Samsung počas posledných troch generácií väčšieho zo skladacích smartfónov spravil obrovské zmeny. Vylepšil prakticky všetko, od displeja, cez skladací mechanizmus až po odolnosť. Prvý Galaxy Fold bol fantastickým posunom vpred v tom, ako používame telefóny.

Z Fold 2 zväčšil vonkajší displej a odstránil esteticky a funkčne nepríjemný výrez pre fotoaparát na hlavnom displeji. Nakoniec, Z Fold 3 všetko skombinoval a dokonca pridal podporu pre dotykové pero S Pen, vďaka čomu polichotil všetkým milovníkom série Galaxy Note. Čo ale ponúka Z Fold 4 a prečo je, podľa mňa, ultimátnym smartfónom tohto roka? Poďme na to.

Samsung Galaxy Z Fold 4: O recenzii

Smartfón Samsung Galaxy Z Fold 4 som testoval posledné 2 týždne. V čase písania tejto recenzie zariadenie beží vo verzii F936BXXU1AVGA s Android 12 a One UI 4.1.1. Počas celého času som mal v telefóne svoju primárnu SIM kartu, ktorá sa prihlasovala na 4G sieť Telekomu.

Samsung Galaxy Z Fold 4: Špecifikácia

ŠpecifikáciaSamsung Galaxy Z Fold4Samsung Galaxy Z Fold3
DisplejHlavný: 7,6“ Dynamic AMOLED 2X, 1-120 Hz, 1 000 nitov   Vonkajší: 6,2“ Dynamic AMOLED 2X, 48-120 HzHlavný: 7,6“ Dynamic AMOLED 2X, 10-120 Hz, 900 nitov   Vonkajší: 6,2“ Dynamic AMOLED 2X, 48-120 Hz
Fotoaparáty (zadné)Hlavný: 50 Mpx, 2,0 µm, OIS Dual Pixel AF, f/1.8  

Ultraširokouhlý: 12 Mpx, 1,12 µm, f/2.2  

Zoom: 10 Mpx, 1,0 µm OIS PDAF, 3x optický zoom, f/2.4
Hlavný: 12 Mpx, 1,8 µm, OIS Dual Pixel AF, f/1.8  

Ultraširokouhlý: 12 Mpx, 1,12 µm, f/2.2  

Zoom: 12 Mpx, 1,0 µm OIS PDAF, 2x optický zoom, f/2.4
Fotoaparát (predný)10 Mpx, 1,22 µm, f/2.410 Mpx, 1,22 µm, f/2.4
Fotoaparát (vnútorný)4 Mpx, 2,0 µm, f/1.84 Mpx, 2,0 µm, f/1.8
ProcesorSnapdragon 8+ Gen1 (4 nm)Snapdragon 888 (5 nm)
Pamäť12 GB LPDDR5 RAM
256 GB/512 GB/1 TB úložisko
12 GB LPDDR5 RAM
256/512 GB úložisko
Batéria4 400 mAh, Super Fast Charging4 400 mAh, Super Fast Charging
Rozmery155,1 x 130,1 x 6,3 mm (otvorený)
155,1 x 67,1 x 15,8 mm (zatvorený)
263 gramov
158,2 x 128,1 x 6,4 mm (otvorený)
158,2 x 67,1 x 16,0 mm (zatvorený)
271 gramov
Samsung Galaxy Z Fold 4 v porovnaní s minuloročným Z Fold 3

Samsung Galaxy Z Fold 4: Konštrukcia, dizajn a displej

Ako som v nadpise napísal, Z Fold 4 je plný malých zmien, ktoré spolu vytvárajú jeden veľký rozdiel. Malinké, no premyslené zmeny začínajú pri konštrukcii, ktorá váži už len 263 gramov, čo je na tak veľké, odolné a flexibilné zariadenie skutočne úctyhodné. Pri zatvorenom stave stále nejde o najtenší telefón. Koniec koncov, meria 15,8 mm, čo je o 1 milimeter menej než minulý rok, a to si všimne naozaj len málokto.

