Slovenská ekonomika dostáva v tomto roku poriadne zabrať. Dôvodom sú viaceré faktory. Slováci začali v obchodoch míňať menej a netýka sa to len tých kamenných. Pokles nákupov zaznamenali aj niektoré e-shopy.
Slováci si musia uťahovať opasky napríklad aj kvôli konsolidačným opatreniam vlády. Podľa TV Markíza slovenskú ekonomiku nečaká nič dobré ani v ďalších mesiacoch.
Slováci nakupujú menej
Viacerí Slováci zrealizovali väčšie nákupy pred záverom roka. Týka sa to najmä elektroniky, nábytku alebo stavebných materiálov. Vzhľadom na to, že od 1. januára 2025 išla DPH hore, v uplynulom roku si mohli nakúpiť výhodnejšie. Viacerí si prerátali, koľko môžu ušetriť, ak nákupy zrealizujú v roku 2024. A keďže sa zvýšeným nákladom chceli vyhnúť, všetko potrebné nakúpili vopred. Toto sa teraz premieta do tohtoročnej slovenskej ekonomiky.
Slováci zatiaľ míňajú menej, než tomu bolo vlani. Tržby dokonca klesli aj v hypermarketoch a supermarketoch. A ako sme naznačili, negatívne dôsledky začali pociťovať tiež internetoví predajcovia. Kríza zatiaľ prekvapivo nezasiahla drogérie alebo predajne s odevom a obuvou. Počas februára tohto roka klesli tržby v hypermarketoch a supermarketoch o 0,4 percenta v marca bol pokles o 4,5 percenta. Naopak, predajne s odevom, obuvou a drogistickým tovarom stúpali. Za február 2025 im tržby stúpli o 5,3 percenta a v marci to bolo o 6,4 percenta, podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Tento trend má pokračovať
Analytici si myslia, že tento trend bude pokračovať a Slováci budú nakupovať menej oproti vlaňajšku. Ako povedal pre TV Markíza makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, nižšie maloobchodné tržby sa dajú pripísať konsolidačným opatreniam. Tie spôsobili, že ceny išli hore, pričom ďalšie opatrenia znížili daňový bonus. Čiže nižšie išli aj príjmy občanov. Vplyv na to, koľko Slováci nakupujú, má teda viacero faktorov. Hlavným vinníkom je podľa odborníkov vyššia DPH, transakčná daň aj pokles čistých príjmov po znížení daňového bonusu na deti. Všetko toto má opasky Slovákov uťahovať aj v ďalších mesiacoch.
Myslí si to aj analytik UniCredit Banky Ľubomír Koršňák, ktorý pre TV Markíza povedal: „Predpokladáme, že korekcia spotreby bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Ochotu domácností zvyšovať spotrebné výdavky bude tento rok nahlodávať fiškálna konsolidácia a spomalenie rastu ich reálnych prímov.“ Zdá sa teda, že slovenská ekonomika sa tak rýchlo nepozviecha. Navyše všetko naznačuje tomu, že spotrebiteľom poklesla dôvera. Očakávajú zhoršenie svojej finančnej situácie, a preto radšej šetria a v obchodoch míňajú menej.