Rusko vyvracia americké fakty: Moderné telefóny u nás kúpite aj naďalej!

V decembri minulého roku pochádzal jeden z piatich smartfónov v Rusku práve od spoločnosti Xiaomi.

Spolu so začiatkom vojny na Ukrajine koncom februára sa spustil aj masívny exodus, respektíve odchod mnohých zahraničných firiem z ruskej pôdy. Zdá sa však, že niektoré prominentné mená v krajine stále podnikajú.

Americké a európske médiá vojnu tvrdo odsudujú. Naopak, ázijské médiá svoju kritiku až tak najavo nedávajú, ak vôbec. Podobne to vyzerá byť aj s prístupom spoločností sídliacich na tomto kontinente.

Denník The Wall Street Journal pred pár dňami informoval, že kvôli sankciám a tlaku od dodávateľov z USA z Ruska odišlo niekoľko čínskych spoločností vrátane technologických gigantov Xiaomi a Lenovo. Podľa ruského média Kommersant však na tomto tvrdení nie je štipka pravdy. Téme sa venuje server Gizchina.

“Hovoria im to, čo chcú počuť”

Kommersant vyvracia tvrdenia WSJ a cituje vyjadrenie IT experta Sergeja Viljanova, podľa ktorého boli predošlé odstávky dodávok produktov od Xiaomi a Lenovo pozastavené z logistických dôvodov. Tieto problémy však už mali byť vyriešené. “Tento príbeh je úplne nepravdivý. Denník The Wall Street Journal poskytuje Američanom informácie, ktoré chcú počuť, a pravda je úplne iná,” povedal Viljanov.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!

Vysvetlil, že objednávky od menovaných firiem z februára tohto roku mali do Ruska doraziť v polovici apríla. Teraz je jedným z hlavných problémov platba, nakoľko je kvôli aktuálnej situácii veľmi ťažké realizovať akúkoľvek platbu v eurách. Okrem toho zdôraznil, že zástupcovia spoločnosti Xiaomi v Rusku neoznámili ukončenie dodávok svojich produktov.

Ťažko povedať, kde leží pravda. Viljanov sa totiž nemýli v tom, že Xiaomi ani Lenovo oficiálne nepotvrdili zatváranie ruských pobočiek. To sa však môže čoskoro zmeniť. Pripomeňme, že v decembri minulého roku pochádzal jeden z piatich smartfónov v Rusku práve od spoločnosti Xiaomi.