Posledného niečo vyše týždňa som strávil testovaním POCO X5. Reč je o novom smartfóne z dielne značky POCO, ktorý sa vyznačuje predovšetkým veľmi atraktívnym pomerom cena/výkon. Je však tento pomer dostatočne výhodný na to, aby zariadenie stálo za kúpu? Na túto a ďalšie otázky sa vám pokúsim odpovedať v recenzii nižšie.

POCO X5 5G: Cena a dostupnosť

POCO X5 sa na našom trhu predáva od 7. februára. Dostupný je v konfigurácii 6/128 GB za cenu 269 €. Na výber je z troch farebných prevedení, a to zelenej, modrej a čiernej.

POCO X5 5G: Špecifikácia

Displej6,67″ AMOLED
1 080 x 2 400 px
120 Hz
1 200 nitov
Corning Gorilla Glass 3
ČipsetQualcomm Snapdragon 695 5G
Pamäť6 GB
Úložisko128 GB
Batéria5 000 mAh
33 W drôtové nabíjanie
Fotoaparáty48 Mpx hlavný, f/1.8
8 Mpx ultraširokouhlý, f/2.2, 118°
2 Mpx makro, f/2.4
Rozmery165,9 x 76,2 x 8 mm
Hmotnosť189 g
Operačný systémAndroid 12
MIUI 13
KonektivitaWi-Fi 802.11, Bluetooth 5.1, NFC, 5G, LTE
SenzorySnímač odtlačkov prstov (bočný), akcelerometer, gyroskop, kompas, senzor priblíženia
Stupeň krytiaIP53
Cena269 €
POCO X5 5G
Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

POCO X5 5G: Balenie

Balenie POCO X5 5G obsahuje všetko, čo zákazník potrebuje pre bezproblémový chod svojho nového zariadenia. Okrem smartfónu sa v ňom nachádza aj gumené priesvitné puzdro, dokumentácia, nástroj na vysunutie slotu pre SIM kartu, ako aj 33 W adaptér s USB-A/USB-C káblom. Nič jednoducho nechýba, čo je priam pozoruhodné, nakoľko je reč o zariadení za menej ako 300 €.

POCO X5 5G: Konštrukcia a dizajn

POCO X5 je po konštrukčnej stránke vyhotovený veľmi solídne. Výrobca zvolil overenú kombináciu plastu a skla. Zadná strana má však matný poťah, vďaka ktorému smartfón pôsobí atraktívne a do určitej miery aj prémiovo. Taktiež je relatívne ťažký, čo sa pri lacných smartfónoch len tak nevidí.

Prednú stranu vypĺňa displej, ktorý je zo všetkých strán obkolesený prekvapivo tenkými rámčekmi. Výnimkou je brada, ktorá je na môj vkus trochu hrubšia, ako by sa patrilo. Ostatne si z displeja ukrája už len malý kruhový výrez pre selfie fotoaparát.

Zadná strana je domovom pre obdĺžnikový fotomodul s troma snímačmi. Z jeho bočnej hrany sa ťahá tmavý poťah s logom spoločnosti, ktorý je za mňa trochu príliš, no dá sa naň zvyknúť.

Čo sa týka bočných hrán, vpravo nájdeme tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a hlavné tlačidlo, ktoré zároveň slúži ako snímač odtlačkov prstov. Potešilo ma, že tento snímač je celkom rýchly a spoľahlivý, čiže palec hore. Na opačnej hrane sa nachádza len slot pre SIM kartu. Na spodku nájdeme výstup pre reproduktor a USB-C port. Čerešničkou na torte je 3,5 mm výstup pre slúchadlá na vrchu.

Osobne mám k dizajnu aplikovanom pri POCO X5 viac-menej neutrálny postoj. Nijak zvlášť ma neočaril, no na druhú stranu, ani nesklamal. Musím však oceniť veľkosť a hmotnosť. Smartfón skutočne pôsobí drahšie, než v skutočnosti je, čo rozhodne nie je na škodu. A čo je ešte lepšie, tento pocit pretrváva aj po zapnutí displeja.

