Americký prezident Donald Trump zvažuje nečakaný krok. Podľa všetkého už je natoľko frustrovaný Vladimirom Putinom a vojnou na Ukrajine, že nevylučuje zavedenie mimoriadnych sankcí voči Rusku. Takto sa vyjadril v súvislosti s pretrvávajúcimi útokmi Kremľa na územie Ukrajiny a doposiaľ neúspešné mierové rokovania, píšu Správy STVR.
Táto radikálna zmena postoja prichádza v čase, kedy sú vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou už tak výrazne napäté. Trump pritom pôvodne tvrdil, že ako prezident dokáže konflikt ukončiť do jedného dňa nástupu od úradu. Dnes už je zrejmé, že išlo len o nepodarenú metaforu, nie reálny sľub.
Trump podľa informácií denníka The Wall Street Journal zvažuje sankcie, ktoré by Kremeľ donútili k ústupkom. Nové obmedzenia by sa pravdepodobne netýkali bankového sektora, ale zvažujú sa iné opatrenia, ktoré by mohli presadiť dohodu o 30-dňovom prímerí. Ukrajina s takýmto návrhom už súhlasila, Rusko ho však dlhodobo odmieta. Trump zároveň pripúšťa, že sa môže rozhodnúť sankcie vôbec neuplatniť.
Neprehliadnite

Jeho frustrácia, ako sme už spomenuli, vyplýva najmä z narastajúceho násilia. Krátko po jeho nedávnom vyjadrení podniklo Rusko jeden z najväčších útokov na Ukrajinu od začiatku vojny, počas ktorého vypustilo vyše 350 dronov a niekoľko riadených striel. Kremeľ tieto útoky označil za odvetu za ukrajinské bombardovanie ruského územia.
Trump zmenil názor na Putina
Stojí za zmienku, že odkedy Trump opäť nastúpil na post prezidenta USA, jeho vzťah (či postoj) voči ruskému prezidentovi sa postupne vyvíjal, teda skôr zhoršoval. Spočiatku veril, že má šancu zlepšiť vzťahy s Moskvou, teraz už však hovorí o nespokojnosti s tým, že sa Putin nechce podriadiť mierovým rokovaniam. Trump dokonca uviedol, že si nie je istý, čo sa s Putinom stalo, a naznačil, že ruský prezident sa už nespráva predvídateľne.
Podľa bývalého amerického veľvyslanca na Ukrajine Williama Taylora americký prezident pravdepodobne dospel k záveru, že práve Putin je hlavnou prekážkou mierového riešenia. Doterajšia viera, že ruský líder ukončí vojnu ako gesto voči Trumpovi, sa nenaplnila. Telefonát, v ktorom Putin odmietol výzvu na prímerie, mal byť pre Trumpa zlomovým bodom.
Je nerozhodný. Nie však len kvôli Rusku
Trumpova nerozhodnosť voči sankciám pramení z viacerých faktorov. Jednak nemá v obľube ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorému vyčíta, že podporoval ďalšie sankcie a tým predlžoval konflikt, a zároveň sa domnieva, že nové sankcie by mohli narušiť snahy o obnovenie obchodných vzťahov medzi USA a Ruskom.

Hlava Bieleho domu podľa zdrojov dokonca zvažuje aj úplné ukončenie snáh o sprostredkovanie mierových rokovaní, ak posledný pokus nebude úspešný. Zatiaľ nie je známe, či by v takom prípade USA pokračovali vo vojenskej podpore Ukrajiny, alebo by sa politika Bieleho domu voči konfliktu zásadne zmenila.
Situácia sa vyostruje
Súčasná situácia ukazuje, že aj napriek pôvodným zámerom sa Trumpovi nepodarilo dosiahnuť zásadné ústupky zo strany Kremľa. Zhoršujúce sa vzťahy medzi USA a Ruskom a zintenzívnenie vojenských akcií naznačujú, že diplomatické riešenie konfliktu je v súčasnosti vzdialenejšie než kedykoľvek predtým, aj keď to malo byť presne naopak.
Trump, ktorý sa počas svojej kampane prezentoval ako líder schopný ukončiť vojnu v rekordnom čase, tak čelí realite zložitého geopolitického konfliktu, v ktorom osobné sympatie a presvedčenie o vplyve nestačia na dosiahnutie dohody.