Rok 2023 ešte len začal a Samsung Galaxy S23 Ultra už teraz vyzerá tak, že môže získať korunu a stať sa tak kráľom všetkých smartfónov. Minimálne tých s Androidom. Novinka z dielne juhokórejského výrobcu je prešpikovaná zmysluplnými zmenami a dychberúcimi vylepšeniami, ktoré jednoducho nemajú konkurenciu, akokoľvek sa ostatní výrobcovia snažia.

Podobne ako minulý rok, aj tento rok Samsung vyťahuje všetky tajné zbrane. Galaxy S23 Ultra je nabitý špičkovými komponentami, má obrovský 6,8-palcový displej najnovšej generácie, chráni ho krycie sklo najnovšej generácie, nechýba zabudovaný S Pen a zabudnúť nemôžeme na štyri fotoaparáty, 5 000 mAh batériu a fantastický One UI 5.1, za ktorý by sa nehanbil ani Apple.

S telefónom som strávil niečo vyše týždňa a za tento čas som si uvedomil, že Samsung skutočne vyrobil telefón, ktorý má takmer všetko. A či to „všetko“ využijete je len a len na vás.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Samsung Galaxy S23 Ultra: Špecifikácia

Samsung Galaxy S23 UltraŠpecifikácia
Displej6,8-palcový AMOLED, 120 Hz (LTPO)
ČipsetQualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
Pamäť a úložisko8 GB/12 GB RAM, 256 GB/512 GB/1 TB
Batéria5 000 mAh, 45 W nabíjanie, 25 W bezdrôtové nabíjanie
Fotoaparát200 Mpx hlavný 12 Mpx ultraširokouhlý 10 Mpx zoom 12 Mpx selfie
Konektivita5 G, Bluetooth 5.3
OdolnosťIP68, Corning Gorilla Glass Victus 2
Farebné prevedenieČierne, zelené, fialové, krémové (biele)
Cenaod 1 399 €
Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy S23 Ultra: Dizajn

Samsung je spoločnosťou, ktorá sa nebojí veľkých dizajnových zmien. V posledných rokoch si ale našli spôsob, ako nový dizajn smartfónu nebrať ako niečo, čo by mali meniť každý jeden rok. To je dobre, budujú tak podobné povedomie o dizajne svojich smartfónoch podobne, ako Apple už dlhé roky. Len si spomeňte, kedy naposledy mal nový dizajn iPhone? Veľmi dávno. Rovnako na to ide aj Samsung, kvôli čomu by ste z diaľky Galaxy S22 Ultra a Galaxy S23 Ultra nerozoznali. Ak by ste ich ale používali 5 – 10 minút, rozdiel by ste si určite všimli. Je totiž obrovský.

Galaxy S23 Ultra tak po Galaxy S22 Ultra zdedil všetky tie najlepšie črty, ako napríklad 6,8-palcový AMOLED displej novej generácie s lepšou správou energetickej náročnosti, hranatú konštrukciu a vstavaný S Pen. Zároveň upúšťa od niektorých dizajnových rozhodnutí, ako napríklad od zakriveného displeja, ktorý už nie je taký viditeľný, resp. citeľný. Samsung tak reaguje na spätnú väzbu mnohých zákazníkov, ktorí príliš zakrivený displej kritizovali.

Nezdá sa to, ale spracovanie je citeľne lepšie

Malou zmenou k horšiemu je rozhodnutie ochrániť zadné fotoaparáty hrubšími okružami, kvôli ktorým telefón na stole „tancuje“ viac než minuloročný model. Nie je to ale tak veľký rozdiel, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, najmä ak si na telefón kúpite puzdro.

