Optimus prichádza: Tesla chce počas 2023 spustiť výrobu svojho robotického humanoida

Musk uisťuje, že pri vývoji bude kladený veľký dôraz na to, aby bol Tesla Bot bezpečný. “Žiadne terminátorské veci,” dodal.

Tesla v lete minulého roku predstavila robotického humanoida, v tom čase známeho ako Tesla Bot. Váži necelých 57 kg, na mŕtvy ťah dokáže zdvihnúť až 68 kg a problém mu nerobí ani prenášanie nákladu o váhe 20 kg. Čo sa týka maximálnej rýchlosti, tá dosahuje len 8 km/h.

Hoci Tesla Bot môže na prvý pohľad pripomínať predvoj vzbury strojov, Elon Musk má pre neho úplne iné plány. Robot má slúžiť výhradne ako pomocník pri pracovných činnostiach, ktoré môžu byť pre živých ľudí nebezpečné, repetitívne a nudné.

Tesla Bot dostáva prioritu

Humanoid sa spočiatku nezdal byť pre spoločnosť prioritným projektom. To sa zmenilo začiatkom tohto roku, kedy Musk prehlásil, že Tesla v tomto roku uprednostní jeho vývoj pred niektorými vozidlami.

Po novom dostal nielen nové meno – Optimus – ale aj predpokladaný dátum, kedy by mohol vstúpiť do štádia výroby. Ako píše server Electrek, stať sa tak môže už v priebehu budúceho roku.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!

Žiadne terminátorské veci

Tesla Bot je po teoretickej stránke vynikajúcim nápadom. Ako sme už spomenuli vyššie, bude pomáhať pri činnostiach, ktoré ľudia nechú robiť alebo sú pre nich nebezpečné. Môže výrazne prispieť k vyplneniu nedostatku pracovnej sily, ktorou trpia niektoré oblasti pracovnej sféry.

Musk uisťuje, že pri vývoji bude kladený veľký dôraz na to, aby bol Tesla Bot bezpečný. “Žiadne terminátorské veci,” dodal, pričom je toho názoru, že zmení svet v ešte väčšej miere ako elektromobily.