Od 1. júla 2025 vstupuje do platnosti nová výška životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Konkrétne sa táto suma zvýši zo súčasných 273,99 eura na 284,14 eura. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako drobná zmena, keďže rozdiel je len pár eur, no v skutočnosti bude mať významný vplyv na podmienky nároku na poberanie kľúčovej dávky, menovite predčasného starobného dôchodku.
Ako informuje denník Pravda, v praxi to bude vyzerať tak, že od júla sa bude musieť výška predčasného dôchodku, o ktorú občan žiada, rovnať aspoň 1,6-násobku tejto hodnoty. Hranica sa tak zvyšuje z doterajších 438,40 eura na nových 454,70 eura. „Násobkové pravidlo“ platí od novembra 2022, pričom aj dnes vystupuje ako jedna zo základných podmienok, ktorú musí dotyčná osoba spĺňať v deň podania žiadosti o priznanie predčasného dôchodku.
V prípade, že dôchodok vychádza nižšie, Sociálna poisťovňa žiadosť zamietne, a to dokonca aj v prípade, že budú splnené všetky ostatné podmienky.

Výška predčasného dôchodku nie je jednoduchý príklad
Ďalšou kľúčovou zmenou je nová metodika určovania potrebnej dĺžky obdobia dôchodkového poistenia. Do mája 2023 platilo, že každý, kto chcel získať predčasný dôchodok, musel mať odpracovaných minimálne 40 rokov. Po novom sa táto hranica bude posúvať podľa ročníka narodenia poistenca a jeho všeobecného dôchodkového veku.
Pre osoby narodené v roku 1966 a skôr sa počet potrebných odpracovaných rokov bude zvyšovať spolu so zvyšovaním dôchodkového veku, podľa údajov uvedených v prílohe č. 3a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
U poistencov narodených v roku 1967 a neskôr bude výpočet odpracovaných rokov závisieť od aktuálne platnej strednej dĺžky života. Všeobecný dôchodkový vek pre tieto osoby sa bude určovať na základe výpočtového vzorca uvedeného v prílohe č. 3c spomínaného zákona, pričom presnú hodnotu bude každoročne určovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
23 ako kľúčové číslo
Na výpočet požadovaného počtu rokov poistenia sa bude uplatňovať rozdiel medzi všeobecným dôchodkovým vekom a číslom 23. Toto číslo predstavuje rozdiel medzi dôchodkovým vekom poistencov v roku 2023 (63 rokov) a vtedy platnými 40 rokmi poistenia. Ak v čase posudzovania nároku ešte nie je známy konkrétny dôchodkový vek pre daný ročník, použije sa tzv. domnelý vek, teda posledný známy dôchodkový vek zvýšený o dva mesiace za každý rok rozdielu v ročníku narodenia.

Taktiež stojí za zmienku, že od 15. mája 2024 sa zjednotil výpočet výšky predčasného starobného dôchodku pre všetky skupiny poistencov. Po novom sa výška penzie znižuje rovnako, a to o 0,5 percenta za každých začatých 30 dní, ktoré chýbajú do dosiahnutia štandardného dôchodkového veku.
Už nezáleží na tom, či človeku do dovŕšenia dôchodkového veku zostávajú menej ako dva roky, alebo či spĺňa podmienku požadovaného počtu odpracovaných rokov. Rovnaké zníženie sa uplatní v každom prípade, ak je žiadosť o predčasný dôchodok podaná predčasne.