EÚ má veľkú novinku: Rozbieha vlastné sociálne siete! Dôraz kladie na súkromie a ochranu údajov

Platforma EU Voice je zameraná na výmenu textových správ či fotografií. EU Video zase slúži primárne na zdieľanie videí a podcastov.

Twitter, Facebook či YouTube patria medzi najväčších hráčov v prostredí moderného internetu. Denne si tieto platformy, či už prostredníctvom webu alebo aplikácie, otvoria stovky miliónov používateľov z celého sveta. Popularita však nie je jedinou vecou, ktorú majú tieto veľké mená spoločné.

Azda všetky sociálne siete pochádzajú od amerických spoločností a v priebehu poslednej dekády boli spojené s nejednou väčšou či menšou kontroverziou, predovšetkým v súvislosti s ochranou osobných údajov používateľov.

Práve na túto problematiku reaguje aj Európska únia (EÚ), a to pomerne odvážnym krokom. Americkým gigantom chce konkurovať vlastnými sociálnymi sieťami.

EU Voice a EU Video

Nové sociálne siete, menovite EU Voice a EU Video, vznikli pod záštitou Európskeho dozorného úradu pre ochranu údajov (EDPS). Obidve pritom majú byť založené na štandarde sociálnych médií s otvoreným zdrojovým kódom Activity Pub. Nie sú to teda priamo lídri EÚ, ktorí by kódovali tieto siete, píše Android Police.

TIP REDAKCIE
Rusko vyvracia americké fakty: Moderné telefóny u nás kúpite aj naďalej!

Platforma EU Voice je zameraná na výmenu textových správ či fotografií. EU Video zase slúži primárne na zdieľanie videí a podcastov. Proces registrácie prebieha prostredníctvom siete Mastodon.

Zatiaľ nemožno povedať, ako veľmi (ak vôbec) ovplyvní dvojica platforiem situáciu na európskom trhu so sociálnymi sieťami. Ich cieľom však zrejme nie je vyložene kradnúť používateľov z amerických sietí, ale poskytnúť istotu bezpečnosti osobných údajov pre tých, ktorí si na tom obzvlášť potrpia.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať