Európska únia (EÚ) chystá zásadnú zmenu v rámci svojej obchodnej politiky, konkrétne voči Ukrajine. Má ísť o bariéry, ktoré môžu zásadne ovplyvniť ekonomiku susedného štátu, ktorý už vyše tri roky sužuje vojenský konflikt s Ruskom. Konkrétne má blok plánovať uvalenie vyšších ciel na ukrajinský dovoz, a to už v priebehu najbližších týždňov. Na základe poznatkov Financial Times to píše denník Pravda.
Tento krok by znamenal ukončenie výnimočných obchodných podmienok, ktoré umožňovali Kyjevu bezcolný prístup na európsky trh po vypuknutí ruskej invázie v roku 2022.

Dočasný bezcolný režim, ktorý sa vzťahoval na kľúčové komodity, vrátane hydiny, pšenice či cukru, by mal oficiálne zaniknúť 6. júna. Brusel údajne chce tieto podmienky nahradiť tzv. prechodnými opatreniami, ktoré by síce umožňovali ďalší export, avšak s obmedzenými kvótami. Podľa diplomatických zdrojov stojí za iniciatívou hlavne Poľsko, ktoré tým cieli na ochranu svojich poľnohospodárov pred lacnejším tovarom z Ukrajiny.
Od EÚ to chcú hlavne Poliaci
Poľskí farmári, rovnako ako ich kolegovia vo Francúzsku či Rumunsku, už dlhšie upozorňujú na to, že dovoz ukrajinského tovaru nepriaznivo znižuje ceny poľnohospodárskych produktov na domácom trhu, pričom táto otázka sa stala dôležitým bodom aj pred poľskými parlamentnými voľbami v roku 2023.
Aktuálna proeurópska vláda v krajina požiadala Európsku komisiu (EK) o odklad rokovaní s Ukrajinou až po prezidentských voľbách, ktorých prvé kolo sa začína už túto nedeľu, zatiaľ čo druhé kolo nateraz pripadá na 2. júna.
Niektorí europoslanci však návrh ostro kritizovali. Konkrétne šéf výboru pre medzinárodný obchod v Európskom parlamente, Bernd Lange, označil plánované obmedzenia za „veľmi zlý signál“ voči Ukrajine. Podľa neho potrvá aktualizácia obchodných dohôd minimálne do októbra.
Obrovské straty pre už tak trápiacu sa krajinu
Podľa stanoviska ukrajinskej vlády by návrat k obchodným podmienkam spred invázie znamenal pre krajinu každoročný výpadok príjmov vo výške približne 3,5-miliardy eur. Tieto finančné prostriedky sú pre Ukrajinu kľúčové najmä v čase, keď čelí obrovským nákladom spojeným s obranou, rekonštrukciou a humanitárnou pomocou pre obyvateľov.
Aj keď väčšina ukrajinského vývozu smeruje do tretích krajín, napríklad v Afrike či Ázii, preprava prebieha cez členské štáty EÚ. Nové clá alebo kvóty by preto mohli výrazne sťažiť logistiku a prístup na svetové trhy.