Čo si ale všimnete takmer určite, hlavne ak budete vedľa seba držať Fold 3 a Fold 4, je zmenený predný displej. Vďaka oveľa tenším rámčekom je teraz displej o 3 milimetre širší. Displej síce stále meria 6,2-palca, no je oveľa (podčiarkujem, zvýrazňujem), použiteľnejší. 3 milimetre robia pri odpisovaní na správy či vyhľadávaní v Googli všetok rozdiel. Naozaj. To ale nie je všetko, čo Samsung spravil. Nový systém One UI 4.1.1 dokáže lepšie rozlišovať, ktoré písmenko ste chceli napísať, čo znižuje počet preklepov a zvyšuje rýchlosť písania.

Foto: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Celé zariadenie je v porovnaní so Z Fold 3 krajšie spracované. Telefón je hranatejší, tenší a viac upravený než predtým. Opäť, nie sú to veľké zmeny, no keď sa začnú spočítavať, začne to dávať zmysel.

Z hľadiska odolnosti prináša Z Fold 4 najodolnejšie krycie sklo doteraz – Gorilla Glass Victus+ – ktoré sa nachádza na prednej aj zadnej strane. Okrem toho, zmenami prešiel aj samotný ohybný displej vďaka čomu je obrazovka o 45 % odolnejšia než doteraz. Toto sú zmeny, ktoré si síce nevšimnete hneď po rozbalení z krabičky, pri prvom páde už budete dúfať, že juhokórejskí inžinieri odviedli dobrú prácu.

Plynule sa tak dostávame k obrazovkám, ktorých Z Fold 4 nemá málo. Vonkajší 6,2-palcový a vnútorný 7,6-palcový displej podporujú 120 Hz adaptívnu obnovovaciu frekvenciu a ponúkajú najlepšie parametre na trhu. Mám tým na mysli nielen podanie farieb, ale aj jas, ktorý je počas slnečných dní tak dôležitý. Samsung tvrdí, že displeje dokážu v maxime dosiahnuť až 1 000 nitov a ja im skutočne verím. Na displejoch vyzerá pekne všetko, ešte aj zlá fotka. Najviac si ich však užijete pri pozeraní filmov, seriálov či kľudne YouTube alebo TikTok videí.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Foto: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Pri bežnom dni som sa pristihol, ako vonkajší displej používam častejšie, než minulý rok pri Z Fold 3. Vďaka rozumnejším rozmerom je funkčnejší, príjemnejší a jednoduchší na ovládanie. Či už som chcel zabiť pár minút čakania v rade pozretím si videí, prečítaním kratších článkov alebo skontrolovania toho, ako sa darí nášmu webu, vonkajší displej mi bohato stačil.

Ak som sa ale dostal do situácie keď som mal viac času a hlavne keď som sedel, okamžite som Fold 4 roztvoril a obsah si užil naplno. Je ťažké niekomu vysvetliť, ako veľmi pohodlnejší je veľký displej, kým si to sám nevyskúša aspoň dva týždne. Takto mi len budete musieť veriť. Všetko, od čítania textu, pozerania videí, fotenia, ukazovania fotiek či hľadania na mape je prirodzenejšie, pohodlnejšie a v neposlednom rade zábavnejšie.

Bohužiaľ, aj tento rok sa v strede nachádza nerovnosť tiahnuca sa od úplného vrchu až po spodok displeja a klamal by som, ak by som nepovedal, že by som bol rád, ak by tam nebola. Na druhú stranu, nie je to niečo, kvôli čomu by som si z telefónu primárnu SIM kartu chcel dať preč hneď po dotestovaní. Jednoducho som si zvykol, že k Foldu to patrí.

No a aby som nezabudol, aj keď veľmi rád by som zabudol, v displeji je zabudovaný 4 Mpx fotoaparát. Skrytý je doslova za pixelmi a aj keď Samsung tvrdí, že ho vylepšil, prax ukázala, že nie. Fotky sú rovnako rozmazané a miestami som mal pocit, že umelá inteligencia musí pracovať dvakrát tak ťažko než pri bežných foťákoch, len aby sa pokúsila napraviť fyzické nedostatky takéhoto senzora.

Nakoniec spomeniem poslednú vec týkajúcu sa konštrukcie, a tou je odolnosť. Samsung aj tento rok pokračuje v tom, čo začal dávnejšie a Z Fold 4 je opäť odolný voči vode. Do bazéna ani do mora ho ale radšej nenoste, takáto voda stále dokáže poškodiť to, čo by ste nechceli. Letná prehánka či jesenné sychravé počasie mu na druhú stranu nebudú robiť akýkoľvek problém.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Foto: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Samsung Galaxy Z Fold 4: Keď si výkon konečne rozumie so softvérom

Špičkové Android smartfóny nemajú problém s výkonom. V mnohých prípadoch ho majú aj viac, než by v skutočnosti potrebovali. Výnimkou nie je ani Z Fold 4, ktorého poháňa najmodernejší Snapdragon 8+ Gen 1 schopný roztrhať akúkoľvek hru, akúkoľvek aplikáciu a akýkoľvek problém, ktorý mu hodíte na plecia.

