Huawei na slovenský trh uviedol nový typ bezdrôtových slúchadiel FreeClip. Majú skutočne unikátny tvar a využívajú technológie, ktoré iné slúchadlá mať nemusia. Ja som s nimi strávil posledné 2 týždne.

Dizajn Huawei FreeClip slúchadiel je určite nezvyčajný. Inak sa ani nazvať nedá. Na prvý pohľad možno vyzerajú tak, že na prenos zvuku používajú technológiu bone conduction, no v skutočnosti zvuk prehrávajú priamo do ušného kanálika. Inžinierom sa to podarilo vďaka mimoriadne presnému zmapovaniu tisícov ľudských uší. Slúchadlá si doslova pripnete na lem ucha a začnete počúvať. Ucho pritom z vonkajšej strany objíma fazuľka, v ktorej je uložená batéria, z vnútornej strany „gulička,“ v ktorej je uložený menič, mikrofóny a ďalšia potrebná elektronika. Huawei si za slúchadlá pýta 199 €.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei FreeClip: Dizajn

Slúchadlá Huawei FreeClip sa samozrejme predávajú v krásnom, ergonomickom puzdre. V mojom prípade mám k dispozícii čierne slúchadlá uložené v tmavosivom puzdre. Puzdro má LED indikátor, ktorý vám dáva vedieť o stave batérie.

Rýchlym pohľadom viete či máte viac ako 75 % batérie (svieti nazeleno), medzi 25 % a 75 % (svieti nažlto) alebo pod 25 % (svieti načerveno). Na pravej strane sa už tradične nachádza tlačidlo na spustenie párovacieho procesu.

Slúchadlá sú uložené vnútri, pričom vďaka ich unikátnemu tvaru sa vyberajú mimoriadne jednoducho.

FreeClip sú vôbec prvé slúchadlá, ktorým „je jedno,“ do ktorého ucha si ich vložíte. Obe 5,6 gramov vážiace slúchadlá sú totiž identické. Vďaka inteligentnému algoritmu dokážu zistiť, v ktorom uchu sa nachádzajú a následne začnú prehrávať ľavý, resp. pravý kanál.

Ide o naozaj šikovnú vec, na ktorú som si rýchlo zvykol, najmä keď som si ich nasadzoval za pochodu počas nespočetných hodín kočíkovania (týmto pozdravujem všetkých vzorných tatov, ktorí chcú počas prechádzok stihnúť dopočúvať svoje obľúbené podcasty). Slúchadlá vás o prehodení kanálov informujú krátkou audio notifikáciou.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Keď som videl tvar slúchadiel prvýkrát, bol som skeptický. Rovnako som bol skeptický aj pri prezentácii, ktorej som sa zúčastnil, kde nám s obrovským entuziazmom hovorili o tom, ako je pri bežných aktivitách takmer nemožné, aby vám slúchadlá vypadli z ucha. Ja, ako človek, ktorý s týmto problémom bojuje od vzniku štupľových slúchadiel, som sa na túto predstavu veľmi tešil.

A viete čo? Fakt mali pravdu. Slúchadlá som ani raz (podčiarkujem, zdôrazňujem) nemal potrebu naprávať, nikdy mi nevypadli a dokonca, pri dlhšom používaní, som necítil najmenší diskomfort. Klobúk dole pred Huawei Labs, kde mali poctivo naskenovať 10-tisíc+ uší, na základe čoho potom prispôsobili dizajn slúchadiel.

Huawei FreeClip: Čo všetko dokážu?