Rád by som spomenul aj to, že Galaxy S23 Ultra je „najzelenší“ telefón v histórii firmy. Samsung mnohé z komponentov vyrobil z recyklovaných materiálov. Ak vám na tomto aspekte telefónov záleží, S23 Ultra je smartfón pre vás. Každopádne, dávať si naň musíte veľký pozor. Ide o drahý telefón, ktorý síce chráni vrstva krycieho skla Gorilla Glass Victus 2, ktorá je síce odolnejšia voči prasknutiu, no z toho, čo som videl, je zároveň náchylnejšia na mikroškrabančeky.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Výkon

Samsung tento rok poriadne zamiešal kartami. Vôbec prvýkrát totiž pripravil len jednu verziu telefónu, a to s čipom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Firma doteraz predávala dve verzie, jednu s čipom Snapdragon a druhú s vlastným čipom Exynos. Práve verzia s Exynosom sa predávala aj na Slovensku a bohužiaľ, táto verzia bola o niečo horšia, než tá so Snapdragonom. Prechod výhradne na čip z dielne Qualcommu je teda vítaná zmena, ktorú si absolútne zamilujete. Prináša totiž veľa dôležitých vylepšení, ktoré výrazným spôsobom riešia to, na čo sme sa sťažovali najviac.

Čipset Snapdragon 8 Gen 2 je tak výkonný, že po mnohých rokoch dominancie v niektorých testoch poráža aj iPhone 14 Pro s Apple A16 Bionic. Toto všetko pritom dokáže pri absolútne fantastickej energetickej náročnosti.

Bežné úlohy ako písanie mailov, surfovanie na webe či pozeranie videí pre takto výkonný telefón pochopiteľne nepredstavujú žiadnu záťaž. Rovnako sa ale nezapotí ani pri hraní graficky náročných hier pri 60 FPS. S23 Ultra to jednoducho zvláda ako žiaden iný telefón. Ak by pri tom spotreboval desiatky percent batérie, bral by som to ako nevýhodu, no tohtoročná Ultra batériu doslova usrkáva.

Ako môžete vidieť vo výsledkoch vyššie, nárast výkonu je skutočne fenomenálny. Podľa našich testov (Geekbench 6 a 3DMark) to skutočne vyzerá tak, že Samsung oproti minulej generácii zvýšil výkon o 50 %, čo je hodnota, ktorá sa pri medziročnom náraste výkonu jednoducho často nevidí. Ak vôbec.

Celkovo je Galaxy S23 Ultra fantastickým telefónom pre najhorlivejších používateľov, ktorí radi hrajú náročné hry a tiež tých, ktorí potrebujú, aby im telefón nabitý vydržal dlhšie než pár hodín.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Fotoaparáty

Skutočný dôvod, prečo by na vás mal Galaxy S23 Ultra „vyskočiť“ počas marketingovej kampane je jeho 200 Mpx fotoaparát. Hlavne vtedy, ak sa rozhodujete medzi Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra. Samsung to tento rok rozbalil vo veľkom a do najlepšie vybavenej Ultry vložil senzor HP2, ktorý si nechal len pre seba. Počas prezentácie nám jasne vysvetlil, že ide o iný senzor než ten, aký používajú iní výrobcovia. Má byť citlivejší, presnejší, jednoducho lepší.

Vzhľadom na to, že 200 Mpx fotky by boli skôr na príťaž než úžitok dokáže senzor spájať niekoľko pixelov do jedného veľkého pixelu. Táto technológia sa označuje pojmom pixel binning. V prípade S23 Ultra dokáže senzor spájať 4 pixely pre výslednú 50 Mpx snímku alebo dokonca až 16 pixelov pre výslednú 12,5 Mpx snímku. To sa hodí hlavne vtedy, keď fotíte v zhoršených svetelných podmienkach a od senzora potrebujete, aby nazbieral čo najviac svetla.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Zábery počas dňa majú vynikajúcu ostrosť a citlivo nastavený kontrast, s ktorým sa firma v minulosti trochu trápila. Je dobré vidieť, že aj v tomto smere nastali zmeny, ktoré sú viditeľné aj laikmi.

Lepšie nočné aj denné fotky

Rovnako sa Samsung posnažil aj pri fotkách počas noci, resp. v zhoršených svetelných podmienkach. Minuloročný model S22 Ultra v takýchto situáciách často siahal po príliš viditeľných, resp. prehnaných softvérových úpravách. Pri S23 Ultra sú zábery oveľa prirodzenejšie.

Fanúšikov portrétových záberov iste poteší masívne vylepšenie pri fotení portrétov v noci pri použití 3x priblíženia. Práve v tomto smere mali špecialisti na spracovanie obrazu spraviť najväčšie zmeny, pochopiteľne k lepšiemu.