Často sa ale stávalo, že opraty nad výkonom držal softvér s mľandravými rukami. Ten podobne ako neskúsený vodič, ktorý prvýkrát zbadal viacpruhový kruhový objazd nevedel, čo má robiť a na chvíľu zmeravel. Vedzte teda, že v prípade Z Fold 4 si kupujete telefón s vodičskými skúsenosťami Maxa Verstappena a že o zaváhaní sa v Samsungu prestalo hovoriť už veľmi dávno.

Sčasti za týmto úspechom stojí hardvérová výbava, ktorá okrem procesora pozostáva aj z 12 GB operačnou pamäťou RAM a až do 1 TB úložiska, z veľkej časti za to môže aj softvér. Práve z One UI 4.1.1 mám pocit, akoby spravil všetok rozdiel. Ako by bol vyvinutý s tým, že je určený pre skladacie telefóny a podľa toho sa aj správa.

Po novom je ešte jednoduchšie naplno využiť všetky benefity, ktoré skladací telefón ponúka. Je jednoduchšie na ňom pracovať podobne, ako by ste pracovali povedzme na notebooku. Vývojári aplikácií si postupne začínajú uvedomovať, že majú k dispozícii čoraz väčšiu skupinu ľudí s netradičnými telefónmi, ktorým by mohli ulahodiť špeciálne upravenými aplikáciami.

Zatiaľ čo minulý rok som sa s upravenými aplikáciami pre skladacie smartfónmi stretol prevažne pri systémových aplikáciách (česť výnimkám YouTube a pod.), dnes už so ohybnými, resp. väčšími displejmi počíta viac vývojárov. Lepšie upravenú aplikáciu už ponúka Facebook, TikTok a mnohé ďalšie.

Foto: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Režim na polovicu zloženého displeja ale ani zďaleka nie je mojou najobľúbenejšou funkciou. Novou najobľúbenejšou funkciou je jednoznačne lišta s naposledy otvorenými aplikáciami. Tá vám bez toho, aby ste na telefónom prstom museli vyčarovať zoznam týchto animácií, umožňuje tieto aplikácie otvoriť jednoduchým ťuknutím na malé ikonky. A že to teda funguje! Prepínanie sa medzi aplikáciami je okamžité, bez akéhokoľvek zaváhania či zbytočných animácií. Vďaka tomu dokážem v jednej aplikácii niečo rýchlo skopírovať a do jednej sekundy to už vkladám do ďalšej. Pri Folde ide o ešte lepšie riešenie, než multitasking v podobe dvoch okien vedľa seba, minimálne čo sa „bežného“ dňa týka.

Ani tento rok ale nechýbajú skryté nastavenia v sekcii „Labs,“ medzi ktoré patria spustenie funkcie dvoch aplikácií vedľa seba swipnutím dvoma prstami zboku alebo zo spodnej strany zariadenia a podobne. V Labs tiež môžete aplikácie prinútiť, aby spolupracovali a poslúchali majiteľa telefónu vtedy, ak ich chce zobraziť vedľa ďalšej aplikácie.

Celkovo tak zmeny v One UI 4.1.1 hodnotím veľmi pozitívne. Vďaka Fold 4 som dokázal pracovať rýchlejšie, efektívnejšie a celý proces tak „nebolel“ ako minulé roky.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Foto: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Samsung Galaxy Z Fold 4: Fotoaparáty

Dostávame sa k sekcii, ktorá zamrzí všetkých tých, ktorí vo vrecku chcú nosiť ultimátne fotomonštrum. Fold 4 ani zďaleka nemôže konkurovať schopnostiam S22 Ultra, no vo väčšine prípadov si poradí minimálne podobne dobre. Na zadnej strane sa totiž nachádza nový 10 Mpx zoom fotoaparát, ktorý namiesto 2x ponúka už 3x optické priblíženie a poteší aj nový 50 Mpx senzor s pixelmi schopnými poňať o 23 % viac svetla. Výbavu ukončuje veľmi slušný 12 Mpx ultraširokouhlý senzor.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Foto: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Nočné fotky už nie sú tak márne ako doteraz. Je v nich dosť detailov a kontrastu a dokonca už nebadať ani toľko digitálneho šumu. Pri zvyšných scenároch je Galaxy Z Fold 4…. v poriadku. Rozhodne to nie je hviezda foto scény a neprekoná najdivokejšie očakávania. Je dobrý a to mu stačí, na viac sa ani nehrá.

