Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila v stredu ambicióznu iniciatívu zameranú na výrazné zvýšenie cien tabakových produktov, alkoholu a nápojov obsahujúcich cukor. Projekt s názvom „3 by 35“ navrhuje zvýšenie cien týchto produktov prostredníctvom spotrebných daní o najmenej 50 percent do roku 2035, čím by vlády získali dodatočné verejné príjmy na podporu zdravotnej starostlivosti a sociálnych programov.
Zdravšie rozhodnutia a vyššie príjmy do štátnych pokladníc
Týmto krokom plánuje WHO nazbierať počas nasledujúcich 10 rokov jeden bilión amerických dolárov. Finančné prostriedky majú byť cielene smerované do rozšírenia dostupnosti verejného zdravotníctva, vzdelávacích projektov a sociálnych sietí štátov, najmä tam, kde sú prostriedky v súčasnosti nedostačujúce. Aktívnou finančnou podporou sa medzinárodné spoločenstvo usiluje nielen o posilnenie zdravotnej ochrany, ale aj zlepšenie prevencie chorôb ako rakovina, cukrovka 2. typu a kardiovaskulárne ochorenia.
Spotreba tabaku, alkoholu a sladených nápojov sa dlhodobo považuje za jeden z primárnych faktorov prispievajúcich k epidémii neprenosných ochorení. Podľa oficiálnych údajov WHO tieto choroby spôsobujú viac ako 75 percent všetkých úmrtí celosvetovo. V dôsledku toho sa nová fiškálna politika WHO snaží o dvojitý úžitok—znížiť škodlivosť správania spojeného s konzumáciou rizikových produktov a zároveň financovať boj proti často smrteľným následkom.

Ako predísť miliónom predčasných úmrtí
Implementovanie zvýšenia daní v navrhovanej výške by mohlo v horizonte nasledujúcich 50 rokov zachrániť milióny životov. Analýzu vykonala pracovná skupina Healthcare Tax Policy v spolupráci s neziskovou organizáciou Bloomberg Philanthropies ešte v roku 2024. Podľa ich výpočtov by jednorazové zvýšenie cien týchto tovarov o minimálne 50 percent do roku 2035 predstavovalo dramatickú prevenciu až 50 miliónov predčasných úmrtí v priebehu polstoročia.
WHO upozorňuje, že aktuálne opatrenia sú nevyhnutným krokom reakcie na narastajúci počet úmrtí spôsobených ochoreniami, ktoré sú priamo naviazané na spotrebiteľské návyky populácie. Organizácia plánuje presadzovať svoju iniciatívu diplomatickou cestou, pričom apeluje na vlády, aby pripravili potrebné legislatívne kroky a regulačné rámce.

Vlády stoja pred dôležitým rozhodnutím
O návrhu WHO budú jednotlivé krajiny rozhodovať samostatne, no predpokladom úspešného globálneho vplyvu opatrenia je koordinovaná aktivita širokého spektra štátov. Zástupcovia WHO v tomto kontexte už teraz vyzývajú národné vlády, aby neváhali so zavádzaním daní, ktorých pozitívny vplyv na verejné zdravie je doložený predošlými skúsenosťami a ekonomickými analýzami.
Nová iniciatíva otvára nové možnosti riešenia rastúcej zdravotnej záťaže na celom svete. Pokiaľ sa plánovaná stratégia implementuje úspešne, očakáva sa nielen zlepšenie zdravia populácie, ale aj posilnenie fiškálnej stability mnohých štátov. Odborníci zároveň poukazujú na to, že vytvorenie finančných zdrojov pre zdravotníctvo a sociálne programy bude obzvlášť dôležité v kontexte starnutia populácie v mnohých krajinách sveta.