nahradne diely

Náhradné diely k smartfónom začne predávať ďalší výrobca

Apple, Samsung, Microsoft, Steam a teraz aj Google.

Spoločnosť Samsung prednedávnom spustila program Self-Repair, vďaka ktorému si budú môcť technicky zdatní používatelia opraviť svoj smartfón alebo tablet v domácich podmienkach.

Domáci majster si jednoducho objedná potrebné súčiastky, napríklad nový displej, priamo od výrobcu, ktorý mu zároveň dodá zrozumiteľný návod, ako konkrétnu opravu vykonať.

Samsung na programe Self-Repair spolupracuje s technickou komunitou iFixit, ktorá zostavuje podrobné servisné príručky a taktiež hodnotí náročnosť opráv konkrétnych typov spotrebnej elektroniky.

Samsung nie jedinou spoločnosťou, ktorá bude so špecialistami z iFixit spolupracovať. O slovo sa hlási i Google. Majitelia smartfónov Pixel si taktiež budú môcť zakúpiť originálne náhradné diely aj spolu s potrebným náradím a návodom na opravu, oznámila firma vo svojom blogu.

Self-Repair od Samsungu bude dostupný iba na trhu v USA, okrem toho sa týka len pár vybraných zariadení, smartfónov Galaxy S20 a Galaxy S21 a tabletov Galaxy Tab S7. Výrobca ale dodal, že sa zoznam kompatibilných modelov časom rozšíri.

Pixel 2 a novšie

Google spustí predaj náhradných dielov neskôr v tomto roku, a to hneď v niekoľkých krajinách – v USA, Kanade, Austrálii, Spojenom kráľovstve a ďalších európskych štátoch. Náhradné súčiastky budú pritom dostupné aj pre staršie smartfóny Pixel, hranicu predstavuje Pixel 2 z roku 2017.

TIP REDAKCIE
Novinka HONOR X7 je aktuálne dostupná na Slovensku za akciovú cenu 179 Eur!
Ilustr. foto: iFixit

Jednoduchá a nákladovo efektívna dostupnosť náhradných súčiastok môže v mobilnom priemysle zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu. Spotrebitelia už nevymieňajú staré smartfóny za nové tak často ako kedysi.

Pomocou programov domácich opráv dokážu spotrebitelia životnosť svojich zariadení predĺžiť, čím minimalizujú množstvo elektronického odpadu. Okrem toho sa medzičasom zlepšila softvérová podpora smartfónov a tabletov.

Google novým smartfónom Pixel 6 garantuje dostupnosť ďalších troch generácií operačného systému a päť rokov bezpečnostných aktualizácií. To znamená, že smartfóny Pixel 6 môžu svojim vlastníkom slúžiť až do roku 2026.

Je pomerne veľká šanca, že počas tohto obdobia budú smartfóny potrebovať náhradnú batériu, prípadne nový displej, ktorý môže pravidelným používaním opotrebovaný, poškriabaný alebo rovno prasknutý.

Dá sa asi bezpečne predpokladať, že sa do obdobných riešení časom pustia aj ostatní výrobcovia. Nakoniec, s iFixit okrem Samsungu a Google už spolupracuje i Microsoft a Steam, predmetom je hardvér Surface a Steam Deck, pripomenul server The Verge.

Výnimkou nie je ani Apple, ten spustil program Self Service Repair na americkom trhu už vlani v novembri.