktoré by mali platiť od nového regulačného obdobia.
Budú ceny energií v skutočnosti vyššie?
Krok, ktorý úrad prezentuje ako boj proti špekulantom s cieľom znížiť ceny energií, označujú energetické firmy za zavedenie novej „transakčnej dane“, ktorá v konečnom dôsledku poškodí priemysel aj bežných spotrebiteľov.
Podľa nich ÚRSO nerozlišuje medzi špekulantmi a zodpovednými firmami a zavádza kolektívny trest. Varujú, že zrušením odmien za pomoc sieti zanikne celý „trh s flexibilitou“, pretože firmy nebudú mať žiadnu motiváciu aktívne pomáhať vyvažovať sústavu. Túto úlohu bude musieť v plnej miere a za drahšie peniaze zabezpečovať štátna spoločnosť SEPS, čo v konečnom dôsledku zaplatia všetci odberatelia.
Predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová upozorňuje, že náklady za odchýlku môžu pre firmy stúpnuť až trojnásobne, z dnešných 3 až 9 eur za megawatthodinu na 18 až 20 eur. Riaditeľ spoločnosti Fuergy, Vladimír Miškovský, dokonca uviedol príklad jedného zo svojich klientov, ktorému by zmena zvýšila ročné náklady až o 18 miliónov eur. Tieto obrovské náklady budú musieť firmy podľa neho nevyhnutne premietnuť do cien svojich produktov a služieb.

Nový systém mal pôvodne začať platiť už od 1. augusta 2025. Po silnej kritike z energetického sektora však ÚRSO potvrdil odklad o jeden mesiac, teda na 1. septembra.
Do akej miery úrad zapracuje pripomienky firiem, nie je zatiaľ jasné. Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz však pripustil, že finálne pravidlá nastavia tak, aby nepoškodili účastníkov trhu a zároveň obmedzili zneužívanie systému, čo naznačuje možnosť kompromisu.