Nehodí sa v žiadnom prípade tým ľuďom, ktorí si telefóny kupujú pre fotoaparát. Táto početná skupina by mala počkať na nový telefón radu Galaxy S alebo si kúpiť S22 Ultra.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Foto: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Samsung Galaxy Z Fold 4: Batéria – konečne 1 deň!

Minuloročná generácia skladacích telefónov trpela jedným vážnym nedostatkom, ktorý som niekoľkokrát opísal aj v recenziách jednotlivých modelov. Tento rok je situácia diametrálne odlišná. Je zjavné, že Qualcomm pri návrhu procesora Snapdragon 8+ Gen 1 nemyslel len na hrubý výkon, ale aj na energetickú efektivitu, keďže tá sa v porovnaní s minulým rokom zmenila na nepoznanie.

Moje najhoršie obavy sa nenaplnili a Z Fold 4 je tak telefón, ktorý dokáže na 1 nabitie vydržať celý jeden deň a ešte mu aj ostane niečo navyše. Naozaj, tak dobrú výdrž som si pri 4 400 mAh batérii nevedel úplne predstaviť. Pri testovaní som ale pravidelne chodil spať o 10 – 11 večer s 30 % batérie. No a kto ma pozná, ten vie, že telefónu počas dňa dávam zabrať tak, ako azda každý podnikateľ. Od telefonátov, cez SMSkovanie, až po sociálne siete a príležitostnú hru.

Výdrži batérie som počas testovania pomohol trochu aj ja. V používateľskom rozhraní One UI 4.1.1 sa totiž nachádza skryté nastavenie, ktoré ju po malých kúskoch predlžuje bez toho, aby ste prišli o prémiové vlastnosti, ako napr. 120 Hz frekvenciu na oboch displejoch či nižší výkon pri hrách. Prvotné testy poukázali, že zapnutie tohto “zázračného” nastavenia výdrž predĺži o nezanedbateľných 20 %, čo môže byť rozdiel medzi vybitým telefónom a telefónom, ktorý je stále schopný niekomu zavolať.

Zdroj: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Nastavenia zmeny výkonnostného profilu nájdete v Nastavenia – Starostlivosť o batériu a zariadenie – Batéria – Ďalšie nastavenia batérie – Výkonnostný profil.

Samsung vybavil nový Galaxy Z Fold 4 aj rýchlym (hoc nie najrýchlejším) 25 W nabíjaním, ktoré popravde nevyužijete. Väčšina z nás si telefón dáva na nabíjačku hlavne v noci, no v prípadoch, keď by ste ho potrebovali rýchlo nabiť, určite príde vhod.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Foto: Lukáš Zachar / TECHBYTE.sk

Samsung Galaxy Z Fold 4: Verdikt

Ako by som to teda celé ukončil? Skladacie telefóny sú orieškom aj pre ostrieľaných recenzentov, keďže predstavujú úplne novú kategóriu telefónov. Ľudia sú známi tým, že sa zmenám bránia a až keď im niekto ukáže, že nové nemusí znamenať zlé, sa rozhodnúť novému prúdu podľahnúť.

Tak to vidím aj pri Z Fold 4. Samsung spravil všetko potrebné na to, aby svoj najdrahší telefón vybavil prémiovými funkciami, hardvérom, softvérom, jednoducho všetkým tým, čo by ste od dobrého telefónu z tejto kategórie čakali.

Možno si hovoríte, že Fold 4 sa oproti Fold 3 veľmi nezmenil. Mali by ste aj pravdu, ak by ste sa pri porovnávaní zamerali vždy len na jednu vlastnosť alebo časť telefónu. Ak sa však pozriete na celok, rýchlo zistíte, že Z Fold 4 si zaslúži volať sa novinka na trhu a tento rok si s najväčšou pravdepodobnosťou obháji titul najlepšieho skladacieho telefónu s ohybným displejom na trhu.