Exodus pokračuje: Z Ruska včera odišli hneď dve kľúčové severské firmy!

Nokia nie je jediná severská spoločnosť, ktorá opúšťa ruské územie. Učinil tak aj telekomunikačný gigant Ericsson, ktorý mal v Rusku až 20-percentné zastúpenie na trhu.

Exodus spoločností z Ruska nepoľavuje ani po dvoch mesiacoch od začiatku vojny na Ukrajine. Včera poobede sme vás na našom webe informovali, že svoju činnosť na ruskej pôde pozastavuje spoločnosť Ericsson. Ešte večer však s oznamom o odchode prišla ďalšia severská firma – Nokia. O novinke píše server Gizchina.

Spoločnosť Nokia uviedla, že v Rusku pozastavuje obchodnú činnosť aj výskumné či vývojové aktivity. Dodáva, že odchod z krajiny pre ňu nepredstavuje vážne finančné škody. Na konci minulého roku totiž Rusko predstavovalo približne len 2-percentný podiel z celkového predaja.

Spoločnosti Nokia bolo od prvých dní invázie na Ukrajinu jasné, že pokračovanie našej prítomnosti v Rusku nebude možné. V posledných týždňoch sme pozastavili dodávky, zastavili nové obchody a v súčasnosti presúvame naše obmedzené výskumné a vývojové aktivity z Ruska. Teraz môžeme oznámiť, že z ruského trhu odchádzame. Počas tohto procesu je bezpečnosť a blaho našich zamestnancov aj naďalej našou prioritou,” uvádza Nokia.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli

Nokia berie situáciu vážne

“Západné vlády z humanitárnych dôvodov vyjadrili obavy z rizika zlyhania kritickej infraštruktúry telekomunikačných sietí v Rusku. Zdôraznili tiež, že je dôležité zabezpečiť nepretržitý tok informácií a prístup k internetu; ktorý poskytuje ruskému ľudu vonkajšiu perspektívu. Preto sa pri odchode budeme snažiť poskytovať potrebnú podporu na udržanie sietí a žiadame o príslušné licencie, ktoré túto podporu umožnia v súlade s platnými sankciami,” doplnila.

Ako sme už spomenuli v úvode, Nokia nie je jediná severská spoločnosť, ktorá opúšťa ruské územie. Učinil tak aj telekomunikačný gigant Ericsson, ktorý mal v Rusku až 20-percentné zastúpenie na trhu.