Predstavitelia členských krajín Európskej únie vo štvrtok prijali rozhodnutie o príprave rozsiahlych protiopatrení voči Spojeným štátom americkým. Schválený balík zahŕňa možnosť uvalenia ciel na americkú produkciu v celkovom objeme 93 miliárd eur. Tieto opatrenia majú nadobudnúť účinnosť od siedmeho augusta tohto roka, pokiaľ prebiehajúce negociácie medzi oboma stranami neprinesú uspokojivý výsledok.
Súčasná situácia je reakciou na vyhlásenia americkej administratívy z tohto mesiaca, ktorá avizovala možnosť zavedenia tridsaťpercentných taríf na európske výrobky. Washington stanovil ultimátum do prvého augusta na dosiahnutie bilaterálnej obchodnej dohody. Diplomatické zdroje naznačujú, že obe strany sa postupne približujú ku kompromisu zahŕňajúcemu pätnásťpercentné základné clá na európsku produkciu, avšak paralelne pokračujú prípravy na scenár zlyhania rokovaní.

Návrh odvetných tridsaťpercentných taríf získal podporu dvadsiatich šiestich členských štátov, pričom jediné Maďarsko sa rozhodlo nepridať k tejto iniciatíve. Napriek prijatiu týchto opatrení európski predstavitelia naďalej vyjadrujú nádej na dosiahnutie vzájomne výhodnej dohody s americkou stranou.
Podmienky americkej administratívy
Americká strana v stredu dvadsiateho tretieho júla signalizovala ochotu zmierniť navrhované tarifné opatrenia za predpokladu, že európsky trh sa stane prístupnejším pre americké podnikateľské subjekty. Podľa vyjadrení z Washingtonu je možné dosiahnuť redukciu navrhovaných ciel výmenou za liberalizáciu prístupu amerických firiem na európsky trh.
Diplomatické kruhy uvádzajú, že americký návrh obsahuje aj sektorové výnimky, ktoré by sa mali vzťahovať na letecký priemysel, drevársky sektor, farmaceutickú výrobu a poľnohospodárske produkty. Tieto výnimky predstavujú potenciálny priestor pre kompromis, ktorý by mohol zmierniť ekonomické dopady na obe strany.
Z hlavných európskych metropol, konkrétne z Paríža a Berlína, však zaznievajú hlasy volajúce po razantnejšom postupe. Tieto krajiny presadzujú, aby Brusel preukázal odhodlanie a schopnosť energicky reagovať na americké obchodné hrozby, čím by posilnil vyjednávaciu pozíciu Únie.
Rozšírenie rozsahu protiopatrení
Európska komisia nepripravuje len tarifné opatrenia na americký tovar. Súbežne pracuje na vypracovaní samostatného zoznamu obmedzení, ktoré by sa týkali amerických spoločností pôsobiacich v sektore služieb. Tieto reštrikcie by sa mali dotknúť predovšetkým technologických a finančných firiem operujúcich na európskom trhu.
Takýto dvojstupňový prístup signalizuje odhodlanie Bruselu využiť všetky dostupné nástroje obchodnej politiky na ochranu európskych ekonomických záujmov. Kombinácia ciel na tovar a obmedzení v sektore služieb predstavuje komplexnú stratégiu, ktorá má prinútiť Washington k serióznym rokovaniam o vzájomne prijateľnom riešení.
Vývoj situácie v nasledujúcich dňoch bude kľúčový pre budúcnosť transatlantických obchodných vzťahov. Obe strany stoja pred rozhodnutím, či uprednostnia eskaláciu obchodného konfliktu alebo hľadanie kompromisu, ktorý by minimalizoval ekonomické škody na oboch brehoch Atlantiku.