iPhone čaká obrovská zmena: Apple vraj plánuje presedlať na USB-C!

A to skôr, než by ste si mysleli.

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia kritizujú Apple a jeho smartfóny, je používanie portu Lightning. Veľká časť novšej elektroniky používa USB-C, vďaka čomu užívatelia dokážu takmer všetko napájať prostredníctvom jediného kábla. Je to pohodlné, je to efektívne. Aj napriek tomu sa však Apple tejto technológie zdráhal.

To sa však má v priebehu najbližších rokov zmeniť. Podľa renomovaného analytika Ming-Či Kua, ktorý má na konte mnoho potvrdených predikcií, bude iPhone 14 úplne posledným radom smartfónov Apple, ktoré budú používať Lightning. Budúcu jeseň totiž príde rad iPhone 15, ktorý by mal konečne presedlať na oveľa zaužívanejší USB-C štandard. Téme sa venuje server MacRumors.

Apple

Na Apple tlačí aj EÚ

Kritika zo strany spotrebiteľov však zrejme nie je jediným (a možno ani nie jedným z hlavných) dôvodov, prečo sa Apple chystá učiniť takú veľkú zmenu. O nabíjanie spotrebnej elektroniky sa totiž vo veľkom zaujíma aj Európska únia (EÚ), ktorá dokonca nedávno schválila unifikovaný štandard. A ako asi už viete, je ním práve USB-C.

TIP REDAKCIE
LC400 Pro 50 W: Laserová gravírovačka, ktorú si zamilujete. Teraz stojí už len 185 €

Apple v minulosti túto inciatívu bloku kritizoval tvrdeniami, že brzdí inovácie. Napokon však predsa len bude musieť povoliť. Zákon o jednotnom nabíjacom štandarde nadobudne účinnosť v roku 2024. Chystá sa pritom aj jednotný štandard pre bezdrôtové nabíjanie, ktorý by mal prísť okolo roku 2026.