Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom

Hudba žije ďalej. iPod sa bude predávať do vyčerpania aktuálnych zásob.

Všetko dobré sa raz skončí. Najnovším exemplárnym príkladom tohto slávneho výroku je hudobný prehrávač iPod od spoločnosti Apple, ktorý bol na trh uvedený pred vyše dvoma dekádami. Teraz americký gigant potvrdil, že s týmto produktom definitívne končí – predávať sa bude len do vyčerpania aktuálnych zásob, píše The Verge.

iPod bol predstavený ešte 23. októbra 2001 ako revolučné zariadenie určené pre milovníkov hudby. Vyznačovalo sa svojou kompaktnosťou a veľkou 5 GB pamäťou, ktorá umožnila používateľom uložiť a počúvať stovky pesničiek, či batériou postačujúcou na 10 hodín plnohodnotnej zábavy. Okrem toho ako prvý ponúkol podporu synchronizácie súborov v digitálnej podobe, pričom popularite zariadenia výrazne pomohlo aj uvedenie služby iTunes v roku 2003.

iPodu sa darilo aj napriek tomu, že sa nepredával za lacný peniaz. Apple sa vždy spájal s vysokým štandardom, za ktorý sa platí, čo zákazníci jednoducho akceptovali. Hranica jedného milióna predaných kusov prehrávača iPod bola prekonaná približne len 2 roky od pôvodného predstavenia.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák
apple
Foto: Apple

Hudba žije ďalej

Prečo teda končí? iPod pohltil rapídny pokrok technológií. Hudbu dnes možno prehrávať aj prostredníctvom počítačov a smartfónov, pričom Apple je činný v obidvoch odvetviach. iPod tak de facto stratil svoj význam.

To, že sa blíži koniec legendárneho prehrávača, je zrejmé už pomerne dlhú dobu. Ako často ste v priebehu posledných rokov videli niekoho počúvať hudbu cez dedikovaný prehrávač a nie cez smartfón? Presne tak.

Dá sa povedať, že prvý väčší náznak o úpadku iPodu prišiel v roku 2015, kedy Apple prestal vykazovať údaje o jeho predaji. Nové prehlásenie spoločnosti je tak už len akýmsi posledným klincom do rakvy.