TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: ZRUŠÍ štát transakčnú daň? Veľmi sa mu nechce, prišiel by o veľa peňazí. Takto o ne prídu bežní ľudia
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

ZRUŠÍ štát transakčnú daň? Veľmi sa mu nechce, prišiel by o veľa peňazí. Takto o ne prídu bežní ľudia

Je možné, že štát napokon zruší transakčnú daň? Sklameme vás - skôr nie. Tvrdí, že by prišiel o stovky miliónov eur.

27. marca 2025 9:57
Roman Drexler
27. marca 2025
Zdieľať
7 min
Zdieľať
V skratke
  • Ladislav Kamenický, minister financií, ozrejmil, prečo odmieta zrušiť transakčnú daň
  • Štátna pokladnica by vraj v budúcom roku prišla až o 700-miliónov eur
  • Zopakoval, že transakčná daň sa dotkne len podnikateľských subjektov. To ale nie je úplne pravda

Na Slovensku začne už o pár dní platiť nová daňová povinnosť, presnejšie transakčná daň. Pochopiteľne, slovenské obyvateľstvo jej nástup neberie na ľahkú váhu, a to z pádnych dôvodov. Mnohí sa dožadujú jej zrušenia, no je skôr nepravdepodobné, že im štát vyhovie. Prišiel by totiž o veľa peňazí.

Ako informuje denník Teraz.sk, minister financií Ladislav Kamenický na stretnutí s novinármi uviedol, že ak by štát zrušil daň z finančných transakcií, v roku 2026 by to podľa odhadov znamenalo výpadok príjmov do štátneho rozpočtu v objeme asi 700-miliónov eur.

Kamenický zdôraznil, že zavedenie tejto dane má za cieľ oddeliť súkromné financie od podnikateľských financií na účtoch vedených v bankách. Toto opatrenie má podľa neho prispieť k zefektívneniu daňovej kontroly a výraznejšiemu boju proti daňovým únikom. Zároveň odmietol prirovnania k maďarskému modelu transakčnej dane, kde sú daňovníkmi aj fyzické osoby. Na Slovensku sa daň podľa neho týka výlučne podnikateľských subjektov.

NEWSBYTE
ÚRSO varuje: Radikálny návrh z Bruselu môže zruinovať Slovensko. Čo nás čaká?

ÚRSO varuje: Radikálny návrh z Bruselu môže zruinovať Slovensko. Čo nás čaká?

POZOR: Android 16 obíde stovky smartfónov! Ste medzi postihnutými? (zoznam)

POZOR: Android 16 obíde stovky smartfónov! Ste medzi postihnutými? (zoznam)

Slovensko čaká deň „D“: Keď nastane, ekonomika sa ocitne v pasci, z ktorej niet návratu

Slovensko čaká deň „D“: Keď nastane, ekonomika sa ocitne v pasci, z ktorej niet návratu

ÚRSO varuje: Radikálny návrh z Bruselu môže zruinovať Slovensko. Čo nás čaká?
ÚRSO varuje: Radikálny návrh z Bruselu môže zruinovať Slovensko. Čo nás čaká?
POZOR: Android 16 obíde stovky smartfónov! Ste medzi postihnutými? (zoznam)
POZOR: Android 16 obíde stovky smartfónov! Ste medzi postihnutými? (zoznam)
Slovensko čaká deň „D“: Keď nastane, ekonomika sa ocitne v pasci, z ktorej niet návratu
Slovensko čaká deň „D“: Keď nastane, ekonomika sa ocitne v pasci, z ktorej niet návratu
Peniaze, euro, mince, bankovky, odvody, daň
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

To ale nie je úplne pravda. Hoci platí, že priamo sa daň dotkne iba podnikateľov, nepriamo jej vplyv pocítime úplne všetci.

Transakční daň: O čo presne ide?

Transakčná daň sa bude uplatňovať na všetky odoslané elektronické transakcie, a to v sadzbe 0,4 percenta, pričom maximálny limit odvodu za jednu transakciu bude nastavený na 40 eur. Zdanené potom budú aj hotovostné výbery. V tomto prípade štát rozhodol o sadzbe 0,8 percenta, v tomto prípade bez maximálneho limitu.

V prípade slovenských účtov bude platba dane realizovaná automaticky prostredníctvom danej banky. Pri zahraničných účtoch či špecifických prípadoch, ako je preúčtovanie nákladov, si však budú musieť daňovníci daň vypočítať a odviesť sami. Firmám a podnikateľom taktiež vzniká povinnosť zriadiť si samostatný podnikateľský účet, a to najneskôr do konca marca 2025.

