Sony WF-1000XM4: Stále najlepšie bezdrôtové slúchadlá?

Sú slúchadlá Sony WF-1000XM4 stále najlepším riešením?

Sony je firma, ktorá nie je známa len povestnými hernými konzolami, zvláštne dlhými telefónmi a veľkolepou filmovou produkciou. Je známa aj v kruhoch audiofilne naladených nadšencov. Svoje skúsenosti sa pred niekoľkými rokmi rozhodla priniesť aj do sveta bezdrôtových slúchadiel určených pre ľudí, ktorí to myslia trochu vážne, no nie sú zvukom úplne posadnutí. No a takto vznikli slúchadlá ako WH-1000XM3 a XM4 a bezdrôtové slúchadlá WF-1000XM3 a M4. Nenechajte sa oklamať zvláštnym názvom. Za číslami a písmenami sa totiž skrývajú jedny z najlepších bezdrôtových slúchadiel, aké si môžete kúpiť.

Model WF-1000XM4 už nie je len malým vylepšením predchádzajúcej generácie. Disponuje novým dizajnom, novým nabíjacím puzdrom a novým procesorom pre spracovanie zvuku a dokonca aj nový materiál „štupľov“. Je to veľa zmien, z ktorých sa nie všetky museli vydariť. Našťastie sa však vydarili.

Sony WF-1000XM4: Balenie

Zmena, ktorú si všimnete hneď, je balenie, v ktorom sa slúchadlá predávajú. Preč je lesklá krabička, ktorú nahradilo balenie z recyklovaného eko papiera. Vďaka tomu je krabička o 34 % menšia, a tým aj výrazne kompaktnejšia. Po vybalení z balenia sa dostanete k samotnému nabíjaciemu puzdru, ktoré bolo v našom prípade ladené do podobnej farby ako vonkajšie balenie. Je to milý detail, ktorý poteší každého človeka, ktorému aspoň kúsok záleží na životnom prostredí.

Puzdro ponúka možnosť nabíjania sa cez USB-C port, no k dispozícii je vôbec prvýkrát aj bezdrôtové nabíjanie. Stačí, ak doma či v práci použijete kompatibilnú nabíjačku podporujúcu protokol Qi.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa kvôli menšiemu puzdru budete musieť uspokojiť aj s nižšou výdržou batérie, no opak je pravdou. Slúchadlá na jedno nabitie s aktívnym potlačením hluku dokážu hrať skutočne až 8 hodín. Navyše, puzdro ich nabije na ďalších 16 hodín. Ak ich nabijete na 100 %, spoľahnúť sa môžete na 24 hodín čistého času počúvania. Presnú hodnotu stavu nabitia puzdra môžete zistiť v aplikácii Sony Headphones Connect.

Sony WF-1000XM4: Dôležité zmeny

Okrem nového dizajnu majú slúchadlá WF-1000XM4 aj nové koncovky, resp. tzv. „štuple“. Vyrobené sú z kombinácie silikónu a peny, vďaka čomu zabezpečujú ešte stabilnejšie uchytenie vo zvukovode. V Sony si sú inováciou istí a tvrdia, že jeden pár koncoviek vám vydrží aj niekoľko rokov. V prípade potreby si ich však samozrejme môžete dokúpiť.

Slúchadlá v ušiach skutočne sedeli „ako uliate,“ a to s nimi väčšinou mávam problém. Väčšinou mi slúchadlo vypadáva z jedného alebo druhého ucha, v prípade XM4 som takýto prípad nezaznamenal. Z čoho som bol ale naozaj nadšený, slúchadlá ma netlačili ani nijak inak neobmedzovali ani po dlhšom používaní.

Podobne ako aj v prípade iných výrobcov, v aplikácii máte k dispozícii test, ktorý zistí, či vám slúchadlá dobre sedia. Ak z nich budete mať zvláštny pocit alebo nebudete spokojní s kvalitou basov či prepúšťaním okolitého hluku, určite ho vyskúšajte. Je to naozaj šikovná vec.

Slúchadlá si najviac užijete so službami ako Tidal a Deezer, ktoré skvele spolupracujú s počúvaním hudby vo formáte 360 Reality Audio priamo od Sony. Ale nebojte sa. Ak máte Spotify či Apple Music, spokojní budete aj s kvalitou z týchto zdrojov.

Vonkajší povrch každého zo slúchadiel ponúka ovládanie dotykom. Pomocou aplikácie Headphones Connect si ich môžete prispôsobiť presne podľa seba. Môžete nimi napríklad ovládať hlasitosť, prepínať medzi skladbami alebo meniť režim potláčania okolitého hluku.

