Málokto vie, že SmartThings svoju púť začal ako startup, ktorý v roku 2014 kúpila spoločnosť Samsung. Pred ôsmimi rokmi predstavovala 200-miliónová akvizícia veľký záväzok v oblasti, ktorú takmer nikto nepoužíval – automatizácia domácnosti.

Ako sa rok s rokom zdravil, SmartThings si našiel cestu do všetkých Samsung smartfónov a tabletov a dnes už hrá centrálu rolu v tom, čo pre Samsung predstavuje. Minimálne čo sa celého ekosystému týka. Dokáže sa totiž spojiť s čoraz väčším počtom zariadení v domácnosti, ale aj nositeľnými zariadeniami, ako napríklad Galaxy Buds2 Pro či Galaxy Watch5. A to je len začiatok.


Prehľad kapitol


samsung smartthings 2

Ekosystém

Azda najdôležitejšou vlastnosťou SmartThings ako takého je ekosystém. Samsung si uvedomil, že podpora len pre vlastné zariadenia nie je cesta vpred a svoju aplikáciu tak otvoril pre desiatky firiem a ich zariadenia.

Pochopiteľne, ak máte novšie Samsung zariadenia, SmartThings si s nimi bude rozumieť veľmi dobre. Juhokórejský gigant sa zaviazal, že všetky nové zariadenia, byť to práčky, sušičky, chladničky, televízory, reproduktory alebo čokoľvek medzi, sa budú vedieť pripojiť k SmartThings. Má na to veľmi dobrý dôvod – šetrenie energie a samozrejme, čo najväčšie pohodlie pre svojich zákazníkov.

samsung jet bot ai plus 7
Na obrázku vidíte malý QR kód, ktorým si môžete robotický vysávač spárovať s aplikáciou. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Ako sa dá SmartThings využiť?

Samsung zariadeniami to ani zďaleka nekončí, ba práve naopak, začína. Aplikácia slúži ako akýsi „Hub,“ teda centrálny systém, v ktorom nájdete všetko. Minulý rok sme vám ukázali, ako sme cez SmartThings monitorovali celú redakciu prostredníctvom špičkového robotického vysávača s kamerou, ktorý ako malý vojak hliadkoval, keď sme práve neboli v práci. To je naozaj len malá ukážka toho, čo všetko dokáže.

samsung programovy asistent 1 tb
Aplikácia SmartThings vám pomôže zvoliť správny program na pranie. Poradí tiež, ktoré kusy oblečenia môžete prať spolu. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk
 • Dokáže kalibrovať farby na TV – Novšie generácie televízorov od Samsung ponúkajú možnosť kalibrácie farieb pomocou telefónu. Stačí, ak funkciu aktivujete, namierite fotoaparát na TV a o zvyšok sa postará SmartThings.
 • Dokáže monitorovať byt/dom – Robotický vysávač Jet Bot AI+ dokáže vďaka SmartThings monitorovať váš dom alebo byt. Vo vybraných časových intervaloch preskúma celý pôdorys a nahlási, ak natrafí na niečo nezvyčajné.
 • Vždy perfektne čisté prádlo – SmartThings si veľmi dobre rozumie s práčkou a sušičkou. Menej skúsenému gazdovi alebo gazdinej pomôže zvoliť ideálny režim pre konkrétny typ bielizne. Poradí aj v tom, ktoré kusy oblečenia sa nemôžu prať/sušiť spolu.
 • Svetlá podľa nálady – Vďaka hlbokej integrácii so SmartThings môžete ovládať farbu meniace svetlá radu Philips Hue priamo z aplikácie. Je to ideálny spôsob, ako mať všetko pokope na jednom mieste.
samsung airdresser 26
Jedno z tých “exotickejších” využití. SmarThings sa bezproblémov spojil s parnou sušičkou Samsung AirDresser. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk
 • Aby sa nič nestalo – SmartThings ponúka podporu pre desiatky rôznych senzorov rôznych firiem, ktoré sa líšia funkcionalitou aj dizajnom.
 • Aby ste sa vždy dostali domov – Vďaka partnerstve s hneď niekoľkými prominentnými firmami dokáže SmartThings spolupracovať s inteligentnými zvončekmi, ktoré zároveň fungujú ako zámky na dvere. Stačí, ak telefón priložíte k NFC čítačke alebo cez aplikáciu dáte povel na odomknutie a na kľúče môžete zabudnúť.

Zoznam všetkých firiem, ktoré spolupracujú so SmartThings si môžete pozrieť na tomto odkaze. Medzi tie najväčšie patria Google Nest, ecobee, LifX, Philips Hue, Ring, Sonos, Belkin, Yale, Osram, Nanoleaf, Wiz, Bose a ďalšie. Ak chcete mať všetky smart zariadenia na jednom mieste, výber je naozaj veľký.

samsung smartthings 3
SmartThings sa dá dokonca ovládať aj prostredníctvom vybraných vozidiel Mercedes-Benz. Zdroj: Samsung

Čo sme za tie roky vyskúšali

V redakcii máme otestovaných hneď niekoľko rôznych typov zariadení a ich prepojenie so SmartThings. Tieto vlastnosti sa nám páčili najviac.

 • Sledovanie domáceho zvieratka cez kameru v robotickom vysávači
 • Inteligentné pranie a sušenie so Samsung práčkou a sušičkou
 • Kalibrácia TV a projektoru cez SmartThings s výbornými výsledkami
 • Presný prehľad o tom, kde sú bezdrôtové slúchadlá a ich monitorovanie
 • Monitorovanie polohy auta/bicykla/kočíka cez SmartTag

V jednom telefóne, ktorý je mimochodom akési centrum celého ekosystému SmartThings môžete nosiť kľúč od bytu, automatizátor od svojej domácnosti, výživového poradcu, „mamu“, ktorá vždy ochotne poradí, čo sa spolu môže prať a čo nie, bezpečnostnú službu a omnoho viac.

Ekosystém SmartThings sa neustále rozrastá a je len na vašej fantázii, ako ho využijete. Naším odporúčaním je zamerať sa hlavne na automatizáciu, ktorá robí nielen najväčší „wow“ efekt, ale reálne spríjemňuje moderné bývanie.

Koniec koncov, kto by nechcel mať doma zapnuté svetlo a pustenú TV s obľúbeným kanálom hneď ako si telefónom otvorí dvere? To je naozaj len malý náhľad do epického rozsahu, ktorého je SmartThings schopný. Je to niečo, čo si zamilujete rovnako ako my.