Predmetom dane nebude finančná transakcia súvisiaca s úhradou daní, odvodov či príspevkov do štátneho rozpočtu. Nebudú ním ani odvody do Sociálnej poisťovne či zdravotnej poisťovne.

Povinnosť odvádzať transakčnú daň budú mať fyzické osoby-podnikatelia, právnické osoby so sídlom alebo podnikaním na Slovensku, zahraničné subjekty s účtami v slovenských bankách, ako aj subjekty vykonávajúce činnosť v tuzemsku, hoci nie sú registrované v obchodnom registri SR.

Neprehliadnite

Diaľnica/diaľničná známka
Na Slovensko prichádza 1-dňová diaľničná známka. Vieme, odkedy si ju budete môcť kúpiť!
O2 nepoľavuje: Jeho 5G sieť je dostupná pre viac ako tretinu obyvateľstva!
palivo, mimoriadne
MIMORIADNE: Benzín a nafta za 2 €. Nové pravidlá EÚ zdevastujú peňaženky vodičov

Ako sa transakčná daň dotkne bežných ľudí?

Odpovedí je hneď niekoľko, pričom tou prvou (a asi najdôležitejšou) je zdraženie tovarov a služieb. Transakčná daň pre podnikateľov predstavuje dodatočné náklady, pričom býva zvykom, že keď rastú náklady, rastú aj ceny – v záujme zachovania ziskovosti. Výsledok? Bežní ľudia zaplatia viac, napríklad za opravu auta, návštevu súkromného lekára, právne služby, remeselníkov, konzultácie či akékoľvek služby od živnostníkov.

Menší podnikatelia tiež môžu zvažovať obmedzenie svojej činnosti, ak budú nové náklady z transakčnej dane pre nich neúnosné. Niektorí živnostníci môžu dokonca ukončiť podnikanie, ak sa im neoplatí platiť daň z každého výdavku. To by znamenalo menej dostupných služieb, dlhšie čakacie lehoty, menej konkurencie, a teda aj vyššie ceny.

Opomenúť nemožno ani to, že daň zasiahne aj preúčtované náklady vo veľkých firmách a skupinách. Nadnárodné firmy môžu zvážiť presun sídla či aktivity mimo SR, kde sa transakcie nezdaňujú, čo by viedlo k menšiemu počtu investícií, čo by zase viedlo k zníženiu počtu pracovných miest, prípadne slabšiemu ekonomickému rastu.

Hoci teda transakčná daň formálne nebude platiť bežný občan, v praxi si jej náklady „odnesie“ celá spoločnosť – cez vyššie ceny, zníženú dostupnosť služieb, menej pracovných príležitostí a celkovo slabší ekonomický impulz. Je to príklad dane, ktorej nepriame účinky sú širšie a hlbšie, než sa na prvý pohľad zdá.

peniaze, korupcia, štát
ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Čo hovorí štát?

Postoj ministra financií zdieľa aj Daniela Klučková, štátna tajomníčka rezortu financií. Tiež spresnila, že transakčná daň sa bude týkať len podnikateľov, konkrétne živnostníkov, ľudí vykonávajúcich slobodné povolania na základe iného než živnostenského oprávnenia, ako sú daňoví poradcovia, advokáti, architekti, súkromní lekári a samostatne hospodáriaci roľníci.

Okrem nich bude daň platiť aj pre právnické osoby, medzi ktoré patria spoločnosti s ručením obmedzeným, akciové spoločnosti, verejné obchodné spoločnosti, družstvá, štátne podniky, komanditné spoločnosti a politické strany.

Naopak, fyzické osoby – nepodnikatelia – medzi daňovníkov nepatria. Daň sa tak netýka zamestnancov, dôchodcov, autorov ani prenajímateľov nehnuteľností, ktorí prenajímajú len na základe daňového identifikačného čísla (DIČ).

Rovnako sú z dane vyňaté aj subjekty z neziskového sektora, ako sú občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie a organizácie, ktoré sú súčasťou verejného rozpočtu a ktorých hlavnou činnosťou nie je podnikanie. Medzi ne patria obce, vyššie územné celky (VÚC), Matica slovenská, Slovenská akadémia vied (SAV), školy či zdravotnícke zariadenia, ktoré nie sú obchodnými spoločnosťami.

Klučková ďalej uviedla, že predmetom tejto dane bude každá odchádzajúca platba z tzv. transakčného účtu podnikateľa. Ide napríklad o úhrady faktúr, platieb za energie, poistenie a podobné výdavky. Daň sa bude vzťahovať aj na výber hotovosti z tohto účtu, ako aj na preúčtované náklady, čo sa môže týkať napríklad veľkých nadnárodných skupín.

Peniaze, euro bankovky, daň
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Na druhej strane platby, ktoré predmetom dane nebudú, zahŕňajú napríklad platby kartou, platby daní, odvodov a poplatkov smerované na účet v Štátnej pokladnici, odvody do Sociálnej poisťovne, úhrady zdravotného poistenia, ako aj výplaty sociálnych dávok, dôchodkov a iných foriem sociálnej pomoci. Od dane budú tiež oslobodené platby, pri ktorých sa nakladá s cudzími peniazmi – ako napríklad pri notárskej úschove alebo na exekútorských účtoch.


Zavedenie transakčnej dane tak podľa predstaviteľov ministerstva financií cieli na transparentnejšie podnikateľské prostredie a vyššiu efektivitu daňovej správy, bez toho, aby zaťažovalo bežných občanov či neziskové organizácie. No ako sme spomenuli vyššie, tieto slová nie sú úplne presné či pravdivé. Daň, chtiac či nechtiac, postihne celú ekonomiku, vrátane bežných ľudí, z ktorých mnohým sa už teraz žije ťažko.

Ak by štát transakčnú daň zrušil, prišiel by o veľa peňazí. Takto však o ne prídu (nielen) podnikatelia, ktorých aktivity sú kľúčové pre ekonomický rast a zvyšovanie životnej úrovne na Slovensku.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Telekom, Práve sa stalo AKTUÁLNE: Telekom prináša dlho žiadané vylepšenie. Poteší tisíce zákazníkov (čo sa deje)
Ďalší článok Mimoriadne MIMORIADNE: Odklepli prísny ZÁKAZ šoférovania v celej EÚ. Týka sa to úplne všetkých (čo sa deje)

Najčítanejšie

peniaze, blesková správa
Zobudíme sa do zlého sna: POTVRDILI ďalšie zvýšenie cien. Slováci budú viac platiť za absolútne základnú vec
13. júla 2025
Dopravná značka ZBE
Vodiči, POZOR: Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, dostane pokutu 200 €
13. júla 2025
Radar
Tu radšej dávajte pozor: Nasadili 450 rýchlostných radarov, vodiči im neujdú, pokuty počítajú v MILIÓNOCH eur
13. júla 2025
peniaze, fond, euro, bankovky
Koniec legendy na Slovensku po vyše 50 rokoch: Všetci zamestnanci dostali výpovede
13. júla 2025

Najnovšie články

  • Regulačný úrad bije na poplach: TOTO rozhodnutie bude pre Slovensko likvidačné
  • POZOR: Máte jeden z týchto telefónov? Android 16 nedorazí na stovky obľúbených smartfónov! (ZOZNAM)
  • Štát čelí VEĽKÉMU problému: Ekonómovia sa obávajú dňa „D“. Keď nastane, nebude cesty späť
  • Vylialo sa 100 000 litrov rádioaktívnej vody: Potvrdili únik z najväčšieho jadrového reaktoru v Európe
  • Vytvorila sa „atmosférická rieka“: Spadnúť môže gigantický objem zrážok, prepísať má 1000-ročné záznamy

Bude sa vám páčiť

Mimoriadne, Slovensko, vláda, štát, zákon, legislatíva, novela, zákaz

Regulačný úrad bije na poplach: TOTO rozhodnutie bude pre Slovensko likvidačné

14. júla 2025
Mimoriadne, Slovensko

Štát čelí VEĽKÉMU problému: Ekonómovia sa obávajú dňa „D“. Keď nastane, nebude cesty späť

14. júla 2025
peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH

Za každý 1 kilometer až 0,27 €: Začalo platiť ďalšie MASÍVNE zdražovanie, prikízala to EÚ

14. júla 2025
Mimoriadne, peniaze, štát, zákon, DPH, transakčná daň, pokuta

Rozpútajú nevídané PEKLO: Slovensku NEČAKANE hrozí 500% nárast cien, platili by sme to povinne

13. júla 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?