Počas spánku si náš mozog triedi spomienky, ale nie je to jeho jediná funkcia. Vedci zistili, že spánok pomáha nášmu mozgu pripraviť sa aj na budúcnosť. Ľudský mozog musí uchovávať rozsiahly archív spomienok z minulosti a každý deň si musí uchovávať aj nové veci. Ako uvádza portál ScienceAlert, je všeobecne známe, že spánok je okrem iného dôležitý pre pamäť a učenie sa.
Tradične sa tento proces vníma tak, že niečo zažijeme, spomienka na to sa potom počas spánku spracuje a uchová. Neskôr si vieme na túto vec, udalosť či poznatok kedykoľvek opäť spomenúť. Najnovšia štúdia ale odhalila, že spánok nám zrejme pomáha spracovávať nielen minulé spomienky, ale aj tie budúce. Vedci zistili, že náš mozog nás počas spánku aktívne pripravuje aj na zaznamenávanie nadchádzajúcich udalostí.
Spánok nás pripravuje na budúcnosť
Predchádzajúce výskumy jasne dokázali, že spánok je pre správne fungovanie ľudského organizmu kľúčový. Platí to aj o mozgu, no mnohé fyziologické detaily zostávajú pred zrakom vedcom naďalej ukryté. Okrem samotného ukladania spomienok vykonáva náš mozog aj procesy organizácie, z ktorých sa väčšina deje počas mentálneho odpočinku. Japonskí vedci sa chceli dozvedieť viac o úlohe spánku pri spracovaní pamäte vrátane prípravy na zážitky, ktoré sa ešte nestali.
Autori štúdie použili zobrazovací systém a v rámci pokusu sa zamerali na myši. Dokázali sledovať ich neuronálnu aktivitu pred, počas a po udalostiach, ktoré zažili. Toto odhalilo nové poznatky týkajúce sa špecifických populácií neurónov za rôznych kognitívnych podmienok. Ako píše portál ScienceAlert: „Výsledky poukázali na dva paralelné procesy, ktoré sa odohrávajú v spánku po učení sa. Po prvé, engramové bunky, ktoré pôvodne kódovali spomienku, vykazovali predvídateľné vzorce reaktivácie, čo je súčasť dobre zdokumentovaného postupu mozgu na upevňovanie spomienok počas spánku.“ Štúdia ale odhalila aj ďalšiu zaujímavú skupinu neurónov, ktoré ešte neboli spojené so špecifickými spomienkami. To naznačuje, že táto interakcia pomáha formovať nové pamäťové siete v mozgu.
Nie je to len odpočinok
V rámci tohto výskumu vedci tiež vyvinuli model neurónovej siete na simuláciu aktivity v hipokampe. Dúfali, že tým objasnia ďalšie základné mechanizmy. Model poukázal na synpatickú depresiu a škálovanie. Naznačil tiež, že kvalita spánku medzi udalosťami, ktorých cieľom bolo naučiť sa niečo nové, môže vplývať nielen na zapamätanie si týchto udalostí. Ovplyvňuje rovnako to, ako dobre si zapamätáme nové informácie, ktoré získame v blízkej budúcnosti.
Vedci hovoria, že hoci je potrebný ďalší výskum, ich poznatky môžu byť prínosom pre vzdelávanie a liečbu porúch pamäti. Taktiež tieto poznatky môžu pomôcť odhaliť nové spôsoby, ako pomôcť ľuďom maximalizovať ich kognitívny výkon. Vedci uviedli, že nové zistenie len potvrdzujú to, čo je známe už dávnejšie. A síce, že spánok je pre ľudský mozog veľmi dôležitý. Záverom doplnili, že chcú, aby ľudia pochopili, že spánok nie je len o odpočinku. Hrá kľúčovú úlohu v tom, ako mozog spracováva informácie. Kvalitný spánok môže podľa nich zlepšiť celkovú kvalitu života.