Trináste dôchodky sú tŕňom v oku mnohých odborníkov z oblasti ekonomiky, ako aj niektorých politikov, nakoľko predstavujú príliš nákladnú položku v štátnych výdavkoch. Vláda ale napriek tomu pokračuje v ich vyplácaní aj v tomto roku. Niektorí sa dávky dokonca dočkajú ešte skôr, než bolo pôvodne v pláne.
Ako informujú Aktuality.sk, Sociálna poisťovňa sa rozhodla vyplatiť trináste dôchodky za rok 2024 niektorým dôchodocom v predstihu. Už v júni dostane túto mimoriadnu dávku takmer 5 000 dôchodcov, ktorí poberajú takzvaný čiastkový dôchodok. Ide o špecifickú skupinu poberateľov, ktorým bol dôchodok priznaný na základe kombinovaného poistného obdobia, teda zohľadňujúc aj roky odpracované v zahraničí, poznamenal NEWSBYTE.
Skoršie vyplácanie podnietila legislatíva
Dôvodom skoršej výplaty je zmena legislatívy, ktorá spôsobila, že títo poberatelia nemohli svoj trinásty dôchodok získať v štandardnom termíne, čiže v decembri 2024. Keďže nespĺňajú podmienku minimálneho desaťročného poistného obdobia v rámci slovenského systému, bolo potrebné individuálne posúdiť ich nároky na základe konkrétnych údajov o poistení. Tento postup si vyžiadal viac času, a preto bol ich trinásty dôchodok odložený.

Hoci zákon povoľuje výplatu trinásteho dôchodku týmto osobám až do 30. septembra 2025, Sociálna poisťovňa sa rozhodla konať rýchlejšie a vyplatiť túto dávku už v júni, teda viac než tri mesiace pred termínom. Vysvetľuje to snahou o proklientsky prístup a zefektívnenie rozhodovacieho procesu.
Každý dôchodca, ktorého suma trinásteho dôchodku je nižšia ako 606,30 eura, zároveň obdrží aj písomné rozhodnutie. V tomto dokumente nájde podrobné vysvetlenie výpočtu a určenia výšky príspevku, čo má zvýšiť transparentnosť a pomôcť adresátom lepšie pochopiť svoje nároky.
Niektorí si počkajú dlhšie
Z pôvodného celkového počtu poberateľov čiastkových dôchodkov zostáva ešte 800 osôb, ktorým trinásty dôchodok nebol vyplatený v decembri 2024 a nebude vyplatený ani v júni 2025. Ide o dôchodcov, ktorým sa penzia vypláca zo Slovenska štvrťročne a ktorí žijú v krajinách mimo Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska.
Pre túto skupinu je vyplatenie trinásteho dôchodku plánované v júli 2025, a to spolu s ich bežnou štvrťročnou dávkou za druhý kvartál. Aj v tomto prípade teda Sociálna poisťovňa dodrží zákonom stanovený termín a výplatu zabezpečí ešte pred uplynutím najneskoršej možnej lehoty.

Trináste dôchodky drancujú štátnu kasu
Ako sme spomenuli v úvode článku, trináste dôchodky sú obľúbeným opatrením u seniorov, no v prípade odborníkov z ekonomickej obce je postoj úplne opačný. Štát je aktuálne v procese konsolidácie, ktorej cieľom je čo najviac šetriť verejné financie.
Trináste dôchodky sú v rozpore s týmto úmyslom, keďže stoja obrovské množstvo peňazí. Sociálna poisťovňa pritom nemá dostatok finančných prostriedkov ani na vyplatenie štandardných dvanástich dôchodkov, nie to ešte trinástich. Rozdiel, čiže chýbajúce financie, jej bude musieť doložiť štát z vlastného vrecka.
Súčasná vláda pod vedením Roberta Fica je očividne toho názoru, že seniori sú najviac zraniteľnou ekonomickou skupinou obyvateľstva, a preto práve na nich je smerovaná najviac štedrá podpora. Štatistiky však celkom jasne ukazujú, že pravda je iná – dôchodcovia rozhodne nie sú až tak zraniteľní, ako svojimi činmi tvrdí vláda.
Podľa dostupných dát sa v minulom roku v stave ohrozenia chudobou alebo sociálnym vylúčením nachádzalo až 980-tisíc Slovákov, čo v prepočte vychádza na zhruba každého šiesteho obyvateľa. Najväčšie zastúpenie pritom mali domácnosti si nezaopatrenými deťmi, hlavne tie neúplné, kde sa o dieťa stará iba jeden rodič.

Až 38 percent týchto domácností čelí rôznym formám chudoby. Hoci oproti roku predtým ide o mierne zlepšenie, údaj stále zostáva veľmi znepokojujúci. Vysoké riziko chudoby hrozí aj rodinám s troma a viac deťmi, kde sa tento problém dotýka približne tretiny domácností.
Napriek tomu ale štát dotuje primárne dôchodcov. Aj tento rok im plánuje vyplatiť trináste dôchodky, hoci Sociálna poisťovňa má peniaze iba na 10 dôchodkov. Trináste dôchodky sú tŕňom v oku mnohých politikov, verejnosti aj odborníkov, a to predovšetkým kvôli ich značnej nákladovosti. Konkrétne odborníci ich považujú za neefektívne, nakoľko rovnakú finančnú podporu dostávajú dôchodcovia s nízkym aj vysokým príjmom, takže nezohľadňujú skutočné potreby jednotlivcov. To vraj popiera princíp solidarity.
Oficiálna hranica príjmovej chudoby pre jednočlennú domácnosť bola v minulom roku na úrovni 509 eur mesačne. Naproti tomu priemerný starobný dôchodok v tom období predstavoval 683,10 eura, čo znamená, že väčšina dôchodcov má príjem výrazne prevyšujúci hranicu (príjmovej) chudoby.
Podľa dostupných údajov bolo v minulom roku riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia vystavených 13,1 percenta dôchodcov, pričom celkový priemer pre celú populáciu bol 16,5 percenta. Z pohľadu príjmovej chudoby tak dôchodcovia nie sú najohrozenejšou skupinou. Práve naopak, sú na tom citeľne lepšie ako mnohé rodiny s deťmi.

Žiadajú ich zrušenie
Trináste dôchodky kritizuje dokonca aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). Prezident asociácie Rastislav Machunka na adresu konsolidácie uviedol, že bez zodpovedných krokov hrozí prehĺbenie nerovnováhy a zároveň ohrozenie schopnosti financovať verejné služby v budúcnosti.
AZZZ navrhuje zrušiť viaceré plošné a nesystémové opatrenia. Ide predovšetkým o výdavky, ktoré vynakladá štát. Podľa asociácie sú niektoré výdavky štátu bez príslušného efektu a výrazne zaťažujú štátny rozpočet. Medzi hlavné návrhy patrí zrušenie trinástych dôchodkov alebo ukončenie plošného dotovania obedov a vlakov zadarmo.
Je však skôr nepravdepodobné, že vláda skutočne pristúpi na zrušenie trinástych dôchodkov. Pobúrila by tým totiž podstatnú časť svojich voličov.