Séria Galaxy Z Flip má v mojom srdiečku špeciálne miesto. Samozrejme, Samsung vyrába aj oveľa drahší a technologicky dokonalejší Z Fold5, no Galaxy Z Flip5 je zariadenie, ktoré pôsobí futuristicky a dostupné je oveľa širšiemu publiku. Je to zároveň telefón, ktorý ukázal svetu, že skladacie smartfóny predsa len môžu byť riešením utíchajúcemu záujmu o klasické telefóny.

Je to zároveň zariadenie, pri ktorom nejeden z nás upustil nostalgickú slzičku pri spomienkach na „véčka“ z minulosti, ktoré tak hrdo vo vrecku nosilo toľko ľudí. Koniec koncov, čo je lepšie ako niekomu „zavesiť“ povestným zaklapnutím telefónu. Presne na tomto základe stavia aj Galaxy Z Flip5, ktorý priniesol výrazné vylepšenie s cieľom presvedčiť ešte viac ľudí, že nosiť vo vrecku kompaktný telefón, ktorý môžete otvoriť a plnohodnotne používať je cesta vpred.

Pochopiteľne, najväčší fajnšmekri so slinou na obrovský displej budú pravdepodobne pokukovať po Galaxy Z Fold5, väčšinu ale zaujme práve Flip. Tomu sa budeme venovať v dnešnej recenzii.

Samsung Galaxy Z Flip5 a Z Fold5
Flip5 (vpravo) v porovnaní s Fold5 (vľavo) Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy Z Flip5: Špecifikácia

Vnútorný displej6,7-palcový FHD+ (2 640 x 1 080), Dynamic AMOLED 2X, 22:9
Vonkajší displej3,4-palcový, 720 x 748 Super AMOLED
Obnovovacia frekvencia120 Hz (vnútorný), 60 Hz (vonkajší)
ProcesorSnapdragon 8 Gen 2
Pamäť8 GB
Úložisko256 / 512 GB
Zadné fotoaparáty12 Mpx (f/1.8) hlavný 12 Mpx (f/2.2) ultraširokouhlý
Selfie10 Mpx (f/2.2)
Batéria3 700 mAh
Rozmery165,1 x 71,9 x 6,9 mm (otvorený) 85,1 x 71,9 x 15,1 mm (zatvorený)
Hmotnosť187 gramov
Farebné prevedeniaMätová, krémová, grafitová, levanduľová

Samsung si tento rok za nový Samsung Galaxy Z Flip5 pýta 1 199 €, čo nie je najmenej, no vzhľadom na kategóriu skladacích smartfónov a pomerne veľkých vylepšení ide o celkom robustnú ponuku. Navyše, slovenský Samsung v predobjednávkovom období ponúka vyššiu špecifikáciu (512 GB úložisko) za cenu nižšej verzie. To je niečo, čo môže presvedčiť mnohých záujemcov.

Zariadenie sa začne predávať už 11. augusta a týmto dňom aj skončí predobjednávkový bonus. Zaujímavosťou je aj fakt, že Samsung pri Galaxy Z Flip5 úplne upustil od 128 GB verzie. Základom je teda objemnejšia 256 GB verzia.

Pripomenieme aj možnosť odkúpenia vášho starého zariadenia, pri ktorom vám Samsung okrem ceny starého zariadenia pošle aj 150 € bonus navyše. Napríklad, ak by ste chceli odpredať dvojročný Galaxy S21 Ultra vo vynikajúcom stave, dostali by ste späť 564 € a navyše k tomu aj spomínaný 150 € bonus. Cena nového Galaxy Z Flip5 by tak nebola 1 199 € ale už len 485 €. To už niečo s čím sa jednoznačne dá pracovať, čo poviete?

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy Z Flip5: Dizajn

Gapless dizajn displeja | Veľký vonkajší displej | Krásne farby

Jedna z vecí, ktorá bola akýmsi pomyselným tŕňom v oku bol samotný systém skladania displeja. Ten až do modelu Galaxy Z Flip4 displej ohol tak, že v strede ostávala medzera. V praxi to nepredstavovalo veľký problém, no po dizajnovej stránke to mohlo byť lepšie.