Sony WF-1000XM4: Budete to počuť

XM4 ako také neprinášajú len nový dizajn, ale aj nové technológie. Vybavené sú výrazne vylepšeným DAC, analógovým zosilňovačom a procesorom. V srdci slúchadiel je ukrytý zvukový procesor Sony DSEE Extreme s technológiou Edge-AI, ktorú používa aj ich väčší súrodenec – WH-1000XM4. Procesor funguje veľmi šikovne a podobne ako nové televízory, ktoré z obrazu v horšom rozlíšení robia obraz s vyšším rozlíšením. Slúchadlá robia to isté, akurát so zvukom.

TIP REDAKCIE
Slováci o dôveryhodnosti internetu: Ako reagujeme na dezinformácie?

Zvuk produkuje 6 mm menič vyrobený z nových materiálov vybavený väčším magnetom. Osobne som až taký veľký rozdiel v podaní zvuku nepostrehol, no to neznamená, že sú zlé. Hovorí to skôr niečo o tom, aká dobrá bola už predchádzajúca generácia.

V Sony sa síce rozhodli, že nebudú podporovať obľúbený a často využívaný aptX HD. Namiesto neho siahli po podpore LDAC, čo slúchadlám umožňuje prijímať zvukové súbory s rozlíšením až do 24 bitov / 96 kHz pri 990 kb/s. To je na malé štuplíky veľmi slušné!

Problém som nemal nielen s kvalitou prehrávanej hudby či hovoreného slova, ale ani s pripojením. Slúchadlá som testoval na Galaxy S21 Ultra a MacBooku. Trochu ma mrzelo, že som si slúchadlá nevedel pripojiť na obe zariadenia naraz, no je to niečo, čo by som využil asi len počas testovania. Pre prácu sa totiž oveľa viac hodia väčšie WH-1000XM4.

Sony WF-1000XM4: Nový štandard

Slúchadlá WF-1000XM4 si kupujete hlavne kvôli zvuku. Tak si o ňom poďme povedať. No a kde skôr začať? Vzhľadom na to, že ja som veľkým milovníkov dobrých (čítaj vyrovnaných a neprepálených) basov, začal som tam. Pustil som si obľúbený remix na Spotify a ostal som sedieť. Nevedel som totiž nič iné robiť, pretože som zistil, že všetky ostatné štupľové bezdrôtové slúchadlá pre mňa stratili význam.

Sony s prehľadom prekonáva aj také slúchadlá ako Bose QuietComfort, všetky Galaxy či Xiaomi Buds, o Airpodoch nehovoriac. Spôsob, akým dokážu krásne podať nízke tóny napríklad pri Seven Nation Army od The White Stripes je až strašidelne návykové. Každý tón staroslitvo pripravený a podaný na striebornom podnose presne vtedy, keď ho počuť. A že ho treba počuť.

Na rozdiel od slúchadiel, ktoré stavia na mohutné basy a zanedbajú zvyšok sú WF-1000XM4 fantastické v plnom rozsahu. Od úderov do bicích nástrojov až po jemné tóny sláčikov, XM4 si skutočne poradia so všetkým.

Sony WF-1000XM4: Verdikt

Slúchadlá Sony WF-1000XM4 už síce nie sú absolútnou novinkou na trhu. Ja som si ich však vypýtal na test preto, lebo som vedel, že si ho zaslúžia. Zaslúžia si, aby o nich vedelo čo najviac ľudí, ktorým záleží na kvalitnom podaní hudby. Za podobné peniaze sa totiž dajú kúpiť mnohé iné slúchadlá, s ktorými by ste neboli tak spokojní ako s tým, čo ponúkajú japonskí inžinieri.

XM4-ky majú absolútne fantastické potláčanie okolitého hluku a hlavne, čo je dôležitejšie, špičkovú kvalitu zvuku. Jedno viem určite už teraz. Všetky bezdrôtové slúchadlá si budem v mysli porovnávať práve so Sony a ak neponúknu rovnakú kvalitu, vždy ostanem mierne sklamaný.

Hodnotenie
Zhrnutie
Slúchadlá Sony WF-1000XM4 už síce nie sú absolútnou novinkou na trhu. Ja som si ich však vypýtal na test preto, lebo som vedel, že si ho zaslúžia. Zaslúžia si, aby o nich vedelo čo najviac ľudí, ktorým záleží na kvalitnom podaní hudby. Za podobné peniaze sa totiž dajú kúpiť mnohé iné slúchadlá, s ktorými by ste neboli tak spokojní ako s tým, čo ponúkajú japonskí inžinieri.
Kvalita zvuku
99
Basy
97
Stredy
99
Výšky
98
Rušenie okolitého hluku
90
Dizajn
90
Konektivita
80
Mikrofón
75
Výdrž batérie
90
Komfort
90
Pozitíva
Kvalita zvuku
Kvalita odhlučnenia
Komfort nosenia
Negatíva
Vyššia cena
91
Hodnotenie
Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať