Samsung sa počas uplynulých niekoľkých rokov na poli skladacích telefónov tešil tichu, žiadnej konkurencii a veľkému záujmu. Prvé lastovičky od konkurenčných výrobcov boli väčšinou prototypy alebo ukážkového zariadenia, ktoré sa na trh v takej miere, ako to naplánoval Samsung, nedostali. Rok 2023 mal byť iný, no zatiaľ nie je. Aspoň nie na Slovensku.

Na scénu sa pomaly ale isto dostávajú vlajkové lode od zvyšných výrobcov, ktorí vyladili nielen hardvér, ale aj softvér a začínajú vyzerať tak, že to so skladacími telefónmi myslia vážne. Spomeniem Xiaomi, Vivo, Oppo a pre západný trh dokonca samotný Google.

Najväčšiu konkurenciu pre Samsung pritom, aspoň z môjho pohľadu, predstavuje Xiaomi. To však nepochopiteľne stiahlo chvost a svoju najnovšiu prémiovú skladačku bude predávať len v Číne. Naopak, Google Pixel Fold si síce môžete kúpiť aj na Slovensku, no nie z oficiálnej distribúcie. To Samsungu opäť poskytuje voľné pôsobisko.

Samsung Galaxy Z Fold 5
K dispozícii máte tri farebné prevedenia. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Dizajn a konštrukcia

Armor Aluminum | Gorilla Glass Victus 22 | IPX8 | 253 g

Tento rok prešiel veľkou hardvérovou zmenou len jeden zo skladacích telefónov – Galaxy Z Flip 5. V prípade Galaxy Z Fold 5 tak ide, ako som načrtol, skôr o menšie vylepšenia, ktoré spolu tvoria veľký rozdiel. Ak by ste Fold 4 a Fold 5 postavili vedľa seba, neskúsené oko by si možno rozdiel ani nevšimlo.

Ten rozdiel tam ale skutočne je. Samsung totiž tento rok vyvinul pánt, ktorý dokáže obe polovice zatvoriť bez toho, aby medzi nimi vznikla povestná medzera. Jednoducho sa zatvoria tak, ako sme si to predstavovali už na začiatku.

Galaxy Z Fold 5
Samsung Galaxy Z Fold 4 (vľavo) a Galaxy Z Fold 5 (vpravo). Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Možno si hovoríte, že je to maličkosť. Verte mi, Fold 5 konečne nepôsobí ako verzia 0,9, ale ako verzia 1,0. Toto je ten finálny produkt, na ktorý sme čakali posledných pár rokov. Presne takto sme si predstavovali spracovanie telefónu, ktorý sa po otvorení zmení na tablet.

Vďaka malej zmene, ktorá pre inžinierov predstavovala obrovskú výzvu, telefón lepšie sedí nielen vo vrecku, ale hlavne v ruke. Je robustnejší aj bez toho, aby bol ťažší alebo využil iný typ materiálov. Zároveň je tenší a odolnejší voči nečistotám, ktoré môžete mať vo vrecku. Jednoducho, je to výhra na všetkých poliach.

Zariadenie tiež prešlo IPX8 certifikáciou a ďalšími testami, o ktorých si môžete prečítať na tomto odkaze. Ako jeden z mála ľudí na svete som totiž dostal prístup do fabriky, kde Samsung tieto novinky vyrába a dokonca aj do testovacieho laboratória, kde ich doslova mučí a snaží sa odhaliť každú slabú stránku.

Samsung Galaxy Z Fold 5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

O prémiový pocit zo zariadenia sa postará kombinácia šasi z tvrdeného hliníka známeho ako Armor Aluminum, krycieho skla Gorilla Glass Victus 2 a niekoľko krásnych farieb. V recenzii máme modrú, tzv. Icy blue verziu. Popravde, väčšinu času sme ju však mali prekrytú puzdrom so zabudovaným perom S Pen. Novým majiteľom odporúčame aj napriek službe Galaxy Premier to isté. Pre úplnosť doplním, že na výber máte aj čiernu a krémovú verziu.

Malým pozitívom je aj to, že zariadenie oproti minulému roku „schudlo“. Fold 5 je nielen ľahší, ale aj spratnejší. Hrubý je len 13,4 mm, čo je v porovnaní s 15,8 mm na Fold 4 citeľný rozdiel.

Samsung Galaxy Z Fold 5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Upozorním, že aj napriek tomu, že Galaxy Z Fold 5 opäť ponúka podporu pre S Pen, dotykové pero v balení nehľadajte. Rovnako nehľadajte ani miesto, kam by ste ho mohli zasunúť podobne ako pri sérii Galaxy Note.

Na tento účel slúži spomínané puzdro, ktoré naň už držiak má a tento držiak je výrazne šikovnejšie vyriešení, než minulý rok. S Pen pre Galaxy Z Fold 5 je navyše užší a celkovo útlejší, vďaka čomu zariadeniu nepridáva na hrúbke či šírke.

Displej

7,6“ | Dynamic AMOLED 2X | 120 Hz | 1 750 nitov

Veľkosť oboch displejov, ako aj ich pomer strán sa oproti minulému roku nijak nezmenil. Stále tak budete pracovať so 6,2-palcovým vonkajším displejom s pomerom strán 23,1:9 a hlavným 7,6-palcovým displejom s pomerom strán 21,6:18. Oba displeje podporujú 120 Hz obnovovaciu frekvenciu a majú vysoké rozlíšenia. Jedna vec je ale tento rok iná – maximálny jas.

Toto je ďalšia z tých „malých“ zmien, ktoré robia veľký rozdiel. Položte vedľa seba na slnku Fold 4 a Fold 5 a v stotine sekundy zistíte, ktorá z verzií je novšia a pokrokovejšia. Je to, pochopiteľne, práve Fold 5. Ten aj na priamom slnku žiaru jasne, je krásne čitateľný a prehľadný. Fold 4 síce nepatrí „do šrotu,“ to v žiadnom prípade. Je ale výrazne menej jasný.

Bohužiaľ, aj Galaxy Z Fold 5 má v strede displeja nerovnosť, ktorej odchod zo scény by ma veľmi potešil. Pri používaní síce nezavadzia a dokonca ponúka aj „hardvérový“ efekt rozdelenia displeja pri multitaskingu, no aj tak by som bol radšej ak by tam nebola. Veril som, že Samsung tento rok prinesie jej koniec, no tu si ešte budeme musieť počkať.

Hardvérové okienko uzatvorím malou prosbou pre Samsung. Veľmi rád by som v budúcoročných verziách videl predný displej, ktorý by bol o niečo širší a tým aj použiteľnejší. Je síce pravda, že aj na prednom displeji Fold 5 sa dá čo-to vybaviť, stále to nie je tak pohodlné ako napríklad na OPPO Find N2. Je to veľký rozdiel, ktorý by sa stretol s pozitívnou odozvou. Súciac teda podľa spätnej väzby z môjho okolia.

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Neporovnateľne dôležitejšie, než vŕtať sa v hardvérových maličkostiach, je softvér. To aby aplikácie spolupracovali so skladacími smartfónmi je niečo, o čo sa Samsung spolu s Google snaží od predstavenia prvej generácie Foldu. Vyzerá to tak, že snaha sa vypláca a na výber je čoraz viac aplikácií nielen od Google a Samsungu, ale aj od vývojárov tretích strán, ktoré si rozumejú aj s týmto unikátnym typom zariadení.

Výkon a batéria

Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy | 12 GB RAM | 256/512/1 TB úložisko

Nový Samsung Galaxy Z Fold 5 podobne, ako aj Galaxy Z Flip 5, poháňa nový Snapdragon 8 Gen 2 špeciálne vyladený pre Galaxy smartfóny. Čo to znamená? Samsung úzko spolupracoval so spoločnosťou Qualcomm, aby vyladila čip špeciálne pre potreby Galaxy zariadení. Spoločne sa im podarilo dosiahnuť vyšší takt aj lepšiu energetickú efektivitu. Pridajte k tomu 12 GB RAM a až 1 TB úložiska a dostanete jedno z najlepšie vybavených zariadení v histórii smartfónov.