S riešením prichádza práve Galaxy Z Flip5, ktorého displej sa ohýba tak, aby táto medzera vôbec nevznikla. Je to veľmi milé riešenie problému, kvôli ktorému museli inžinieri firmy úplne prepracovať pánt. Samsung to musel spraviť hlavne kvôli čoraz silnejšej konkurencii zo strany Motoroly, OPPO a ďalších, ktorí dizajn bez medzery predstavili už dávnejšie. Každopádne, osobne som veľmi rád, že ho k tomu dotlačila konkurencia, telefón tak pôsobí pevnejšie, robustnejšie a subjektívne krajšie.

V mojej recenzii môžete vidieť farebné prevedenie „Mint,“ teda mätové, ktoré je zároveň hlavným prevedením pre Flip5. Jeho výhodou je napríklad aj to, že nezbiera toľko odtlačkov, ako tmavšie verzie.

Samsung Galaxy Z Flip5: Displeje

6,7″ vnútorný displej | 3,4″ vonkajší displej | 120/60 Hz

Vonkajší displej série Galaxy Z Flip je azda jeden z najčastejšie inovovaných prvkov. V roku 2020, keď na trh prišla vôbec prvá verzia, sme mali k dispozícii len maličké okienko schopné zobrazovať notifikácie. Ako roky plynuli, vonkajší displej sa zväčšoval a zväčšoval, až kým sme neprišli do aktuálnej verzie. Galaxy Z Flip5 už ponúka veľký, 3,4-palcový vonkajší displej, ktorý je plne použiteľný na všetky dôležité funkcie.

Ponúka rozlíšenie 720 x 748 pixelov, čo je síce menej než pri Motorola Razr+, no na funkčnosti mu to nič neuberá. Jeho súčasťou je aj malý výrez, ktorý obchádza hlavné fotoaparáty. Tento dizajn sa mi ale veľmi páči, Samsung ho navrhol tak, aby ste o vonkajšom displeji ani nevedeli, keď je telefón vypnutý. Akonáhle ho však zapnete, ohromí vás krásne farebná obrazovka s fantastickými pozorovacími uhlami.

V porovnaní s Galaxy Z Flip4 a jeho 1,9-palcovým displejom je zážitok z používania Galaxy Z Flip5 na úplne inej úrovni. Jeho vonkajší displej už podporuje rôzne widgety (miniaplikácie), môžete na ňom bez otvorenia displeja odpísať na SMS-ky a dokonca aj spustiť Google mapy či Netflix. Neviem síce, kto by na takom malom displeji pozeral Netflix, no k dispozícii to máte.

Samsung Galaxy Z Flip5
Na vonkajšom displeji spustíte aj Netflix. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Zatiaľ len vybrané aplikácie

Bohužiaľ, s vonkajším displejom nie sú kompatibilné úplne všetky aplikácie, ale len tie, ktoré vybral Samsung. K dispozícii budete mať Google mapy, správy, Netflix, WhatsApp a YouTube. Dá sa však predpokladať, že postupom času pribudne podpora pre ďalšie a ďalšie aplikácie. Hovorím to len kvôli tomu, lebo Motorola Razr+ na vonkajšom displeji spustí úplne všetky nainštalované aplikácie, čo je jednoznačne veľká konkurenčná výhoda.

Aj napriek tomu ale ide o obrovský krok vpred vo funkčnosti tohto displeja. A popravde, cez vonkajší displej som počas testovania nevybavoval nič iné ako správy a v Soule, kde bol predstavený, som na ňom spustil aj Google mapy, ktoré boli veľmi nápomocné v zorientovaní sa v priestore. Aj napriek tomu, že tam je zakázaná navigácia po krokoch.

Vylepšenia, ktoré si všimnete

Okrem vonkajšieho displeja samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na ten vnútorný. K dispozícii budete mať podobne ako minulý rok 6,7-palcový FHD+ displej s rozlíšením 2 640 x 1 080 pixelov. Displej je krásne ostrý, má nádherné farby a vďaka technológii AMOLED 2X aj rýchlu obnovovaciu frekvenciu. Ak na Galaxy Z Flip5 prechádzate z klasického smartfónu, zvyknúť si budete musieť na pomer strán 22:9. Telefón je teda užší a vyšší než bežné smartfóny, na čo sa však zvyká veľmi rýchlo.

Tento rok však displej nie je úplne rovnaký ako ten minuloročný. Samsung mu výrazne zvýšil maximálny jas. Zariadenie je tak schopné dosiahnuť maximálny jas až 1 504 nitov. To je v porovnaní s minuloročným Z Flip4 a jeho 772 nitmi obrovský rozdiel, ktorý si všimnete hlavne pri používaní v exteriéri.