Zaujímavosťou, ktorá ale dáva perfektný zmysel je to, ako môžete slúchadlá ovládať aj bez telefónu. Tým, že sú „nacvaknuté“ na uchu dokážu veľmi presne cítiť každý jeden pohyb. To softvéroví inžinieri Huawei využili na zaujímavý spôsob ovládania. Pre štandardné prepnutie na ďalšiu skladbu, na predchádzajú skladbu a podobne vám stačí poklepať kdekoľvek v okolí ucha. Čo bohužiaľ chýba, je ovládanie hlasitosti priamo na slúchadlách. Túto akciu musíte vykonať priamo na telefóne, resp. pripojenom zariadení.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei hovorí, že FreeClip slúchadlá sú výborné aj na telefonovanie. Starajú sa o to celkom štyri mikrofóny na každom zo slúchadiel. Dva sú uložené vo fazuľke za uchom a dva v guli, ktorá sedí v uchu. Telefonovať sa s nimi dá naozaj dobre, hoc nečakajte zázraky štúdiového mikrofónu alebo mikrofónu vo vašom telefóne. Čo ale robia dobre, je odfiltrovanie vetra. To oceníte, ak samozrejme fúka, ale aj vtedy, ak idete na bicykli, korčuliach a podobne.

Tým, že sú slúchadlá otvorené a nevytvárajú tesnenie medzi okolitým svetom a ušným kanálikom sa ale musíte pripraviť aj na situácie, kedy je jednoducho ruch mesta príliš hlučný. Osobne by som privítal, ak by slúchadlá v takýchto prípadoch dynamicky menili hlasitosť, aby som rovnako dobre počul nielen v parku, ale aj na prechode rušnej cesty.

Táto funkcia, bohužiaľ chýba, a tak som sa celkom často prichytil pri tom, ako vyťahujem telefón (lebo hlasitosť sa inak meniť nedá) a na ulici som zvyšoval hlasitosť. Keď som zašiel do tichšej uličky, hlasitosť som musel opäť znižovať.

Slúchadlá FreeClip umožňujú pripojenie k dvom zariadeniam súčasne. Napríklad k telefónu a zároveň aj k notebooku, aby ste mohli počúvať počas cesty, aj počas práce. V tomto smere mi funkcia lepšie fungovala pri kombinácii Android + Windows, než pri kombinácii Apple + Apple. Zatiaľ čo pri Androide a Windowse sa slúchadlá prepínali bez problému, pri Apple zariadeniach zmenu zariadenia často nevykonali a musel som im pomôcť.

Opäť spomeniem maličkú hmotnosť len 5,6 gramu. Ako píšem túto recenziu, slúchadlá mám nasadené, no takmer vôbec ich necítim a párkrát sa mi stalo, že som na to, že im mám na ušiach, úplne zabudol.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei FreeClip: To najdôležitejšie – ako znejú?

Veľká váha môjho skepticizmu mierila hlavne na kvalitu zvuku, ktorý z takto nezvyčajných slúchadiel vychádza. Tým, že sú slúchadlá otvoreného typu, to, čo počúvate vy, budú chcene-nechcene počúvať aj ľudia vo vašej bezprostrednej blízkosti. Najmä teda, ak hudbu radi počúvate pri vyšších hlasitostiach.

Ak hlasitosť znížite na 75 % a menej, problém to už až taký nie je. A čo je zvláštne, výrazne sa zlepší kvalita nižších frekvencií. Pri 100 % hlasitosti totiž úplne zanikajú.

Slúchadlá FreeClip sú v jednom smere majstrovským dielom. Sú unikátne, majú dizajn ako žiadne iné slúchadlá a vo svete inžinierov musíme oceniť aj fakt, že fazuľku a guľu spája 9 vodičov kompaktne uložených v mostíku.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Aj napriek tomu ale jednoducho neponúkajú tak kvalitný zvuk ako tradičné slúchadlá, ktoré si vkladáte priamo do uší. Pri vyšších hlasitostiach prichádzate o väčšinu kvality. Pre audiofilov teda určené nie sú. No pre koho áno? To je dobrá otázka a má ľahkú odpoveď.

Pre ľudí ako ja. Pre ľudí, ktorí v práci používajú kvalitné slúchadlá a na tých pár hodín, ktoré strávite na nohách počas prechádzky niečo, čo neobťažuje, nevypadáva a hravo prehrá obľúbený podcast.

