RECENZIA Philips OLED 806: Televízor, ktorý spĺňa (takmer) všetky priania za rozumnú cenu!

Kto by nechcel televízor, ktorého farby siahajú ďaleko za jeho obrazovku?

Philips s modelom OLED 806 ponúka niečo, čo je na dnešnom trhu veľmi vzácne. Dobrý obraz, krásny displej, chválitebný zvuk a unikátnu vlastnosť, ktorú mu do dnešného dňa môžu závidieť všetci ostatní výrobcovia. No a spomenul som, že sa nepredáva za až smiešne premrštenú cenu?

V redakcii sme približne mesiac testovali model 65OLED806, ktorý (nielen) mňa prekvapil v tom, koľko televízora sa dá kúpiť za príjemnú cenu navrhnutú pre mierne náročnejšieho zákazníka, ktorý nechce pozerať len Markízu či Jojku, ale ktorý si chce užiť najnovšie tituly v kvalitnom HDR či hrať konzolové hry tak, ako sa hrať majú. V 4K rozlíšení pri 60+ FPS. To, že televízor v tradičnom „Philipsovom“ prevedení hrá farbami presahujúcim jeho obrazovku, snáď už ani nemusím spomínať.

Philips 65OLED806: Cena

65-palcová verzia modelu OLED 806, ktorú sme testovali v TECHBYTE, momentálne na Slovensku stojí okolo 1 600 €. Je však možné, že ju vo výpredajoch či v rôznych akciách nájdete aj lacnejšie.

Pre úplnosť doplním, že zakúpiť sa dá aj 48-palcová verzia za 1 099 €, 55-palcová verzia za 1 299 € či obrovská 77-palcová verzia za 3 999 €. Predajcovia neustále menia cenníky, preto sa môže stať, že narazíte na cenu, ktorá môže byť o niečo nižšia. V čase písania tejto recenzie však platia vyššie uvedené ceny.

Philips 65OLED806: Dizajn a prevedenie

OLED 806 je televízor, ktorý patrí medzi tie najmenej nápadné. Minimálne vtedy, keď sa naň pozeráte priamo a pri vypnutej obrazovke. Prakticky žiadne rámčeky, minimalistické nôžky po bokoch a jedna veľká obrazovka, ktorú nenarúša nič. Dokonca ani logo.

To je umiestnené na nohách, ktoré sú dokonca obojstranné. Tým mám na mysli fakt, že majú dvojtónový finiš – lesklý a tmavý. Je len na vás či chcete mať smerom k vám otočenú tú alebo opačnú stranu.

Jediná vlastnosť, ktorá mi nevyhovovala až tak veľmi, bol fakt, že je televízor na nohách položený príliš nízko, a tak medzi ne neviete uložiť soundbar tak, aby nezasahoval do obrazu. Našťastie, v našom prípade sme soundbar dokázali schovať do TV stolíka.

Keď sa snáď na akýkoľvek OLED televízor pozriete zboku, ani nebudete veriť, aké sú tenučké. Milimeter až dva znie ako z iného sveta. To platí až do momentu, kým pohľadom nenarazíte na miesto, v ktorom je uložená všetka elektronika, napájanie, porty a tak podobne. V tomto mieste je televízor poriadne hrubý a práve táto takmer 7-centimetrov široká výduť je zodpovedná za väčšinu váhy.

Philips však má na takéto konštrukčné riešenie veľmi dobrý dôvod. Svoj televízor totiž vybavil všetkými dôležitými portami a štandardami, ktoré si moderný človek môže priať. Tak napríklad, tešiť sa môžete na každý možný dôležitý štandard HDR vrátane HDR10+ Adaptive a Dolby Vision IQ a nechýbajú tiež ani dva (zo štyroch) HDMI porty s certifikáciou HDMI 2.1. Samozrejmosťou sú ARC a eARC, ako aj tri USB porty, dvojpásmová Wi-Fi a Bluetooth 5.0. Inak povedané, s týmto televízorom nebudete mať núdzu o žiadny port ani technológiu.

Najväčším párty trikom Philips televízorov je jednoznačne Ambilight, ktorý využíva LED svetlá po zadnom okraji obrazovky premietajúce dominantnú farbu z každého okraja obrazu. V praxi to vyzerá oveľa lepšie, než to možno znie takto „na papieri“. No a tí, ktorí to ešte nevideli naživo sa ma často pýtali, ako si takouto technológiou môžu vybaviť vlastnú TV. Nejaké riešenia síce sú, ani jedno však nie je tak efektívne a tak dobre vyladené ako to od Philipsu.

Televízor poháňa piata generácia čipu Philips P5, ktorej pomáha umelá inteligencia. Čip okrem spracovania obrazových signálov dynamicky nastavovať jas a kontrast podľa okolitého osvetlenia a meniť režimy nastavenia farieb podľa toho, aký obsah sledujete. Ak si pustíte film, zapne sa režim Filmmaker a podobne.

Philips 65OLED806: Keď Android dáva zmysel

Každý z nás chce od televízora niečo iné. Pre niekoho je televízor oknom k domácim TV staniciam, pre iného je televízor vstupnou bránou do sveta internetových služieb. Musím povedať, že ja osobne patrím k druhej skupine a od televízora chcem všetko, čo len môže ponúknuť.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Mám rád, keď mám prístup k všetkým aplikáciám ako Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Apple TV+ či Disney+ (hoc tento zatiaľ nie je na Slovensku dostupný). Philips vďaka systému Android TV dokáže splniť všetky tieto požiadavky až na jedinú výnimku – Apple TV.