POCO X5 5G
Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

POCO X5 5G: Displej

POCO X5 je vybavený 6,67-palcovým AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, jasom 1 200 nitov a rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov. Toto je pri pohľade na cenu, za ktorú sa smartfón predáva, celkom nadštandard.

Štandardne je displej nastavený na 60 Hz, pravdepodobne kvôli šetreniu energie. Plynulosť displeja si však môžete vždy jednoducho prispôsobiť v nastaveniach.

Čo sa týka rozlíšenia, hustota pixelov sa približuje k hranici 400 ppi, čo určite postačí väčšine používateľov. Obraz je tak vždy nielen nádherne plynulý, ale aj ostrý, čo sa hodí pri každom jednom typickom i atypickom úkone. POCO X5 je výborným zariadením na sledovanie video obsahu za lacný peniaz.

Rovnako ma pri displeji potešili aj farby. Tie sú maximálne v poriadku už v základe, no ak si radi prispôsobujete veci podľa seba, v nastaveniach si môžete upraviť farebné schémy (živé/sýte/štandard), ako aj teplotu farieb.

Displej je rozhodne jednou z najsilnejších stránok POCO X5. Nie je to síce špička, no treba si uvedomiť, že sa bavíme o zariadení s cenou necelých 270 €.

POCO X5 5G
Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

POCO X5 5G: Fotoaparáty

V prípade POCO X5 5G sú k dispozícii celkovo štyri fotoaparáty – tri zadné a jeden predný. V prípade zadných fotoaparátov hovoríme o 48 Mpx hlavnom snímači s clonou f/1.8, 8 Mpx ultraširokouhlom objektíve s clonou f/2.2 a uhlom záberu 118° a 2 Mpx makro senzore s clonou f/2.4.

Všetky tri snímače odvádzajú poctivú prácu, teda aspoň vo väčšine podmienok. Horšie je to napríklad v šere alebo úplnej tme. Vtedy objektívy jednoducho nestačia.

Pri hlavnom objektíve ma najviac prekvapila práca s farbami. Ak mu dáte dosť svetla, môžete rátať s precíznou reprodukciou aj tých náročnejších odtieňov. Ostrosť detailov mierne zaostáva, no s tým som viac-menej rátal. Koniec koncov, na bežné zdieľanie s priateľmi či na sociálnych sieťach sú výstupy z tohto objektívu viac než postačujúce.

Podobne by sa dal opísať aj ultraširokouhlý snímač. V porovnaní s hlavným objektívom mi príde, že má o čosi bledšie farby. Musím však pochváliť široký uhol záberu, vďaka čomu na fotku zmestíte veľké množstvo objektov/ľudí.

Prekvapivo, najviac zo všetkých ma potešil makro senzor. Keď som sa prvýkrát pozrel na zoznam špecifikácií a zbadal som 2 Mpx makro, prevrátil som očami. Musím však uznať, že je oveľa schopnejšie, ako som očakával. Priblížiť sa môžete na veľmi nízke vzdialenosti, pričom výsledné snímky majú vždy dostatok farieb aj detailov.

Naopak, selfie snímač ma vôbec neprekvapil. Fotky, ktoré produkuje, sú použiteľné, no na môj vkus aj príliš “mliečne”. Opäť chýba ostrosť, najmä čo sa týka detailov tváre. Musím mu však nechať, že je šikovný v oddeľovaní snímanej osoby od pozadia.

POCO X5 5G: Výkon

POCO X5 poháňa Snapdragon 695 od Qualcommu, ktorý sa zaraďuje niekde do strednej triedy. Na špičkový výkon môžete rovno zabudnúť. Inými slovami, treba sa pripraviť na nejaké tie kompromisy.

POCO X5 5G - Geekbench
Zdroj: Geekbench/Roman Drexler (Techbyte.sk)

Na bežné používanie má čip dostatok výkonu. Smartfón si poradí dokonca aj s viacerými náročnejšími aplikáciami naraz. Budete však musieť mať trochu trpezlivosti. Prechod medzi aplikáciami dokáže byť miestami trochu pomalší, rovnako ako ich spúšťanie či zatváranie. Slabšie kapacity čipu pocítite aj pri spúšti foťáku a následnej postprodukcii či vysúvaní klávesnice pri ťuknutí na textové pole.

