Slováci by už čoskoro mohli ušetriť stovky eur pri vyšetreniach. Lekári totižto žiadajú, aby im poisťovne hradili utlmujúce injekcie. Tie sa bežne používajú pri viacerých úkonoch. Lekári podotkli, že pacienti s vážnejšími diagnózami platia aj stovky eur. Vďaka úhradám z poistovne by pacienti ušetrili a navyše by boli výkony bezbolestné.
Pacienti by mohli ušetriť
Ako uvádza spravodajský portál STVR, lekári chcú, aby boli utlmujúce injekcie hradené zo strany zdravotných poisťovní. Takéto injekcie sa podávajú napríklad pred kolonoskopiou.

Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) upozornila, že hoci od jesene minulého roka zdravotným poisťovniam v preplácaní nič nebráni, tieto úkony naďalej pacientom nepreplácajú. Ak má pacient vážnejšie ochorenie, z vlastného vrecka musí neraz uhradiť aj stovky eur.
Vyšetrenie je možné aj bez injekcie
SGS priznáva, že vyšetrenie, akým je napríklad kolonoskopia, je možné podstúpiť rôzne. Napríklad bez uspania, v úplnej anestéze či s takzvanou analgosedáciou. Prezident SGS Tibor Hlavatý pre STVR spresnil, že injekcie, ktoré pacienta utlmia, zabezpečia bezbolestnosť výkonu.
Pacienti, ktorí majú napríklad Crohnovou chorobou, musia chodiť na vyšetrenia pravidle. Nakoľko ide o nepríjemné vyšetrenie, ktoré je často bolestivé, väčšia zvolí analgosedáciu. Ako sme naznačili, pacienti si tieto injekcia hradia sami, avšak SGS navrhuje, aby im ich hradili poisťovne. Odborníci doplnili, že poisťovne už pred rokom tvrdili, že sa touto problematikou budú zaoberať, keď sa zaradí do katalógu zdravotných výkonov.

Pacienti si naďalej platia sami
A hoci od jesene minulého roka Ministerstvo zdravotníctva SR tento špeciálny výkon uznalo, zdravotné poisťovne ho naďalej neuhrádzajú. Týka sa to všetkých troch poisťovní, ktoré pôsobia na Slovensku – Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union a Dôvera.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť uviedla, že žiada od poisťovní len to, čo je v niektorých štátoch sveta bežnou praxou. Prezident SGS Hlavatý povedal, že výkony by mali byť robené bezbolestne, preto považuje za absurdné to, aby si pacient doplácal za bezbolestný výkon.
Z vyjadrení poisťovní, ktoré poskytli portálu STVR nie je jasné, či sedáciu budú v budúcnosti uhrádzať. Každopádne, SGS urobila prvý krok, ktorý by mohol konečne naštartovať proces smerom k pacientovi. Ak zdravotné poisťovne na túto požiadavku pristúpia, pacienti môžu ušetriť stovky eur.