Budúcnosť je tu: Čína má robotické auto bez volantu a pedálov, šoférovať dokáže úplne samo

Aktuálne po cestách nejazdia žiadne plne autonómne vozidlá. Najviac, s čím sa môžete stretnúť, je štvrtá úroveň. Práve to ale Baidu môže už čoskoro zmeniť.

Čínska spoločnosť Baidu prichádza s fantastickou novinkou. Jej robotické auto dosiahlo piatu, respektíve najvyššiu úroveň autonómie. Vozidlo tak nielenže nepotrebuje (a ani nemá) volant, nepotrebuje dokonca ani akýkoľvek ľudský zásah, píše NDTV Gadgets.

Pre Čínu ide o skutočne jedinečný úspech. Všeobecne sa autonomita rozdeľuje do piatich úrovní. Logicky, najvyššia, piata úroveň, predstavuje kompletnú autonómiu. Aktuálne po cestách nejazdia žiadne plne autonómne vozidlá. Najviac, s čím sa môžete stretnúť, je štvrtá úroveň. Práve to ale Baidu môže už čoskoro zmeniť.

S autonómiou vozidiel sa spája mnoho pochybností. A úprimne, nie je sa čomu čudovať. Napríklad Autopilot od spoločnosti Tesla sa aktuálne na pôde Spojených štátov amerických podrobuje vyšetrovaniu, nakoľko spôsobil už niekoľko dopravných nehôd, ktoré, žiaľ, neskončili vždy len pri zraneniach.

V prípade Tesly však nejde o kompletnú autonómiu. Baidu sľubuje, že jej robotické auto dokáže fungovať nezávisle tak isto ako človek, v niektorých prípadoch možno aj lepšie.

Šéf spoločnosti Baidu, Robin Li, verí, že budúcnosťou automobilového priemyslu sú robotické autá, ktoré “budú jazdiť autonómne, budú fungovať ako inteligentný asistent aj verný spoločník a budú schopné samoučenia”. Auto je prešpikované modernými technológiami, od automatizovaných dvíhacích dverí až po transparentnú sklenenú strechu. O správnu reakciu vozidla na vstupy “šoféra” sa starajú integrované senzory.

Auto nemá volant ani pedále, všetko funguje automaticky

Po vstupe do vozidla si cestujúci všimne dvoch vecí, a to chýbajúceho volantu a pedálov. Auto ich jednoducho nepotrebuje. Ďalšou výraznou črtou interiéru sú sedadlá s nulovou grafitáciou a veľký zakrivený displej s ovládacím panelom. Auto taktiež dokáže počúvať váš hlas či rozpoznať vašu tvár. Baidu uvádza, že je nabité najmodernejšími AI technológiami, vďaka ktorým dokáže správne analyzovať interné aj externé prostredie, na základe čoho vytvára relevantné návrhy pre pasažierov.

Keď sa na auto pozrieme z diaľky, zistíme, že je oveľa viac než len obyčajný prostriedok na pohodlnú prepravu. Robotické auto nebude len vozidlo, ale aj šofér či osobný asistent. “Bude jazdiť automaticky, rozumieť vašim slovám, prijímať rozkazy a neustále sa od vás učiť a zlepšovať, aby vám poskytol personalizovanejší zážitok.”