Tesla nastavila nový rekord: V prvom štvrťroku dodala vyše 300 000 elektromobilov!

Tesla tento míľnik dosiahla aj napriek stále pretrvávajúcemu nedostatku kľúčových komponentov a rastu cien, ktorý zapríčinila invázia Ruska na Ukrajinu.

Tesla zverejnila svoje výsledky týkajúce sa počtu vyrobených a expedovaných elektromobilov za prvý kvartál aktuálneho fiškálneho roku. Darilo sa jej priam excelentne, o čom svedčí napríklad aj porovnanie s rovnakým obdobím v minulom roku. O téme informuje portál CNBC.

Automobilka v prvých mesiacoch 2022 expedovala rekordných 310 048 elektromobilov, čo je značný nárast oproti prvému kvartálu 2021, kedy sa jej podarilo dodať 184 800 vozidiel. Čo sa týka výroby, tu výsledky zobrazujú číslo 305 407. Opäť je reč o medziročnom raste, nakoľko pred rokom vyrobila 180 338 elektromobilov.

Najväčší podiel na rekordnej hodnote mali Model 3 a Model Y, ktoré si pripísali 95 %, v číselnom vyjadrení 295 324.

Hoci ide o viac než uspokojivý výsledok, automobilke sa nepodarilo naplniť predpoklady od FactSet, podľa ktorých mala počas prvého kvartálu expedovať v priemere 317 500 vozidiel. Najmenej sa predpokladalo 278 tisíc, najviac 357 tisíc.

model s plaid

Tesla bojuje s nedostatkom kompontentov a rastom cien

Pozornosť upútal aj nižší počet vyrobených modelov, ktoré Tesla pripísala pretrvávajúcim problémom v dodávateľskom reťazci a odstávkam niektorých tovární. A nie je jediná. Celý automobilový priemysel trápil a trápi nedostatok komponentov, predovšetkým polovodičov. Problémové sú aj ceny surovín, ako napríklad nikel a hliník, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu zaznamenali značný rast.

TIP REDAKCIE
Google odhalil Pixel Watch. Budú schopné konkurovať hodinkám od Apple?

Do budúcna by mal výkon automobilky zosilniť ešte viac. Nedávno otvorila novú Gigafactory v blízkosti Berlína, hlavného mesta Nemecka, ktorá má v plnom režime ročne vyrábať až 500 tisíc elektromobilov Model Y.