Rozlúčiť sa ale musíte s potláčaním okolitého hluku (ANC), čo je aj dobré, aj nepríjemné. Na ANC sme si zvykli a za vinu to dávam všetkým výrobcom slúchadiel. Rok čo rok túto funkciu vylepšovali a teraz, pri FreeClipoch zisťujem, akú silu má. Na druhú stranu, pri novinke od Huawei som mal azda najlepší prehľad o tom, čo sa deje okolo mňa bez toho, aby som musel zapínať nejaký špeciálny režim.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei FreeClip: Batéria na 1 a pol dňa

Huawei FreeClip ponúkajú 510 mAh batériu uloženú v nabíjacom puzdre a 55 mAh batériu v každom zo slúchadiel. Toto podľa Huawei stačí na 36 hodín počúvania. V mojom prípade to bolo niečo vyše 30 hodín, čo je však stále viac než úctyhodné a postačí drvivej väčšine ľudí.

Nabíjanie je ďalšia vec, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila. Z 0 % (puzdro aj slúchadlá) sa zariadenie pri káblovom nabíjaní nabilo za 45 minút. Ledva som si stihol nabrať a zjesť obed. Slúchadlá podporujú aj bezdrôtové nabíjanie, ktoré trvá približne dve a pol hodiny.

Huawei FreeClip
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Huawei FreeClip: Verdikt

Počas testovania aj písania tejto recenzie som sa sám seba pýtal, ako mám zhodnotiť slúchadlá, ktoré nemajú žiadnu reálnu konkurenciu. Huawei totiž vytvoril úplne nový segment, v ktorom je zatiaľ sám.

Zhodnotím teda hlavne tri veci. Kvalita zvuku je nižšia, než ste možno zvyknutí. Kvalita, resp. pohodlnosť nosenia, je naopak výrazne vyššia než na čo sme boli doteraz zvyknutí. Nakoniec, konektivita a zvyšok funkcií – Huawei nezabudol, ako vyrábať technologicky pokročilé zariadenia. Svoju pozornosť presunul zo smartfónov na rôzne nositeľné zariadenia a je to cítiť. Úroveň inovácií, na akú sme boli pri čínskej spoločnosti zvyknutí sa teraz naplno prejavuje, akurát v inom segmente.

Za 199 € (Alza.sk) dostanete unikátny produkt, aký zatiaľ nemá žiaden iný výrobca. Pri FreeClipoch je ale dôležité najprv si ich vyskúšať. Oveľa viac, než pri iných slúchadlách. Byť skeptický je v tomto prípade na mieste, o to viac sa potešíte, keď zistíte, aké šikovné sú.

Huawei FreeClip
Hodnotenie
Zhrnutie
Zhodnotím hlavne tri veci. Kvalita zvuku je nižšia, než ste možno zvyknutí. Kvalita, resp. pohodlnosť nosenia, je naopak výrazne vyššia než na čo sme boli doteraz zvyknutí. Nakoniec, konektivita a zvyšok funkcií – Huawei nezabudol, ako vyrábať technologicky pokročilé zariadenia. Svoju pozornosť presunul zo smartfónov na rôzne nositeľné zariadenia a je to cítiť. Úroveň inovácií, na akú sme boli pri čínskej spoločnosti zvyknutí sa teraz naplno prejavuje, akurát v inom segmente.
Kvalita zvuku
65
Basy
40
Stredy
55
Výšky
75
Konektivita
85
Výdrž batérie
95
Komfort
100
Pozitíva
Extrémne pohodlné
Vhodné na športy
IP krytie
Možnosť pripojiť 2 zariadenia
Unikátny dizajn
Negatíva
Nižšia kvalita zvuku
Relatívne vysoká cena
Chýba dynamická úprava hlasitosti
74
Hodnotenie