Vo fínskej jadrovej elektrárni Olkiluoto, ktorá prevádzkuje najvýkonnejší jadrový reaktor v Európe, uniklo začiatkom marca približne 100-tisíc litrov rádioaktívnej vody. K úniku došlo počas pravidelnej technickej odstávky, ktorá potrvá do mája.
Podľa spoločnosti Teollisuuden Voima (TVO), prevádzkovateľa elektrárne, za incident môže ľudská chyba pracovníkov počas prípravy reaktora na plánovanú údržbu a dopĺňanie paliva. Zamestnanci nesprávne utesnili poklop bazéna v reaktore, čo viedlo k úniku kontaminovanej vody do izolovaných častí ochranného systému.
Odborníci zdôrazňujú, že napriek veľkému objemu uniknutej vody išlo o nízko rádioaktívnu kvapalinu používanú hlavne na chladenie a prenos tepla v primárnom okruhu reaktora. Z tohto dôvodu predstavuje incident len veľmi malé riziko pre zdravie obyvateľov alebo životné prostredie.
Úrady a prevádzkovateľ upokojujú verejnosť
Fínska jadrová elektráreň aj úrady okamžite po odhalení úniku prijali bezpečnostné opatrenia, ktoré zabránili rozšíreniu kontaminácie mimo uzavreté priestory. Spoločnosť TVO deklarovala, že nedošlo k úniku rádioaktivity do okolitého prostredia ani k ohrozeniu zamestnancov elektrárne.
Situáciu detailne monitoruje aj fínsky Úrad pre radiačnú a jadrovú bezpečnosť (STUK), ktorý vyzval prevádzkovateľa na dôkladnú analýzu a nápravu nedostatkov. STUK zároveň oceňuje rýchlu reakciu elektrárne a ubezpečuje verejnosť, že incident nepredstavuje reálne riziko pre obyvateľstvo.
Hodnoty radiácie v okolí elektrárne zostali počas celého incidentu v normálnom rozmedzí. Prevádzka elektrárne pokračuje v režime plánovanej odstávky bez ďalších komplikácií.

Významná úloha reaktora Olkiluoto 3 pokračuje
Jadrový reaktor Olkiluoto 3, ktorý patrí k technologickej špičke, disponuje výkonom 1600 megawattov, čo ho robí najvýkonnejším v Európe a tretím najvýkonnejším na svete. Tento reaktor pokrýva približne 14 % celkovej spotreby elektrickej energie vo Fínsku, čím zohráva dôležitú úlohu v energetickej stratégii krajiny.
Jeho výstavba sa začala ešte v roku 2005, no plná prevádzka bola spustená až v máji 2023, po viacerých komplikáciách a oneskoreniach. Súčasná odstávka je v poradí druhou pravidelnou technickou prestávkou, na ktorej sa podieľa približne tisíc odborníkov, vrátane zahraničných špecialistov. Počas odstávky sa kontroluje a modernizuje bezpečnostný systém a dopĺňa jadrové palivo.
Incident vo fínskej elektrárni pripomenul dôležitosť dôsledného dodržiavania bezpečnostných protokolov. Aj keď bol únik vody dôsledkom ľudskej chyby, experti zdôrazňujú, že systém ochrany v elektrárni efektívne zabránil vážnejším následkom.