Nebudem však príliš prísny. Na to, že zariadenie stojí toľko, koľko stojí, je výkon relatívne slušný. Rozhodne by som nepovedal, že by bol POCO X5 5G pomalý. To rozhodne nie. Nie je však ani bleskovo rýchly či responzívny.

Procesor som otestoval aj cez platformu Geekbench. V teste na jedno jadro získal 601 bodov, v teste na viac jadier zase 2017 bodov. Na základe týchto výsledkov možno výkon POCO X5 porovnať napríklad so Samsung Galaxy Note 10+ či OnePlus 6.

POCO X5 5G: Batéria

Presúvame sa do predposlednej sekcie, na ktorú som sa úprimne tešil. Tu totiž POCO X5 chválim asi najviac, a to z veľmi prostého dôvodu. Výdrž zariadenia je excelentná.

Vďaka 5 000 mAh batérii a rozumne kalibrovanému displeju môžete rátať až s 2-dňovou výdržou. Samozrejme, konkrétny čas závisí od toho, ako smartfón používate. Pri bežnom zaobchádzaní, ktoré zahŕňa počúvanie hudby, nejaké tie videá, sociálne siete a hry, vám však s prehľadom vydrží viac ako deň.

A keď vám aj dôjde šťava, v krabičke máte k dispozícii 33 W adaptér, ktorý obnoví batériu do plnej kapacity v priebehu necelých 70 minút.

POCO X5 5G: Softvér

Po softvérovej stránke smartfón poháňa Android 13 v kombinácii s nadstavbou MIUI 13. Tomuto spojeniu nemám veľmi čo vytknúť, no jedna vec sa predsa len nájde. Ako tomu už pri lacných smartfónoch býva, POCO X5 5G trápi celkom objemný bloatware. Zariadenie prichádza s viacerými predinštalovanými aplikáciami, z ktorých väčšinu zrejme nikdy neotvoríte.

Ostatne však bolo narábanie so softvérom veľmi príjemné. Vždy ma teší rýchly prístup k menu potiahnutím zdola nahor, pričom oceňujem aj oddelenie panelu s notifikáciami a panelu s nástrojmi na základe toho, z ktorej strany vrchnej časti potiahnete.

Systém je veľmi intuitívny a vďaka všetkým tým farebným ikonkám pôsobí naozaj moderne a živo. Používateľov takisto poteší široká paleta možností personalizácie, a to pre takmer každý kľúčový aspekt.

POCO X5 5G
Zdroj: Roman Drexler (Techbyte.sk)

POCO X5 5G: Verdikt

Odporučil by som POCO X5 5G? A ak áno, tak komu?

POCO X5 5G rozhodne nie je zlý smartfón. Práve naopak, v pomere k cene, za ktorú sa predáva, má nadštandardnú výbavu, ktorá pohodlne poslúži širokému spektru používateľov. Displej je vynikajúci, výkon postačujúci, batéria excelentná a foťáky použiteľné. Kompromisy, ktoré výrobca učinil, sa mi zdajú byť rozumné, a teda nemám problém tento smartfón odporučiť.

A komu? Najmä mladším ľuďom, ktorí nepotrebujú pri sebe nosiť smartfón za vyše tisícky. Vhodný je napríklad pre tínedžerov, ktorí smartfón využívajú len na pozeranie videí, občasné hry, četovanie a scrollovanie Tik-Toku.

poco x5 1
Hodnotenie
Zhrnutie
POCO X5 5G má v pomere k cene, za ktorú sa predáva, nadštandardnú výbavu, ktorá pohodlne poslúži širokému spektru používateľov. Displej je vynikajúci, výkon postačujúci, batéria excelentná a foťáky použiteľné. Kompromisy, ktoré výrobca učinil, sa mi zdajú byť rozumné, a teda nemám problém tento smartfón odporučiť.
Konštrukcia a dizajn
85
Displej
90
Fotoaparáty
70
Výkon
70
Batéria
90
Softvér
85
Pozitíva
Trvácna batéria
Kvalitný displej
Solídne telo
Negatíva
Bloatware
Slabší selfie objektív
Nekvalitné nočné fotografie
82
Hodnotenie