Americký prezident Donald Trump začne od pondelka 7. júla rozosielať listy, ktoré sa týkajú ciel. Ako oznámil, listy Spojené štáty adresujú viacerým krajinám, no nespresnil ktorým konkrétne.
Povedal, že ich môže byť 12, možno 15 a dodal, že s niektorými krajinami Spojené štáty uzatvorili dohody. V tomto prípade pôjde o kombináciu listov a dohôd.
Trump rozpošle listy o clách
Už začiatkom apríla americký prezident oznámil celoplošné 10-percentná clá. Tie sa týkajú takmer všetkých tovarov, ktoré sa dovážajú do USA. Oznámil tiež takzvané recipročné clá, ktoré budú mať vyššiu sadzbu a dotknú sa väčšiny krajín sveta.
Ak informuje spravodajský portál Teraz.sk, už v stredu 9. júla končí 90-dňové obdobie, kedy mohli jednotlivé krajiny rokovať s americkou administratívou. Podľa agentúry Reuters začnú nové výšky ciel platiť až od 1. augusta 2025. Krajiny tak získajú ďalšie prechodné obdobie, kedy clá zatiaľ nebudú zavedené v praxi.
Dodatočné clo
Šéf Bielho domu tiež v nedeľu vydal varovanie. Povedal, že každá krajina, ktorá sa „stotožní s protiamerickými postojmi BRICS“ zaplatí ešte viac. Konkrétne hovorí, že tieto krajiny budú zaťažené dodatočným 10-percentným clom.
Minister obchodu Howard Lutnick novinárom potvrdil, že vyššie colné sadzby začnú platiť 1. augusta 2025. Doplnil tiež, Trump „práve teraz stanovuje sadzby a uzatvára dohody.“
Nové obchodné dohody
Americký minister financií Scott Bessent v nedeľnej relácii televíznej stanice CNN uviedol, že v najbližších dňoch môže dôjsť k viacerým významným oznámeniam, ktoré sa budú týkať obchodných dohôd. Podľa jeho slov Európska únia dosiahla v rokovaniach dobrý pokrok.
Nedávno sme vás informovali, že rokovania medzi USA a EÚ nie sú uspokojivé a Európska únia už pomaly prestala dúfať v obojstranne výhodnú dohodu. Najnovšie informácie ale naznačujú, že k dohode napokon príde, a tak produkty vyvážané z územia EÚ na pôdu USA môžu byť zaťažené nižšou sadzbou.
Trump od nástupu do úradu rozpútal obchodnú vojnu takmer so všetkými krajinami sveta. Ako pripomenula agentúra Reuters, toto rozvírilo finančné trhy a donútilo politikov, aby chránili ekonomiku svojich krajín. Okrem iného musia s USA a ďalšími krajinami podpisovať rôzne dohody. Vďaka nim môžu byť dopady na ekonomiku o čosi nižšie.