Apple je známy predovšetkým svojimi smartfónmi iPhone a počítačmi Mac. A rozhodne na tom má zásluhu aj skutočnosť, že kalifornský gigant si pre tieto (a ďalšie) zariadenia sám navrhuje výkonné procesory. Hlavne v segmente počítačov zožali ohromný úspech, a to predovšetkým vďaka takmer bezkonkurenčnému výkonu aj energetickej efektivite. Samozrejme, séria čipov „M“ ešte bude pokračovať, pričom vďaka portálu PhoneArena už teraz máme ako-takú predstavu o tom, ako by mohla ich budúcnosť vyzerať.
Je viac-menej isté, že Apple aj v týchto okamihoch plánuje ďalšiu generáciu vlajkových procesorov. A podľa nového úniku pôjde o sériu M6, ktoré sa momentálne skrývajú pod kódovým označením „Komodo“. Nové modely majú priamo nadviazať tohtoročné čipy M5. A to nie je všetko. Dozvedáme sa aj to, že už teraz začína prípravy na vydanie generácie, ktorá bude nasledovať po M6, čiže M7. Tieto modely nateraz nesú krycie označenie „Borneo“.
Tieto nové čipy majú priniesť ďalší výkonový skok a budú dôležité najmä v kontexte rastúcej potreby po výpočtovej sile pre aplikácie umelej inteligencie a rozšírenej reality, ktoré sú čoraz viac súčasťou Apple ekosystému.

Apple cieli na maximálnu nezávislosť
Ešte zaujímavejším odhalením je však čip s kódovým názvom Sotra, ktorý má byť určený pre AI servery. Apple doteraz používal v serveroch výkonné varianty svojich Mac čipov, ako napríklad M3 Ultra, no po novom plánuje vyvinúť samostatné AI procesory špeciálne navrhnuté na spracovanie požiadaviek súvisiacich s Apple Intelligence. Tento vývoj prebieha pod projektom s názvom Baltra a jeho dokončenie sa očakáva do roku 2027.
Podľa uniknutých informácií Apple pripravuje varianty týchto čipov s dvojnásobkom, štvornásobkom, ba až osemnásobkom CPU a GPU jednotiek oproti M3 Ultra, čo naznačuje neuveriteľné výpočtové kapacity. Tieto čipy by mohli poháňať Apple AI systémy, ktoré budú bežať priamo na firemných serveroch, čím sa spoločnosť zbaví závislosti od externých poskytovateľov AI výpočtovej infraštruktúry.
Vyššie kapacity aj pre nositeľné zariadenia
Apple má tiež vyvíjať špecializované čipy pre budúce generácie nositeľných zariadení, vrátane inteligentných okuliarov, nových modelov AirPods a Apple Watch vybavených kamerami. Tieto zariadenia by mohli prísť na trh taktiež v roku 2027, čo zodpovedá aj časovému rámcu vývoja AI serverových čipov.
Takéto čipy budú musieť byť mimoriadne efektívne, energeticky úsporné a schopné spracovávať pokročilé funkcie umelej inteligencie lokálne, bez nutnosti pripojenia k cloudu.
Potvrdzuje vedúcu pozíciu
Aktuálne najvýkonnejším široko dostupným čipom od Apple je M4 Max, ktorý poháňa nové modely MacBook Pro – ponúka 14-jadrový CPU a 32-jadrový GPU. V oblasti stolových počítačov dominuje M3 Ultra, dostupný v Mac Studio. To, čo Apple plánuje do budúcnosti, však tieto parametre výrazne prekoná.
Z pohľadu stratégie ide o logický krok smerom k väčšej nezávislosti, technologickej kontrole a maximalizácii optimalizácie medzi hardvérom a softvérom. Vlastné AI servery s čipmi navrhnutými priamo Applom by umožnili nielen lepší výkon, ale aj vyššiu úroveň ochrany údajov, súkromia a energetickej efektivity.