Close Menu
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Facebook X (Twitter) Instagram
    TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Domov
    • Tech
    • Recenzie
    • Veda
    • Elektromobilita
    • Domácnosť
    • Gaming
    TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
    Domov - Recenzie - Sony WF-1000XM4: Stále najlepšie bezdrôtové slúchadlá?

    Sony WF-1000XM4: Stále najlepšie bezdrôtové slúchadlá?

      Lukáš Zachar6. apríla 2022
    sony wf 1000xm4 4

    Sony je firma, ktorá nie je známa len povestnými hernými konzolami, zvláštne dlhými telefónmi a veľkolepou filmovou produkciou. Je známa aj v kruhoch audiofilne naladených nadšencov. Svoje skúsenosti sa pred niekoľkými rokmi rozhodla priniesť aj do sveta bezdrôtových slúchadiel určených pre ľudí, ktorí to myslia trochu vážne, no nie sú zvukom úplne posadnutí. No a takto vznikli slúchadlá ako WH-1000XM3 a XM4 a bezdrôtové slúchadlá WF-1000XM3 a M4. Nenechajte sa oklamať zvláštnym názvom. Za číslami a písmenami sa totiž skrývajú jedny z najlepších bezdrôtových slúchadiel, aké si môžete kúpiť.

    Model WF-1000XM4 už nie je len malým vylepšením predchádzajúcej generácie. Disponuje novým dizajnom, novým nabíjacím puzdrom a novým procesorom pre spracovanie zvuku a dokonca aj nový materiál „štupľov“. Je to veľa zmien, z ktorých sa nie všetky museli vydariť. Našťastie sa však vydarili.

    Sony WF-1000XM4: Balenie

    Zmena, ktorú si všimnete hneď, je balenie, v ktorom sa slúchadlá predávajú. Preč je lesklá krabička, ktorú nahradilo balenie z recyklovaného eko papiera. Vďaka tomu je krabička o 34 % menšia, a tým aj výrazne kompaktnejšia. Po vybalení z balenia sa dostanete k samotnému nabíjaciemu puzdru, ktoré bolo v našom prípade ladené do podobnej farby ako vonkajšie balenie. Je to milý detail, ktorý poteší každého človeka, ktorému aspoň kúsok záleží na životnom prostredí.

    sony wf 1000xm4 1

    Puzdro ponúka možnosť nabíjania sa cez USB-C port, no k dispozícii je vôbec prvýkrát aj bezdrôtové nabíjanie. Stačí, ak doma či v práci použijete kompatibilnú nabíjačku podporujúcu protokol Qi.

    Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa kvôli menšiemu puzdru budete musieť uspokojiť aj s nižšou výdržou batérie, no opak je pravdou. Slúchadlá na jedno nabitie s aktívnym potlačením hluku dokážu hrať skutočne až 8 hodín. Navyše, puzdro ich nabije na ďalších 16 hodín. Ak ich nabijete na 100 %, spoľahnúť sa môžete na 24 hodín čistého času počúvania. Presnú hodnotu stavu nabitia puzdra môžete zistiť v aplikácii Sony Headphones Connect.

    Sony WF-1000XM4: Dôležité zmeny

    Okrem nového dizajnu majú slúchadlá WF-1000XM4 aj nové koncovky, resp. tzv. „štuple“. Vyrobené sú z kombinácie silikónu a peny, vďaka čomu zabezpečujú ešte stabilnejšie uchytenie vo zvukovode. V Sony si sú inováciou istí a tvrdia, že jeden pár koncoviek vám vydrží aj niekoľko rokov. V prípade potreby si ich však samozrejme môžete dokúpiť.

    Slúchadlá v ušiach skutočne sedeli „ako uliate,“ a to s nimi väčšinou mávam problém. Väčšinou mi slúchadlo vypadáva z jedného alebo druhého ucha, v prípade XM4 som takýto prípad nezaznamenal. Z čoho som bol ale naozaj nadšený, slúchadlá ma netlačili ani nijak inak neobmedzovali ani po dlhšom používaní.