Nakoniec spomeniem ešte jednu vec – nerovnosť na displeji. Aj tento rok je citeľná, no niečo nám hovorí, že ďalšie generácie už v tejto oblasti budú ďalej. Pri používaní to nijak neprekáža, no niekomu to nemusí byť „po srsti“.

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy Z Flip5: Fotoaparáty

12 Mpx hlavný | 12 Mpx ultraširokouhlý | 10 Mpx selfie

Samsung Galaxy Z Flip5 ponúka veľmi podobnú zostavu fotoaparátov ako minuloročný model. K dispozícii máte 12 Mpx hlavný senzor s clonou f/1.8 a 12 Mpx ultraširokouhlý senzor s clonou f/2.2. Aj napriek podobným špecifikáciám ide o kvalitnejšiu zostavu. Prečo? Vysvetlím.

Prvým rozdielom je fakt, že selfie fotky a selfie videá budete natáčať jednoduchšie a presnejšie než predtým. Výrazne väčší vonkajší displej totiž zaručí, že vidíte väčší záber a viete sa presnejšie „nastaviť“ tak, aby bol finálny záber presne podľa vášho gusta.

Vylepšenia hľadajte aj inde než v číslach

Druhým rozdielom je spracovanie obrazu, o ktorý sa stará nový čipset Snapdragon 8 Gen 2. Práve čipsetu sa často prikladá minimálny podiel na kvalite výsledným záberov, no opak je pravdou. Spomínam si na porovnanie Exynos a Snapdragon verzie Galaxy smartfónov a nebolo to nič príjemné. Snapdragon verzie, ktoré sa na Slovensku nepredávali, mali vždy kvalitnejšie zábery.

Taký je aj prípad Galaxy Z Flip5, ktorý popravde neprináša obrovské zmeny vo fotoaparátoch (stále napr. chýba zoom objektív), no malé zmeny v kvalite tam predsa len sú.

Najviditeľnejším vylepšením sú zábery fotené v noci, resp. v zhoršených podmienkach. Vtedy Z Flip5 nasadí nový procesor obrazového signálu poháňaný umelou inteligenciou. Znie to ako zbierka náhodných slov, no v praxi to funguje nadmieru dobre.

Lepšie selfie inde neodfotíte

Selfie zábery som fotil výhradne na hlavný fotoaparát, keďže sa vo veľkom vonkajšom displeji odteraz tak dobre vidíte. Je to naozaj výrazne lepší zážitok. Neprekvapí ma, ak to bude pre niekoho doslova návykové. Fotky totiž odfotíte veľmi rýchlo, krásne sa v nich uvidíte a zároveň budú kvalitnejšie, keďže ich nerobíte o triedu horším selfie foťákom.

Spomeniem ešte jednu AI vychytávku. Vzhľadom na to, že Z Flip5 nemá samostatný zoom fotoaparát Samsung prišiel so šikovným riešením. Ak digitálne priblížite obraz a odfotíte záber, Samsung ho najskôr zbaví digitálneho šumu a následne opäť vyostrí. Vidieť to môžete vtedy, keď takýto záber odfotíte a okamžite ťuknete na zobrazenie fotky. Síce by som sa na to nespoliehal vždy, no pri bežných záberoch je to na nezaplatenie.

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy Z Flip5: Softvér

Android 13 | One UI 5.1.1 | Flex Mode

Po softvérovej stránke je Galaxy Z Flip5 veľmi podobný predchádzajúcim verziám. One UI je natoľko komplexný, že v ňom príliš veľa vylepšení popravde ani nie je nutné pridávať. Jedna výnimka tu ale je, tú som spomenul aj vyššie – rozšírená funkčnosť vonkajšieho displeja.

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

K dispozícii stále máte možnosť multitaskovať medzi troma aplikáciami. Dve sa rozdelia na polovicu obrazovky a tretiu si môžete otvoriť v plávajúcom okne. Priznám sa, že Flip5 nie je ideálnym nástrojom na takúto prácu, minimálne nie v porovnaní s Galaxy Z Fold5, no k dispozícii to máte.

