Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Všetko čo potrebujete, nič čo nepotrebujete.

Google usporiadal svoje pravidelné podujatie I/O, počas ktorého nám ukázal hneď niekoľko dlho očakávaných noviniek. V posledných rokoch sa tento event sústredil skôr na softvér, tento rok sa však situácia má úplne inak. Na pódiu sa ukázali nové smartfóny, slúchadlá aj hodinky. V tomto článku sa povenujeme prvej spomenutej kategórii, ktorá má hneď troch zástupcov.

Pixel 6a s dvoma hlavnými kompromismi

Jedným z čerstvo predstavených smartfónov je Pixel 6a, ktorý možno chápať ako cenovo dostupnejší variant modelu Pixel 6. No hoci stojí menej, jeho výbava je stále veľmi lákavá.

Ako píše server The Verge, prednú stranu zariadenia pokrýva 6,1-palcový OLED displej s rozlíšením FHD+, vďaka čomu sa možno tešiť na ostrý obraz s kvalitnou reprodukciou farieb. Žiaľ, vyššia obnovovacia frekvencia z dôvodu šetrenia nákladov chýba.

Dobrou správou však je, že pod kapotu zamieril procesor Tensor, ktorý debutoval spolu s radom Pixel 6 v októbri minulého roku. K dispozícii je tak aj podpora 5G sietí či bezpečnostný čip Titan M2. Interiér ďalej obsahuje 4 306 mAh batériu, čo síce nie je rekordné množstvo, no v kombinácii s nie až tak náročným displejom a efektívnym čipsetom by mala postačiť. Strop kapacity nabíjania predstavuje 18 W. V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na 6 GB rýchlej RAM či 128 GB UFS 3.1 úložiska.

Pixel 6a
Zdroj: Google

Pixel 6a nezaháľa dokonca ani v oblasti softvéru, nakoľko Google sľubuje až 5-ročnú podporu. Čo sa týka veľkých aktualizácií, respektíve aktualizácií operačného systému Android, tie by mali byť podporované po dobu troch rokov.

TIP REDAKCIE
"Je to tragické": Bill Gates sa vyjadril ku konšpiráciám ohľadom očkovania proti COVID-19

Google ďalej šetril aj pri fotoaparáte, no žiadny strach. Lacnejší v tomto prípade rozhodne neznamená zlý. Do horizontálne orientovaného foto modulu totiž osadil svoj starý známy 12,2 Mpx snímač s clonou f/1.7. Pár tvorí s 12 Mpx širokouhlým senzorom s clonou f/2.2, pričom pre milovníkov selfie je k dispozícii 8 Mpx predný objektív.

Po dizajnovej stránke nás žiadne veľké zmeny nečakajú. Ako môžete vidieť na vlastné oči, Pixel 6a bude od svojich starších súrodencov takmer nerozoznateľný. Cena zariadenia bola nastavená na 449 dolárov, pričom podobne by mohla vyzerať aj v eurách.

Predaj však štartuje až 28. júla.

Pixel 7 potvrdený. Poznáme dizajn!

Okrem Pixel 6a bol predstavený aj nadchádzajúci rad smartfónov od Google v podobe Pixel 7. Podobne ako pri poslednom rozšírení, pozostávať bude z dvoch modelov, základného a vylepšeného s prívlastkom “Pro”.

Pixel 7
Zdroj: Google

V tomto prípade však technické parametre nepoznáme. Vieme v podstate len to, že ponúknu trochu iný dizajn, predovšetkým čo sa týka prevedenia fotoaparátov, a taktiež novú generáciu čipu Tensor. Pixel 7 a Pixel 7 Pro by mali uzrieť svetlo sveta niekedy počas jesene.