Veľmi vďačný som bol aj za integrovaný Chromecast, ktorý sa hodí najmä vtedy, ak v Android TV náhodou nenájdete aplikáciu, ktorá by bola na Slovensku podporovaná. Pekným príkladom bol v mojom prípade príbeh pozerania F1 cez aplikáciu F1 TV. Pre slovenský trh na Android TV aplikácia dostupná nie je, na telefóne však funguje bezchybne. Stačilo teda stlačiť tlačidlo Chromecast a obraz sa razom ocitol na veľkej obrazovke.

Hovorí sa, že Philips už čoskoro prejde z Android TV na Google TV. Zmena systému síce prinesie zmeny v používateľskom rozhraní, rovnaký však ostane výber aplikácií a služieb. Televízor budete ovládať pomocou relatívne veľkého ovládaču so všetkými potrebnými fyzickými tlačidlami, ktorý je zo zadnej strany pokrytý kožou pochádzajúcej zo škótskeho mesta Muirhead. Veľmi pekný detail, ktorý sa objavuje aj v ďalších prémiových Philips zariadeniach.

Philips 65OLED806: Kvalita obrazu

Tým, že ide o OLED panel prirodzene čakáte najvyššiu možnú kvalitu farieb, kontrastu medzi čiernou a bielou a všemožné ďalšie vysoké kvality organickej vrstvy. No a skutočne sa takýchto kvalít dočkáte.

Ide totiž o televízor, ktorý je obrazovo tak nadaný, ako máloktorý iný. Jeho prevedenie farieb je na najvyššej úrovni, rovnako to platí aj o spracovaní rýchlych scén a vykresľovania v rohoch obrazu. Na trhu sú už aj novšie verzie OLED panelov, ktoré majú vyšší jas, no tie sú nacenené neporovnateľne vyššie. Do svojich najdrahších modelov ich nasadili LG (ten ich aj vyrába) a Sony.

Osobne sa mi páči obraz, ktorý je „šťavnatý“. Teda, inými slovami, kontrastný. Pochopiteľne, nikto nechce prehnane sýte až prepálené farby, no určitú dávku kontrastu od drahších televízorov a od OLED obzvlášť, čakáte. OLED 806 s týmto nemá problém. Chodí po tenkom lanku medzi poriadnym kontrastom v jednej časti obrazu a vkusne umierneným kontrastom v druhej časti. Spolu tak OLED panel dokáže vykresliť scénu, na ktorú je radosť pozerať sa. Pridajte k tomu podsvietenie Ambilight reagujúce na obraz a dostanete niečo, čo sa inak ako zážitok opísať nedá.

Philips 65OLED806: Prekvapivo dobrý zvuk

Philips pri svojich prémiových modeloch spojil kvalitný OLED panel s kvalitným zabudovaným soundbarom od spoločnosti Bowers&Wilkins. Model OLED 806 túto vymoženosť síce nemá, no za zvuk sa v žiadnom prípade hanbiť nemusí.

Reproduktory sú umiestnené na zadnej strane a popravde, znejú lepšie než by ste možno čakali. Prekvapivo, problém nemajú ani s nižšími tónmi a v žiadnom prípade nevytvárajú efekt ukričaného televízora pri nižších až stredných hlasitostiach. Ani tie najlepšie zabudované reproduktory sa však nevyrovnajú kombinácii lacnejšieho soundbaru a subwoofru, tak to majte na pamäti. A viete ako sa hovorí, polovicu dobrého obrazu tvorí zvuk.

Philips 65OLED806: Verdikt

Model OLED 806 je televízor, ktorý by ste nemali len zvážiť, ale rovno hľadať najlepšie ponuky. Ponúka totiž všetko, čo by ste ako moderný človek mohli potrebovať. Jeho cena nie je prestrelená, má všetky potrebné aj nepotrebné štandardy, porty a tiež krásny Ambilight.

Jeho nenápadný dizajn pekne podčiarkuje filozofiu celého televízora. Nenápadným spôsobom vám splní všetko, čo by ste si mohli priať.

Jediný dôvod, prečo by ste si ho nemali kúpiť je chýbajúca služba Apple TV+. Ak sa však zaobídete aj bez nej, nevidím jediný dôvod, prečo váhať. To je aj jeden z dôvodov, prečo si jeden z nich našiel permanentné miesto v readakcii TECHBYTE. O tom však v ďalších článkoch.

Hodnotenie
Zhrnutie
Philips 65OLED806 je televízor, ktorý vie všetko a hodí sa takmer každému človeku. Má nádherné farby, unikátny Ambilight, moderné porty HDMI 2.1 a azda každý dôležitý štandard HDR. Toto všetko za cenu, ktorá nebola umelo nafúknutá do výšin.
Obraz
100
Zvuk
85
Funkcie
100
Dizajn
100
Pozitíva
Krásny obraz
Minimalistický dizajn
Pôsobivý zvuk (na vstavané reproduktory)
Negatíva
Chýbajúce Apple TV
Šírka v najširšom bode
Nižší jas než pri najnovších OLED paneloch
96
Hodnotenie