Smartfónom z druhej ruky sa darí, záujem medziročne stúpol

Kúpou repasovaného smartfónu zákazník ušetrí peniaze aj životné prostredie.

Analytici z výskumnej agentúry Counterpoint Research uvádzajú, že smartfóny z takzvanej druhej ruky získavajú na popularite. Predmetom však nie je bazárový predaj, ale repasované zariadenia, ktoré predávajú niektorí operátori, výrobcovia, ale aj spoločnosti tretích strán.

Hlavná výhoda repasovaných zariadení tkvie v ich nižšej cene, môžu byť lacnejšie o desiatky až stovky eur. Aj keď bol takýto smartfón už niekým používaný, pred predajom ďalšiemu spotrebiteľovi je vždy skontrolovaný a v prípade poškodenia aj opravený (prasknutý displej a pod.). Často naň predajcovia poskytujú záruku, hoci býva obmedzená (napr. 1 rok).

Trh s repasovanými smartfónmi podľa odhadov Counterpoint Research vlani stúpol o 15 %. Výsledok tak prekonal trh s novými smartfónmi, ktorý v minulom roku rástol tempom 4,5 %.

Predaj použitých smartfónov podporil záujem o tie nové. S nástupom 5G sietí niektorí spotrebitelia vymieňali staré smartfóny za nové, pričom využívali akciové ponuky výrobcov. Tí často zákazníkom ponúkajú nové zariadenie s nižšou cenou výmenou za to, že im odovzdajú starší model. Ten následne skontrolujú a predajú ho ďalej, už s pečiatkou repasovaného smartfónu.

Najväčší záujem o repasované smartfóny zaznamenali analytici na trhu v Latinskej Amerike (+29 %) a Indii (+25 %). V čoraz väčšom počte sa však predávali aj na ekonomicky silnejších trhoch ako USA (+15 %), Európa (+10 %) a Čína (+10 %).

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!
smartfony
Ilustr. foto: samsung.com

Nižšia cena je určite primárnym dôvodom, prečo si ľudia použité smartfóny vyberajú. Svoju úlohu ale zohráva aj udržateľnosť, ktorú výrobcovia a operátori neraz kladú do pozornosti. Predaj repasovaných zariadení pomáha znižovať množstvo elektronického odpadu. Samozrejme, použité zariadenia nepredávajú iba kvôli tomu, aby sa „zelenali,“ ich hlavným cieľom zostáva zisk.

Trh s repasovanými smartfónmi bude s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej získavať na sile. V Európe, ale aj v USA či Japonsku, sa snažia orgány presadiť takzvané právo na opravu.

Spotrebná elektronika by mala byť navrhnutá tak, aby vydržala dlhšie a dala sa ľahšie opraviť. Poškodený či opotrebovaný smartfón tak nemusí nutne skončiť na skládke. Po revízii môže slúžiť novému majiteľovi.

Spoločnosti ako Apple, Samsung a Google navyše predávajú alebo budú predávať k smartfónom náhradné diely spolu s náradím a návodom, aby si ich mohli používatelia opraviť doma.

Asi neprekvapí, že spotrebitelia majú najväčší záujem o repasované iPhony od Apple. Zvýšený dopyt ale badať aj pri použitých smartfónoch značky Samsung.