Slovenských farmárov už netrápi len slintačka a krívačka. Po novom ich tvrdo zasiahol africký mor. Konkrétne ide o prvý tohtoročný výskyt afrického moru ošípaných, ktorý sa objavil v chove s viac ako 18 000 ošípanými v obci Dolné Semerovce. Vírus má vysokú úmrtnosť, nemá liečbu a ani očkovaciu prevenciu, a teda predstavuje vážnu hrozbu pre poľnoshospodárstvo aj potravinársky priemysel, informuje denník Pravda.
Pochopiteľne, ihneď po potvrdení nákazy sa pristúpilo k nevyhnutnému – usmrteniu zvierat na postihnutej farme. Celkové možné dôsledky sa počítajú v tisícoch zlikvidovaných zvierat a výrazných, ba až astronomických ekonomických stratách.
Zaviedli tvrdé opatrenia, zabíjačky treba hlásiť
Ministerstvo pôdohospodárstva spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou prijali mimoriadne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu choroby. Okolo honiska nákazy vzniklo až 3-kilometrové ochranné pásmo, ktoré dopĺňa 10-kilometrové pásmo dohľadu. V týchto oblastiach platí zákaz premiestňovania ošípaných, tiel zvierat i mäsa bez povolenia, a to vrátane malých domácich chovov.

Pokiaľ sa chovateľ nachádza v týchto pásmach a plánuje domácu zabíjačku, musí ju minimálne deň vopred nahlásiť veterinárnej správe v Leviciach a zabezpečiť odber vzoriek z porazeného zvieraťa. Mäso zo zabíjačky sa pritom môže použiť až po získaní negatívneho výsledku testu.
Africký mor (z)devastuje celé chovy
Africký mor ošípaných, ako ste už zrejme pochytili, je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s takmer 100-percentnou úmrtnosťou. Prenáša sa priamym kontaktom s infikovanými zvieratami, výkalmi, krvou, sekrétmi, ale aj konzumáciou tepelen nespracovaných produktov z infikovaných zvierat.
Pokiaľ ide o príznaky ochorenia, tie zvyčajne zahŕňajú vysokú horúčku, krvácanie a rozklad vnútorných orgánov. Zásadné (a zároveň tragické) je, že africký mor sa nedá liečiť a dokonca mu ani nemožno predchádzať očkovaním. Pre ľudí síce nie je nebezpečný, avšak pre farmy predstavuje riziko gigantických rozmerov – môžu prísť o celé chovy, za čím môže nasledovať finančný kolaps.
Podľa Zväzu chovateľov ošípaných môžu byť škody spôsobené masívnym rozšírením ochorenia vyčíslené na desiatky až stovky miliónov eur. Postihnuté farmy pritom prichádzajú nielen o zvieratá, ale často aj o zamestnancov a odbytové zmluvy. Mor sa navyše môže rozšíriť aj medzi diviaky, ktoré sú častými prenášačmi.
Zásah v Dolných Semerovciach tak môže byť len začiatkom vážnejšej krízy, ak sa choroba nerozšíri len na farmy, ale aj do prírody.
Nedeje sa to po prvýkrát
Je nutné poznamenať, že podobný scenár sa na Slovensku už odohral, a to nie raz. Prvý výskyt afrického moru ošípaných bol zaznamenaný ešte v roku 2019, konkrétne v obci Stráže pri hraniciach s Maďarskom. Spočiatku išlo hlavne o drobnochov, no vírus sa postupne šíril aj medzi diviaky a ďalšie farmy, vrátane veľkochovov.
V roku 2021 ochorenie zasiahlo družstvo Agrospol Boľkovce s viac ako 8-tisíc ošípanými, kde škody presiahli milión eur. Ministerstvo vtedy poskytovalo postihnutým farmám finančné odškodnenie, no náklady na likvidáciu a kontrolu populácie diviakov boli pre štát obrovské.
Podľa odborníkov predstavuje opakované prepuknutie choroby nielen ekonomický problém, ale aj krízu dôvery vo fungovanie veterinárnej ochrany. Ak sa nákaza rozšíri, môže to mať dopad nielen na producentov bravčového mäsa, ale aj na celkový potravinový reťazec a medzinárodný obchod.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín zároveň upozorňuje, že odstránenie vírusu z postihnutého regiónu môže trvať roky. To znamená, že aj po úplnej likvidácii chovu a dodržaní všetkých opatrení nie je návrat k normálu rýchly ani jednoduchý.
Na africký mor „pomôže“ jedine prevencia
Súčasná situácia (opäť) ukazuje, že v prípade afrického moru ošípaných je prevencia prakticky jedinou možnosťou, ako ochrániť chovy.

Keďže proti vírusu neexistuje vakcína, farmári musia spoliehať na prísnu biosekuritu, včasné hlásenie podozrení a rýchlu reakciu zo strany úradov. Problémom však ostáva, že mnohí podnikatelia v poľnohospodárstve nemajú ani dostatok zdrojov, ani istotu, že ich škody budú v prípade likvidácie plnohodnotne kompenzované.
Ministerstvo pôdohospodárstva sa zatiaľ nevyjadrilo, či počíta s ďalším šírením choroby alebo s rozšírením podpory pre postihnutých chovateľov.