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Všetky tieto zmeny Fold 5 pomohli k tomu, aby bol energeticky nenáročnejší, a aj napriek rovnako veľkej 4 400 mAh batérii ponúkol ešte lepšiu výdrž.

No a aký je výsledok? Opäť – zdanlivo malá zmena sa pretavila v zariadenie, ktoré nielen vyzerá, ale ktoré sa aj správa ako zariadenie budúcnosti. Vnútri sa nachádza o 38 % väčšia parná komora (vapour chamber), ktorá telefón chladí natoľko dobre, že sa neprehrieva a tým umožňuje procesoru makať na plný výkon dlhšiu dobu.

Výdrž batérie možno nie je na takej úrovni (zatiaľ) ako pri klasických vlajkových lodiach, no v žiadnom prípade ani nie je na zahodenie. Je to telefón, ktorý budete nabíjať každý deň. Samozrejme, v závislosti od toho, aký displej budete používať a ako dlho ho budete používať, sa môže stať, že sa telefón k červeným číslam pri batérii priblíži ešte pred večerom, no vo väčšine prípadov to tak nebude.

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Fotoaparáty

50 Mpx (hlavný) | 12 Mpx (ultraširokouhlý) | 10 Mpx (zoom) | 10 Mpx (selfie) 4 Mpx (pod displejom)

Na zariadení sa nachádza celkom päť fotoaparátov, čo mi stále príde trochu šialené, no každý z nich má svoju úlohu. Na zadnej strane sa nachádzajú hneď tri senzory. Hlavný 50 Mpx s clonou f/1.8 je určený pre drvivú väčšinu fotografií. Spoločnosť mu robí 12 Mpx ultraširokouhlý (f/2.2) a 10 Mpx 3-násobný zoom (f/2.4). Ide o doplnkové senzory, ktoré síce využijete len z času na čas, no je dobré ich tam mať.

V prednom displeji sa ešte nachádza selfie fotoaparát a priamo vo vnútornom displeji sa nachádza fotoaparát, ktorý je opäť zabudovaný do vrstvy pod zobrazovací panel.

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Kvalita fotografií je niečo, v čom opäť Fold 5 nebude búrať rebríčky. Fotky sú to „klasické,“ pekné, farebné. Telefón dobre funguje nielen cez deň, ale aj v noci, no opäť nie pri kvalite, ktorá by mala prepísať historické rebríčky. Je to funkčný fotoaparát schopný zachytiť dôležité životné udalosti a neplánované výlety.

Čisto pre fotoaparáty by som si ale Fold 5 nekupoval, jednoducho pre tento účel nebol navrhnutý ani vyrobený.

Jedno ale poviem – je to najlepší telefón na fotenie. Ak sa pýtate, ako je to možné, keď som teraz povedal, že nemá najlepší fotoaparát spomedzi telefónov, odpoveď je ľahká. Má totiž najväčší hľadáčik (náhľad), a tak úplne presne viete, čo budete fotiť.

Následne, keď zábery ukazujete niekomu z rodiny, rodičovi alebo starému rodičovi, všetky snímky sa zobrazia na veľkom displeji a sú jasne viditeľné aj bez toho, aby museli hľadať okuliare či naťahovať ruky. Toto sú malé-veľké vylepšenia, ktoré poskytujú obrovské zlepšenie pri používaní. A o to v dnešnom svete obpozeraných telefónov ide. Je to nový pohľad na staré problémy (doslova).

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Softvér

One UI 5.1.1 | Android 13 | 4 roky aktualizácií | 5 rokov bezpečnostných záplat

Už som to párkrát hovoril a poviem to znovu. Samsung One UI je okrem panensky čistého Androidu od Google absolútne najlepším používateľským rozhraním, aké je aktuálne k dispozícii. Je čisté, rýchle, plné skvelých funkcií, no len tam, kde ich naozaj treba. Nastavenia sú logicky zoradené a ľahko dohľadateľné. Verte či nie, niektorí výrobcovia majú problém aj s týmto.