Samsung Galaxy Z Flip5: Výkon a výdrž

Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy | 3 700 mAh | 25 W nabíjanie

Zariadenie poháňa najmodernejší čipset Snapdragon 8 Gen 2, ktorý už veľmi dobre poznáme a vieme, aký fantastický je. Všetko, čo som na displeji robil bolo plynulé, rýchle a bez akýchkoľvek zaváhaní. V spolupráci so 120 Hz displejom je používanie Flip5 jedna báseň.

Použitý čipset má okrem výkonu aj veľký dopad na výdrž batérie. Zatiaľ čo Motorola Razr+ používa starší Snapdragon 8 Plus Gen 1, ktorý taktiež nepatrí do koša, Snapdragon 8 Gen 2 špeciálne vyladený pre Galaxy smartfóny, ponúka vyšší výkon a neporovnateľne lepšiu energetickú efektivitu.

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Snapdragon 8 Gen 2 je ideálnym parťákom aj pre hranie hier a používanie náročných aplikácií. Problém mu nerobia najnovšie tituly a dokonca ani pokročilá práca s videom a fotkami.

Len pre úplnosť, hoc už dlhú dobu tieto hodnoty sám nesledujem – Z Flip5 dosiahol v teste Geekbench 5 skóre 1 392 (single-core) a 4 401 (multi-core). Test 3DMark Wild Life Extreme Unlimited zas nameral 18,55 FPS.

3 700 mAh o ničom nesvedčí

Plynulo sa posúvame k výdrži batérie, ktorá je pri telefóne s 3 700 mAh akumulátorom určite veľmi dôležitou témou. Vzhľadom na to, že Galaxy Z Flip5 poháňa čipset najnovšej generácie upravený špeciálne pre Samsung som očakával lepšiu výdrž batérie.

A viete čo? Lepšia výdrž batérie tu skutočne je. V porovnaní s Galaxy Z Flip4, ktorý sa mi pri minuloročnom teste sem-tam vybil skôr než môj bežný čas spánku (22:00 – 00:00), Galaxy Z Flip5 s tým nemá absolútne žiaden problém.

O vylepšení nehovorím len ja, podobne to nameral napríklad Tom’s Guide, ktorý ho pri jase 150 nitov nechal dookola surfovať po webe na 5G sieti. V tomto teste dosiahol Flip5 približne o hodinu dlhšiu výdrž než jeho predchodca. Pre porovnanie, „klasický“ Galaxy S23 Plus v rovnakom teste dosiahol o 2 hodiny lepší výsledok. Absolútnym rekordmanom teda Flip5 nie je, no sklamať vás v žiadnom prípade nesklame.

Pri výdrži batérie spomeniem aj nabíjanie. Bohužiaľ, ani tento rok si v balení nenájdete nabíjačku. Tú už buď máte doma alebo si ju budete musieť dokúpiť. Z Flip5 ponúka 25 W drôtové nabíjanie alebo alternatívne 15 W bezdrôtové nabíjanie. Vzhľadom na to, že väčšina z nás si telefón necháva nabíjať v noci to ale veľký rozdiel nespraví.

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy Z Flip5: Oplatí sa ho kúpiť?

Od 1 199 € | Dvojnásobné úložisko | 150 € bonus

Jednoznačne. Ak ešte nemáte skladací telefón a láka vás tento nový typ zariadení, Flip5 je vynikajúcou voľbou, ktorú vôbec neoľutujete. Je rýchly, šikovný, elegantný a štýlový. Zároveň už ponúka dostatočný počet unikátnych funkcií, aké skoro nikde inde nenájdete.

No a ak ste fanúšikmi Galaxy smartfónov a Fold5 je pre vás priveľký alebo pridrahý, Flip5 je skutočne ideálnym riešením. Nečudujem sa tomu, že na Slovensku v predajoch víťazí práve toto šikovné „véčko“. Tento rok navyše došlo k vylepšeniu prakticky všetkých oblastí – lepší je displej, skladací mechanizmus, fotoaparáty a hlavne vonkajší displej.

Pridajte k tomu možnosť získať väčšie úložisko za cenu menšieho (v predobjednávkach), prémiový servis Galaxy Premiere Service na 1 rok zadarmo (oprava “zadarmo” pri poškodení alebo pokazení) a možnosť odkúpenia vášho starého telefónu so 150 € bonusom navyše a dostanete ponuku, ktorej sa nedokáže vyrovnať žiaden iný výrobca.

Od nás v TECHBYTE.sk si preto vyslúžil ocenenie „Voľba redaktorov v segmente skladacích smartfónov“.