    Podobne ako aj v prípade iných výrobcov, v aplikácii máte k dispozícii test, ktorý zistí, či vám slúchadlá dobre sedia. Ak z nich budete mať zvláštny pocit alebo nebudete spokojní s kvalitou basov či prepúšťaním okolitého hluku, určite ho vyskúšajte. Je to naozaj šikovná vec.

    Slúchadlá si najviac užijete so službami ako Tidal a Deezer, ktoré skvele spolupracujú s počúvaním hudby vo formáte 360 Reality Audio priamo od Sony. Ale nebojte sa. Ak máte Spotify či Apple Music, spokojní budete aj s kvalitou z týchto zdrojov.

    Vonkajší povrch každého zo slúchadiel ponúka ovládanie dotykom. Pomocou aplikácie Headphones Connect si ich môžete prispôsobiť presne podľa seba. Môžete nimi napríklad ovládať hlasitosť, prepínať medzi skladbami alebo meniť režim potláčania okolitého hluku.

    sony wf 1000xm4 5

    Sony WF-1000XM4: Budete to počuť

    XM4 ako také neprinášajú len nový dizajn, ale aj nové technológie. Vybavené sú výrazne vylepšeným DAC, analógovým zosilňovačom a procesorom. V srdci slúchadiel je ukrytý zvukový procesor Sony DSEE Extreme s technológiou Edge-AI, ktorú používa aj ich väčší súrodenec – WH-1000XM4. Procesor funguje veľmi šikovne a podobne ako nové televízory, ktoré z obrazu v horšom rozlíšení robia obraz s vyšším rozlíšením. Slúchadlá robia to isté, akurát so zvukom.

    Zvuk produkuje 6 mm menič vyrobený z nových materiálov vybavený väčším magnetom. Osobne som až taký veľký rozdiel v podaní zvuku nepostrehol, no to neznamená, že sú zlé. Hovorí to skôr niečo o tom, aká dobrá bola už predchádzajúca generácia.

    V Sony sa síce rozhodli, že nebudú podporovať obľúbený a často využívaný aptX HD. Namiesto neho siahli po podpore LDAC, čo slúchadlám umožňuje prijímať zvukové súbory s rozlíšením až do 24 bitov / 96 kHz pri 990 kb/s. To je na malé štuplíky veľmi slušné!

    Problém som nemal nielen s kvalitou prehrávanej hudby či hovoreného slova, ale ani s pripojením. Slúchadlá som testoval na Galaxy S21 Ultra a MacBooku. Trochu ma mrzelo, že som si slúchadlá nevedel pripojiť na obe zariadenia naraz, no je to niečo, čo by som využil asi len počas testovania. Pre prácu sa totiž oveľa viac hodia väčšie WH-1000XM4.

    Sony WF-1000XM4: Nový štandard

    Slúchadlá WF-1000XM4 si kupujete hlavne kvôli zvuku. Tak si o ňom poďme povedať. No a kde skôr začať? Vzhľadom na to, že ja som veľkým milovníkov dobrých (čítaj vyrovnaných a neprepálených) basov, začal som tam. Pustil som si obľúbený remix na Spotify a ostal som sedieť. Nevedel som totiž nič iné robiť, pretože som zistil, že všetky ostatné štupľové bezdrôtové slúchadlá pre mňa stratili význam.

    Sony s prehľadom prekonáva aj také slúchadlá ako Bose QuietComfort, všetky Galaxy či Xiaomi Buds, o Airpodoch nehovoriac. Spôsob, akým dokážu krásne podať nízke tóny napríklad pri Seven Nation Army od The White Stripes je až strašidelne návykové. Každý tón staroslitvo pripravený a podaný na striebornom podnose presne vtedy, keď ho počuť. A že ho treba počuť.

    Na rozdiel od slúchadiel, ktoré stavia na mohutné basy a zanedbajú zvyšok sú WF-1000XM4 fantastické v plnom rozsahu. Od úderov do bicích nástrojov až po jemné tóny sláčikov, XM4 si skutočne poradia so všetkým.

    sony wf 1000xm4 3

    Sony WF-1000XM4: Verdikt

    Slúchadlá Sony WF-1000XM4 už síce nie sú absolútnou novinkou na trhu. Ja som si ich však vypýtal na test preto, lebo som vedel, že si ho zaslúžia. Zaslúžia si, aby o nich vedelo čo najviac ľudí, ktorým záleží na kvalitnom podaní hudby. Za podobné peniaze sa totiž dajú kúpiť mnohé iné slúchadlá, s ktorými by ste neboli tak spokojní ako s tým, čo ponúkajú japonskí inžinieri.

