Spojené štáty (USA) a Čína dosiahli vzájomnú dohodu, výsledkom ktorej je 90-dňové zmiernenie vzájomného tlaku na clá. Toto obdobie má vytvoriť priestor pre ďalšie obchodné rokovania o ekonomických bariérach, respektíve colných opatreniach. Dohoda bola oznámená po dvojdňových rokovaniach v Ženeve, píše denník Teraz.sk.
Pochopiteľne, výsledok rokovaní mnohých príjemne prekvapil a potešil. Predstavuje totiž výrazné uvoľnenie obchodného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktoré v posledných mesiacoch viac-menej len eskalovalo – destabilizovalo finančné trhy a vyvolalo vážne obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu.
Na čom presne sa dohodli?
Americký obchodný zástupca Jamieson Greer uviedol, že USA znížia clo na čínsky tovar zo 145 percent na 30 percent, zatiaľ čo Čína odklepla zníženie colných sadzieb na americké výrobky zo 125 percent na 10 percent.
Samozrejme, správa o dohode okamžite povzbudila finančné trhy. Americké akcie vykázali rast o viac ako 2 percentá, hongkonský index si pripísal takmer 3 percentá a európske vurzy zaznamenali rast približne o 0,7 percenta. Aj americký dolár reagoval posilnením. Investori tak vnímajú dohodu ako signál možnej stabilizácie globálneho obchodu.

Napriek tomu však analytici upozorňujú, že zostávajúce clá sú stále vyššie než boli na začiatku Trumpovho druhého funkčného obdobia. Navyše, dočasné zníženie sa nevzťahuje na plošné americké clá vo výške 10 percent, ani na osobitné clá na oceľ, hliník, automobily a ďalšie produkty. V platnosti zostávajú aj sankcie voči Číne za údajné napomáhanie pri šírení fentanylu.
Clá klesli, vyhliadky sú oveľa ružovejšie
Čína vo svojom oficiálnom vyhlásení označila výsledky rokovaní za „výrazný pokrok“ a vyjadrila nádej, že USA budú pokračovať v úsilí o nápravu „jednostranného zvyšovania ciel“.
Dokonca aj Svetová obchodná organizácia (WTO) ocenila dohodu ako pozitívny signál, ktorý môže mať globálny dosah, najmä pre najzraniteľnejšie ekonomiky závislé od stabilného medzinárodného obchodu.
Dohoda však zatiaľ nezaručuje trvalé uvoľnenie obchodného napätia. Obe strany sa zaviazali pokračovať v konzultáciách a rokovaniach o širších ekonomických otázkach, ktoré budú kľúčové pre ďalší vývoj vzťahov.
Prospech pre všetky strany
Dohoda medzi USA a Čínou o dočasnom znížení ciel prinesie výhody nielen pre tieto dve ekonomiky, ale aj pre zvyšok sveta, vrátane Európy.
Vzájomné uvoľnenie obchodného napätia pomáha stabilizovať globálnu ekonomiku, ktorá v posledných mesiacoch čelila zvýšenej neistote spôsobenej vysokými clami, zhoršenými dodávateľskými reťazcami a poklesom dôvery investorov.
Zníženie ciel medzi USA a Čínou znamená, že obchodné toky medzi dvomi najväčšími ekonomikami sa môžu aspoň dočasne obnoviť, čo vytvára priaznivejšie podmienky pre medzinárodný obchod ako celok.
Pre svetové trhy to znamená obnovu dôvery. V globálnom meradle sa očakáva aj zníženie tlaku na ceny niektorých komodít a výrobkov, pretože nižšie clá môžu zmierniť náklady na dovoz a vývoz, čo je vítané najmä v období, keď mnohé krajiny čelia vysokej inflácii.
Konkrétne Európska únia (EÚ) z tejto dohody profituje skôr nepriamo. Ako silno exportne orientovaný región je EÚ citlivá na narušenia v globálnych obchodných tokoch.
Obchodný konflikt medzi USA a Čínou mal negatívny vplyv aj na európske priemyselné firmy, ktoré boli často zapojené do dodávateľských reťazcov pre americké alebo čínske spoločnosti. Ich problémy s odbytom či vyššími nákladmi by sa teraz mohli zmierniť. Zároveň sa tým znižuje tlak na európske hospodárstvo, ktoré v posledných mesiacoch čelilo spomaleniu rastu.
Ak by sa navyše podarilo premeniť toto 90-dňové prímerie na trvalejšiu dohodu, mohla by z toho Európa ťažiť ešte viac, hlavne cez stabilnejší globálny obchodný rámec, predvídateľnejšie trhové prostredie a menšie riziko sekundárnych dopadov obchodných konfliktov.