Elektronická cigareta

Mladý Američan používal e-cigaretu, dnes má pľúca ako 70-ročný človek

Spojené štáty americké trápi čoraz nebezpečnejší problém. Elektronická cigareta na takzvaný e-liquid má vraj na svedomí záhadné pľúcne ochorenie.

Spojené štáty trápi čoraz nebezpečnejší problém. Používanie elektronických cigariet na takzvaný e-liquid má vraj na svedomí záhadné pľúcne ochorenie, ktoré spôsobilo mnohým mladým Američanom nemalé komplikácie.

Jedným z nich je aj Adam Hergenreder z amerického štátu Illinois. Doktori po jeho hospitalizácii zistili, že má pľúca ako 70-ročný človek. E-cigaretu pritom používal iba rok a pol, pričom užíval nikotín aj THC, informuje CNN.

Iba 18-ročný Američan sa v nemocnici ocitol krátko po tom, ako počas fajčenia z ničoho nič stratil vedomie. Dnes už vie, že patrí medzi stovky ľudí, ktorých postihla záhadná pľúcna choroba.

“Bolo strašidelné o tom premýšľať – mojím pľúcam to spôsobilo to malé zariadenie,” prezradil Adam.

“Až do príchodu problémov som bol univerzitným wrestlerom, čo už viac nebudem môcť robiť. Ide o fyzicky náročný šport a moje pľúca to zrejme už nezvládnu… Je to smutné.”

Ochorenie podľa počiatočných odhadov odborníkov súvisí s takzvaným acetátom vitamínu E. Problémom sú vraj v mnohých štátoch nelegálne a teda aj neregulované THC náplne, kde ho je veľa.

Obsahujú ho však aj podaktoré ochutené (CNN spomína cukrík) náplne na americkom trhu, preto ich chcú Spojené štáty americké začať viac regulovať. Prezident Donald Trump už stihol medzičasom požiadať zodpovednú organizáciu FDA, aby priniesla prísnejšiu reguláciu.

Total
21
Zdieľaní