Polícia Slovenskej republiky upozornila občanov na nové podvodné praktiky, ktoré sa začali šíriť Slovenskom. Opatrní musí byť každý, pretože podvodníci sú čoraz viac prefíkaní.
Naletieť na podvod je veľmi ľahké, pretože podvodník sa u vás snaží vzbudiť dôveru a najmä vás chce prinútiť k rýchlej reakcii. Je to bežná taktika, pretože podvodník sa spolieha na to, že ak budete rýchlo konať, nestihnete si premyslieť svoje činy.
Podvodníci sa hrajú na policajtov
Ako informuje Polícia SR na svojom profile na sociálnej sieti, podvodníci sa začali hrať na policajtov. Dokonca sa preukazujú falošnými preukazmi, aby u občanov vzbudili dôveru a vyvrátili akékoľvek podozrenia z podvodu.
Falošné služobné preukazy obsahujú dokonca fotografiu, čo je ďalší znak, ktorý má u ľudí vzbudiť dôveru. Cieľom páchateľa je však jediné, oklamať vás a nezákonne sa finančne obohatiť.

Polícia vydala varovanie
Slovenská polícia v tejto súvislosti vydala varovanie. Zdôrazňuje, že skutočný policajt nikdy nevyhotovuje fotografiu svojho preukazu a rozhodne túto fotografiu neposiela cez správy alebo aplikácie ako dôkaz svojej totožnosti.
Polícia tiež dodáva, že policajt nikdy nežiada občanov o peniaze a nevyzýva ich ani na poskytnutie údajov k bankovým účtom. Rovnako občanov nekontaktuje v mene bankových inštitúcií. Ak sa s niečím takýmto alebo podobným stretnete, ide o podvod. Zločinci vás väčšinou kontaktujú cez SMS správy alebo cez správy na komunikačných platformách, napr. WhatsApp, Messenger, Telegram a podobne. Často vás kontaktujú aj priamo telefonicky.
Ako podvod prebieha?
Polícia Slovenskej republiky spresnila, že podvodníci sa snažia svoje potenciálne obete zastaršiť. Primárne chcú získať osobné údaje, ktoré potom zenužijú alebo finančné prostriedky.
Obeť pod rôznymi legendami a zámienkami nabádajú k tomu, aby vybrala svoje úspory z banky a odovzdala ich cudzej osobe. Mnohokrát sa toto odovzdávanie peňazí uskutočňuje na verejných miestach, ako sú parky alebo nákupné centrá.
Kontaktujte políciu
Polícia varuje, že ak ste dostali takúto správu, prípadne ste prijali takýto telefonát, musíte byť obozretní. V žiadnom prípade neposkytujte svoje osobné údaje, ani údaje o svojej platobnej karte. Taktiež nikomu neodovzdávajte finančnú hotovosť, ale bezodkladne kontaktujte svojich blízkych, napr. priateľov alebo rodinu. Takýmto spôsobom si ľahšie overíte pravdivosť tvrdení volajúceho.
V prípade, že máte pochybnosti, alebo ste sa už stali obeťou podvodu, bezodkladne kontaktuje políciu na telefónnom čísle 158.