Nemecký automobilový koncern Mercedes-Benz oznámil rozsiahlu sťahovaciu akciu svojich úžitkových vozidiel. Bezpečnostná kampaň sa vzťahuje na modely Viano a Vito, ktoré zišli z výrobných liniek v období od konca roka 2002 do začiatku roka 2006.
Podľa údajov automobilky je v samotnom Nemecku registrovaných vyše 60-tisíc kusov týchto vozidiel. Celkový počet dotknutých áut v rámci Európy a ďalších trhov zatiaľ nebol špecifikovaný.
Problém súvisí s vadnými komponentmi airbagov
Dôvodom masívneho sťahovania vozidiel sú potenciálne nebezpečné moduly airbagov dodávané japonským výrobcom Takata. Tieto komponenty predstavujú vážne bezpečnostné riziko pre cestujúcich.
V momente aktivácie airbagu pri dopravnej nehode môže dôjsť k jeho roztrhnutiu. Následkom toho sa do priestoru kabíny môžu rozletieť ostré kovové časti, ktoré ohrozujú zdravie a životy pasažierov. Mechanizmus poranenia pripomína účinok črepín pri výbuchu munície.

Problémy s airbagmi značky Takata predstavujú dlhodobý globálny problém automobilového priemyslu. V posledných rokoch museli výrobcovia áut po celom svete stiahnuť z prevádzky desiatky miliónov vozidiel. S vadnými nafukovacími mechanizmami sa spája niekoľko desiatok tragických prípadov s fatálnymi následkami.
Postup riešenia a komunikácia s vlastníkmi
Automobilka Mercedes-Benz pripravila systematický plán na riešenie situácie. Všetci registrovaní vlastníci postihnutých modelov dostanú oficiálne upozornenie poštou. Distribúciu listov zabezpečí autorizovaná predajná sieť spoločnosti.
Majitelia vozidiel si môžu nechať svoje autá skontrolovať v ktoromkoľvek autorizovanom servise Mercedes-Benz. Diagnostika aj prípadná výmena vadných airbagov bude realizovaná bez akýchkoľvek nákladov pre zákazníkov.
Spoločnosť zatiaľ nestanovila presný časový harmonogram celej akcie. Odborníci z automobilového sektora však odporúčajú majiteľom dotknutých vozidiel, aby kontaktovali svoj servis čo najskôr po obdržaní oficiálneho oznámenia.
Táto sťahovacia akcia predstavuje ďalšiu kapitolu v dlhodobej kríze spojenej s produktmi spoločnosti Takata, ktorá výrazne zasiahla celý automobilový sektor v poslednom desaťročí.