Pravidlá cestnej premávky sa menia takmer neustále. Niektoré zmeny sú väčšie, niektoré menšie, pričom tie, o ktorých si povieme v tomto článku, rozhodne patria do tej prvej skupiny. Ako informuje SITA, od 1. júla 2025 nadobudnú účinnosť nové pravidlá pre vyberanie mýta.
Tieto nové pravidlá sú de facto nevyhnutné, nakoľko zosúladia slovenskú legislatívu s európskymi predpismi. A čo presne sa zmení? Výška mýta sa už nebude určovať len na základe kategórie vozidla či počtu náprav, ale bude zohľadňovať aj emisnú triedu CO2, skupinu a podskupinu vozidla a dátum jeho prvej registrácie.
Cieľom tohto opatrenia je ekologickejšie a spravodlivejšie nastavenie poplatkov – v závislosti od environmentálnej záťaže konkrétneho vozidla.

Niektorí sú vo výhode
Zmeny sa najviac dotknú dopravcov, ktorí ešte stále využívajú len národného poskytovateľa mýta. Tí budú musieť prejsť procesom registrácie alebo predregistrácie vozidiel, aby si mohli uplatniť zľavy podľa novej legislatívy.
Dopravcovia, ktorí už využívajú európsku službu elektronického výberu mýta (EETS), sú v tomto smere vo výhode. Ich vozidlá totiž už sú registrované podľa európskych pravidiel, a teda nemusia absolvovať žiadnu dodatočnú administratívu.
Medzinárodní poskytovatelia mýta už majú svoje systémy nastavené v súlade s európskymi smernicami. Takže tí, ktorí sa rozhodli pre EETS v predstihu, teraz čerpajú výhody bez nutnosti ďalšieho zásahu. EETS navyše pokrýva aj viacero krajín, čo je výhodné pre dopravcov operujúcich naprieč Európou.
Ako je to na Slovensku?
Už viac než polovica mýta na Slovensku sa vyberá prostredníctvom EETS poskytovateľov, čo potvrdzuje pozitívny vplyv otvorenia trhu konkurencii.
Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) vstup medzinárodných hráčov na slovenský trh priniesol výhody nielen zahraničným dopravcom, ale aj slovenským logistickým a špedičným firmám. Prechod na EETS sa tak ukazuje ako rozumný krok, ktorý môže dopravcom ušetriť čas, peniaze aj zjednodušiť prechod na nové pravidlá.
Ako sa pripraviť na nové pravidlá?
Dopravcovia, ktorí aktuálne zvažujú prechod na systém EETS, môžu túto zmenu uskutočniť už teraz a vyhnúť sa tak duplicitným administratívnym úkonom. Tým, že sa ich vozidlá zaregistrujú priamo v európskom systéme, nebudú musieť absolvovať dodatočnú registráciu v súvislosti so zmenou slovenských pravidiel.
Obecne teda možno povedať, že nové pravidlá, ktoré začnú platiť 1. júla 2025, zvýšia tlak na posilnenie ekologickosti v rámci dopravy, pričom výhody zo systému budú čerpať hlavne tí, ktorí sa na nové podmienky pripravia (alebo sa už pripravili) vopred.