    XM4-ky majú absolútne fantastické potláčanie okolitého hluku a hlavne, čo je dôležitejšie, špičkovú kvalitu zvuku. Jedno viem určite už teraz. Všetky bezdrôtové slúchadlá si budem v mysli porovnávať práve so Sony a ak neponúknu rovnakú kvalitu, vždy ostanem mierne sklamaný.

    sony wf 1000xm4 4
    Hodnotenie
    Zhrnutie
    Slúchadlá Sony WF-1000XM4 už síce nie sú absolútnou novinkou na trhu. Ja som si ich však vypýtal na test preto, lebo som vedel, že si ho zaslúžia. Zaslúžia si, aby o nich vedelo čo najviac ľudí, ktorým záleží na kvalitnom podaní hudby. Za podobné peniaze sa totiž dajú kúpiť mnohé iné slúchadlá, s ktorými by ste neboli tak spokojní ako s tým, čo ponúkajú japonskí inžinieri.
    Kvalita zvuku
    99
    Basy
    97
    Stredy
    99
    Výšky
    98
    Rušenie okolitého hluku
    90
    Dizajn
    90
    Konektivita
    80
    Mikrofón
    75
    Výdrž batérie
    90
    Komfort
    90
    Pozitíva
    Kvalita zvuku
    Kvalita odhlučnenia
    Komfort nosenia
    Negatíva
    Vyššia cena
    91
    Hodnotenie
    Predchádzajúci článokTo bolo rýchle: Elon Musk sa stal členom predstavenstva Twitteru
    Ďalší článok Podujatie WWDC 2022 prebehne v júni, Apple ukáže iOS 16 a ďalšie novinky
    Práve sme dotestovali
    Z Fold 5
    89
    Recenzie

    RECENZIA Samsung Galaxy Z Fold 5: Nepopierateľný a zatiaľ neporaziteľný kráľ skladacích smartfónov

    Samsung Galaxy Z Flip5
    8.5

    RECENZIA Samsung Galaxy Z Flip5: Radosť s každým otvorením!

    2. augusta 2023
    DUOTTS C29
    8.6

    RECENZIA DUOTTS C29: Horský elektrobicykel za 760 €, ktorý absolútne zničil konkurenciu. Toto všetko ponúka!

    29. júna 2023
    Xiaomi 13 Ultra

    Xiaomi 13 Ultra: Je skutočne ULTRA, a to vo všetkých smeroch! (PRVOTNÝ TEST)

    27. júna 2023
    Huawei P60 Pro
    8.6

    RECENZIA Huawei P60 Pro: Nepopierateľne najlepší telefón v jednej kľúčovej vlastnosti

    2. júna 2023
    Najnovšie články
    globalne oteplovanie

    Ešte nikdy nebolo horšie: Vedci odhalili, čo znepokojujúce čaká Zem v ďalších rokoch

    6. decembra 2023
    Operátori na Slovensku

    Slovenskí operátori s mimoriadnou prosbou: Toto nikdy nerobte, hrozí, že vám nebudú vedieť pomôcť

    6. decembra 2023
    Teplovzdušná fritéza

    Teplovzdušná fritéza už nie je luxus: Kúpiš ju už za 48 €, ponúkne 5,5 l objem a 1300 W výkon!

    6. decembra 2023
    telekom bleskova sprava

    Telekom má fantastickú novinku: Ak bývaš v týchto mestách, skontroluj si telefón!

    6. decembra 2023
    netflix aktualne

    Veľký operátor prekvapuje Slovákov: Na konci roka uvádza zadarmo niečo, za čo by ste inak platili

    6. decembra 2023
    TECHBYTE.sk
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube TikTok
    • Kontakt
    • Reklama
    • O nás
    • Cookies
    • Podmienky používania
    © 2023 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

    Píš vyššie a stlač Enter pre vyhľadávanie. Stlač Esc pre zrušenie.