Nie všetky staré mince, ktoré sa vám váľajú v zásuvkách či rôzne po byte, majú nulovú hodnotu. Práve naopak, možno aj vy doma máte vzácny poklad, len ste o ňom doposiaľ nevedeli. Spozornieť by mali najmä tí, ktorí sú si istí, že majú u seba doma staršie české mince. Prečo? Za niektoré môžete dostať až 7 800 eur, čo je dostatok na jazdené auto v solídnom stave či luxusnú dovolenku. Téme sa venuje kryptomagazin.sk, pričom čerpá z dávnejších informácií tvnoviny.sk.
Konkrétne môžete takto štedrú finančnú odmenu získať za české desaťkorunové mince z roku 1993. Sú totiž numizmatickou raritou, a to kvôli chybe, ku ktorej došlo počas razby – označenie meny – „kč“ – je na týchto minciach omnoho menšie než pri štandardnom vydaní.
Mince sú vzácne aj preto, lebo ich je málo
Tieto vzácne mince sa pritom dostali do obehu omylom a len v obmedzenom počte. Podľa dostupných údajov bolo vyrazených približne 1 000 kusov, z ktorých sa k ľuďom dostalo asi 500. Následne, teda po tom, ako si zberatelia a odborníci všimli odchýlku v dizajne, sa podarilo z obehu stiahnuť ďalších približne 200 kusov. V súčasnosti sa teda predpokladá, že medzi verejnosťou koluje nanajvýš niekoľko stoviek takýchto mincí.
Hoci ide o mimoriadne vzácny jav, šanca, že sa podobná minca nachádza aj v slovenských domácnostiach, nie je nulová. Mnohí ľudia majú doma uložené české mince, ktoré si priniesli z dovoleniek alebo návštev u príbuzných. Prípad, keď sa niekomu takáto desaťkoruová minca dostane do ruky pri bežnom nákupe, je síce extrémne zriedkavý, ale nie nemožný. V niektorých prípadoch boli tieto mince vydané v obchode ako bežné výdavky, bez toho, aby si to predavač či zákazník uvedomil.

Samozrejme, takéto rarity majú vysokú hodnotu, keďže vášniví zberatelia sú ochotní za vzácne kúsky poriadne zaplatiť. Niektorí dokonca vymieňajú veľké množstvá hotovosti v bankách, na poštách či v obchodoch s cieľom objaviť túto konkrétnu desaťkorunu.
Záujem o tieto mince dokonca presahuje aj hranice Česka a Slovenska. Dopyt po nich evidujú aj zberatelia v Spojených štátoch amerických či v Japonsku. Raritné desaťkoruny sa pravidelne objavujú v aukciách a na špecializovaných portáloch.
Je ich viacero
Chybná desaťkoruna z roku 1993 rozhodne nie je jedinou vzácnou mincou, vďaka ktorej si môžete poriadne prilepšiť. Koncom apríla sme vás na našom webe informovali o dvojeurovej minci, ktorá bola vydaná v Litve v roku 2021. Venovaná bola prírodnej rezervácii Žuvintas, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Na jednej strane mince sú vyobrazené živočíchy, ktoré žijú v zmienenej rezervácii. Čo ju však robí výnimočnou a vzácnou, je chyba, ku ktorej došlo počas razenia. Ide o nesprávny nápis na hrane mince. Namiesto bežného litovského textu „Laisvé, Vienybé, Gerové“ (Sloboda, Jednota, Prosperita) nesie nápis „Dievs, svētī Latviju“ (Boh žehnaj Lotyšsku). Táto chyba pravdepodobne vznikla zámenou raziaceho nástroja určeného pre mince inej krajiny eurozóny.
Samotná Litovská centrálna banka potvrdila, že z celkového počtu týchto mincí (zhruba 500 000) malo chybný okraj približne 500 kusov. Pochopiteľne, vzhľadom na ich mimoriadnu vzácnosť sa tieto kúsky stali vyhľadávanými objektmi na zberateľskom trhu, pričom ich cena sa v priebehu rokov vyšplhala na vyše 2 000 eur. Niektorí šťastlivci si vďaka nej môžu prilepšiť dokonca až o 2 400 eur.
A nie sú to len mince
Stojí za zmienku, že zberateľské trhy zaznamenali v posledných rokoch nárast záujmu o takéto jedinečné mince. Hodnota sa často neodvíja len od historického alebo kultúrneho významu, ale aj od technických chýb, ktoré robia konkrétnu mincu unikátnou. Dnes je vďaka internetu omnoho jednoduchšie získať informácie o vzácnych kusoch a ich cenách, čo láka čoraz viac ľudí k tomu, aby si prehľadali peňaženky, zásuvky či staré pokladničky.
Zberatelia pritom necielia len na mince, ale na de facto akékoľvek vzácne veci, vrátane smartfónov. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, napríklad za originálny iPhone, ktorý spoločnosť Apple uviedla na trh ešte v roku 2007, môžete získať až 185 000 eur. Aby sme boli konkrétnejší, za takúto sumu sa zariadenie nedávno vydražilo.
Zberatelia ochotne platia vysoké sumy aj za originálne zariadenia, ktoré predstavovali významné technologické míľniky. Tento trend je podporený nielen nostalgiou, ale aj snahou o investičné zhodnotenie. Experti upozorňujú, že neporušené balenie a perfektný stav môžu hodnotu historického zariadenia zvýšiť až o tretinu.

Nie je to teda iba prvý iPhone, ktorý láka pozornosť zberateľov. Rastie záujem aj o mobilné telefóny ako Nokia 3310, Motorola StarTAC alebo staré zariadenia od Siemensu či Ericssonu – sú čoraz žiadanejšie a ich ceny sa na aukciách pohybujú od stoviek až po tisícky eur Napríklad populárna Nokia 3310 bola nedávno vydražená za niekoľko tisíc eur vďaka perfektnému stavu a originálnemu baleniu.