Zdá sa, že uplynulý mesiac bol pre Slovákov kritický. Podľa dostupných údajov v apríli zbankrotovalo zatiaľ najviac obyvateľov Slovenska v tomto roku. Ako informoval portál Teraz.sk, formu konkurzu si zvolilo 873 dlžníkov. Len šesť subjektov sa rozhodlo pre splátkový kalendár, čo predstavuje oproti minulosti pokles.
Celkovo v apríli zbankrotovalo 879 dlžníkov a v tomto roku ide zatiaľ o najväčší počet. Osobné bankroty od začiatku tohto roka stúpajú a každým mesiacoch ich je viac. Ak by sme porovnali údaje za rovnaké obdobie minulého roka, aj v tomto prípade ide o nárast.
V apríli zbankrotovalo najviac Slovákov
Minulý rok v apríli zbankrotovalo 854 občanov SR, čiže o tri percentá menej než v tomto roku. V medziročnom porovnaní však ide o prudší skok. Ako informovala spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, v apríli 2025 bolo o 17 percent viac bankrotov než v marci. Tento trend možno pripísať viacerých faktorom. Smutné prvenstvo si odniesla päťčlenná rodina vrátane manželského páru, ktorá pochádza z okresu Brezno. Spoločnosť CRIF spresnila, že doposiaľ sa takáto početná skupina príbuzných v štatistikách nevyskytla. Skrachovala tiež trojčlenná rodina vrátane manželského páru, pričom v apríli celkovo zbankrotovalo až 16 manželských párov. Finančné problémy sa nevyhli ani ďalším príbuzným a 22 ľudí s blízkymi príbuzenskými väzbami podľahlo bankrotu. Do štatistík sa dostali aj ľudia bez domova, pričom tých bolo 112.
Ako sme naznačili, v apríli 2025 bol počet dlžníkov 879 a z toho formu konkurzu si zvolilo 873 subjektov. Len šesť subjektov si vybralo splátkový kalendár, čo je zatiaľ najnižší počet v rámci aktuálneho roka. Bankrotom sa nevyhli ani staršie osoby a štatistiky uvádzajú, že vo veku 70 až 79 rokov zbankrotovalo 10 mužov a 10 žien. Pri oboch pohlaviach ide podľa CRIF o najvyšší počet v tomto roku.
Ako sú na tom jednotlivé regióny?
Čo sa týka regiónov Slovenska, v počte osobných bankrotov vedie Prešovský kraj. Tam bolo zaznamenaných až 154 dlžníkov. Nasleduje Banskobystrický kraj so 153 dlžníkmi a prvú trojku uzatvára Bratislavský kraj, z ktorého pochádzalo 127 dlžníkov. Košický kraj zaznamenal 118 osobných bankrotov, Nitriansky kraj 93 a Trenčiansky 83 dlžníkov. Na chvoste tohto nelichotivého rebríčka je Trnavský a Žilinský kraj. Oba kraje v apríli zaznamenali zhodne 76 dlžníkov.
Hlavná analytička spoločnosti CRIF Jana Marková doplnila, že z celkového množstva 879 bankrotov bolo 90 percent vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov. Zvyšných 10 percent na majetok podnikateľov. „V apríli nebolo pre nepoctivý zámer zrušené ani jedno oddlženie. Jeden dlžník z rovnakého dôvodu pribudol do Registra diskvalifikácií. V apríli súdy zároveň zrušili 522 konkurzov z predchádzajúcich období. Z nich bolo 478 zrušených pre nedostatok majetku a 44 po splnení konečného rozvrhu výťažku,“ spresnila Marková pre portál Teraz.sk.