Jednu vec sa ale Samsungu vyriešiť nepodarilo – oneskorenie medzi stlačením spúšte a samotným odfotením záberu. Problém známy ako shutter lag netrápi len S23 Ultra, ale aj staršie generácie. V čase písania tejto recenzie sa šepká o tom, že výrobca na S23 Ultra prinesie aktualizácia, ktorá bude tento problém riešiť, no do vypublikovania sa tak bohužiaľ nestalo.

Aby som to teda zhrnul. Je fotoaparát v Galaxy S23 Ultra najlepší na trhu? Nie. V tomto smere musím súhlasiť s expertami z DxOMark, ktorí novinku zaradili až na 10. miesto. V niektorých aspektoch, ako napríklad v stabilizácii obrazu je Samsung naozaj neprekonateľný. V iných kategóriách sú zas na trhu lepšie, rýchlejšie a presnejšie riešenia. Ako celok je ale výbava v S23 Ultra fantastická a užijete si ju plnými dúškami hlavne vtedy, ak radi približujete.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Batéria

Samsung Galaxy S23+ aj naďalej ponúka 5 000 mAh akumulátor, ktorý vám ale na jedno nabitie vydrží neporovnateľne dlhšie, než v prípade S22 Ultra. Môže za to čipset Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je k batérii extrémne nežný a nemíňa viac, než je absolútne potrebné.

Aká dobrá je teda výdrž batérie? Ak by som ju mal prirovnať k nejakému zariadeniu, s ktorým ste sa možno stretli alebo ste o ňom počuli, bol by to asi iPhone 14 Pro Max, teda jeden z najlepších telefónov, minimálne v tomto ohľade. Po celom pracovnom dni, počas ktorého som s telefónom robil najrôznejšie veci vrátane telefonovania, četovania, fotenia, natáčania či hrania hier som si do postele líhal s tým, že pri batérii svieti 60 % stav nabitia.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

To je niečo, čo som pri Samsung smartfónoch snáď ešte nevidel. Je to len ďalší dôkaz o tom, akým rozumným krokom bol prechod na špičkové riešenie od Qualcommu a ako veľmi sa zlepšili energetické požiadavky AMOLED displeja novej generácie.

Batéria podporuje 45 W nabíjanie (cez kábel) a 25 W bezdrôtové nabíjanie. V tomto smere by bolo super, ak by Samsung ukázal, čoho je naozaj schopný a ukázal nám napríklad 100 W či ešte rýchlejšie nabíjanie, no popravde, nabitie 50 % batérie za prvých 30 minút na nabíjačke je viac než slušné.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Samsung Galaxy S23 Ultra: Verdikt

Samsung Galaxy S23 Ultra nie je lacným telefónom. Jeho cena začína na 1 399 € a ak ste nestihli uvádzaciu akciu, počas ktorej ste mohli získať dvojnásobné úložisko za cenu nižšej verzie, pocítite to. Na druhú stranu je to telefón, ktorý, a budem sa opakovať, dokáže všetko. Chcete obrovský výkon? Máte ho mať. Chcete flexibilné fotoaparáty? Nech sa páči. Čo tak zabudovaný špičkový stylus? Žiaden problém. Je to naozaj chameleón prerobený na telefón, ktorý s vami hrdo bude zdieľať tie najdôležitejšie momenty vo vašom živote.

Tí z vás, ktorí sa obzerajú po tom najlepšom, čo sa dá aktuálne zohnať – toto je ono. Ak ale chcete trochu ušetriť a nevadí vám, že prídete o 100x zoom, dobrým riešením môže byť aj Galaxy S23+, o ktorom si môžete prečítať v samostatnej recenzii.

Samsung tento rok ukázal, že nezabudol ako sa vyrábajú menej exotické telefóny. Pod tým myslím to, že jeho najlepší inžinieri nerobia len na skladacích smartfónoch, práve naopak. Firma ich rozdelila rozumne a S23 Ultra je toho krásnym príkladom. Majitelia S22 Ultra by možno S23 Ultra mali prehliadnuť a radšej počkať. Ak ale máte S21 Ultra alebo S20 Ultra a rozmýšľate nad upgradom, ani nečakajte. Z tohto kúsku budete nadšení.