Navyše, One UI pre skladacie smartfóny je perfektne upravený tak, aby na nich fungoval čo najlepšie. Dvakrát tak to platí na Galaxy Z Fold 5, ktorý má dokonca niekoľko funkcií navyše aj v porovnaní s novým Galaxy Z Flip 5.

Juhokórejská spoločnosť sľubuje, že ak si kúpite jej novinky, tešiť sa môžete na 4 veľké aktualizácie Androidu, čo znamená, že okrem updatu na Android 14 príde ešte Android 15, Android 16 a dokonca aj Android 17. Bezpečnostné aktualizácie budú chodiť až do roku 2028. Fantastické.

V porovnaní s One UI, ktorý poháňa Galaxy Z Fold 4 tu naozaj nie je veľa rozdielov. Čakáme, že na jeseň Samsung ukáže One UI 6, ktorý by už mohol priniesť citeľné novinky aj pre skladacie zariadenia. Dovtedy vám ale odporúčam prečítať si našu recenziu na One UI 5, ktorá je stále aktuálna.

Vedzte ale, že aj Galaxy Z Fold 5 je rovnako dobré, ak nie ešte lepšie multitaskingové monštrum. Pod kapotou má výkonnejší „motor“ a na jedno nabitie vydrží pracovať dlhšie. Pridajte k tomu menšie pero S Pen, vďaka ktorému budete telefón prenášať pohodlnejšie a dostanete neporaziteľného pracanta.

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy Z Fold 5: Verdikt

Samsung Galaxy Z Fold 5 je telefón, ktorý možno na prvý pohľad neprináša veľa zmien, opak je pravdou. Je ich veľa, akurát nie sú tak viditeľné ako pri Galaxy Z Flip 5. Po približne týždni, ktorý som s ním strávil viem, že osobne by som si z týchto dvoch očividne odlišných skladacích smartfónov vybral radšej Fold 5.

Viem, že je skoro dvakrát drahší a viem, že je ťažší tiež viem, že stále má niekoľko otravných múch. Aj napriek tomu je jeho funkcionalita na neporovnateľne vyššej úrovni. Jeho veľký displej je návykový, výkon nespochybniteľný a softvér zatiaľ neprekonateľný.

Samsung Galaxy Z Fold5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung si zaň síce pýta 1 899 €, no finálna cena sa dá znížiť prostredníctvom odpredaja vášho starého zariadenia. Ak sa tak rozhodnete, Samsung ho vykúpi, k výslednej cene pripočíta 200 € (bonus) a telefón tak môžete reálne dostať za polovičnú sumu.

Spomeniem aj to, že k Fold 5 si môžete kúpiť nové hodinky Galaxy Watch 6 alebo Watch 6 Classic s 50 % zľavou a nabíjačku dostanete len za 1 €. Vedzte tiež, že prvý rok vás pred poškodením chráni služba Galaxy Premier. Ak sa telefónu pokazí displej, ak vám spadne na zem alebo ak sa udeje čokoľvek iné, platíte len spoluúčasť. Zvyšok za vás „zacvaká“ Samsung ako poďakovanie za to, že mu v tejto kategórii zariadení veríte.

Z Fold 5
Hodnotenie
Zhrnutie
Samsung Galaxy Z Fold 5 je telefón, ktorý možno na prvý pohľad neprináša veľa zmien, opak je pravdou. Je ich veľa, akurát nie sú tak viditeľné ako pri Galaxy Z Flip 5. Po približne týždni, ktorý som s ním strávil viem, že osobne by som si z týchto dvoch očividne odlišných skladacích smartfónov vybral radšej Fold 5.
Displej
99
Dizajn a konštrukcia
90
Výkon
100
Fotoaparáty
75
Batéria
75
Softvér
95
Pozitíva
Vysoký výkon
Skvelá optimalizácia
Nič na trhu sa mu zatiaľ nevyrovná
Negatíva
Vysoká cena
Slabšie fotoaparáty
Nerovnosť v displeji
89
Hodnotenie