spravy google

Google spustil na Slovensku News Showcase, médiám zaplatí za obsah

Zmluvy uzavrel so šiestimi slovenskými vydavateľstvami.

Spoločnosť Google počnúc dnešným dňom spúšťa na Slovensku službu News Showcase ktorá sa v našej lokalizácii nazýva výber Správ Google. Slovensko je pritom len 3. krajinou v regióne strednej a východnej Európy a 9. krajinou v Európe, kde spoločnosť tento produkt uviedla na trh.

Google uzavrel zmluvy so šiestimi slovenskými vydavateľstvami, ktorým bude pravidelne platiť licenčné poplatky za obsah, ktorý dodajú službe Správy Google.

Konkrétne ide o mediálne domy C.E.N., FPD Media, SITA, N Press, Petit Press a Zoznam a ich tituly TA3.com, Cas.sk, Webnoviny.sk, DennikN.sk, SME.sk a Topky.sk, uvádza spoločnosť v tlačovej správe.

Vďaka službe výber Správ Google uvidia používatelia Správ Google a kanála Discover (Objaviť) spravodajské panely, ktoré pre tieto platformy vyberajú a pripravujú samotné redakcie.  

vyber sprav google
Zdroj: Google

Návštevníci Správ Google získajú prístup k niektorým plateným článkom na webových stránkach vybraných spolupracujúcich médií, čím sa vydavateľom otvoria ďalšie možnosti, ako osloviť nové publikum a potenciálnych predplatiteľov.

Výber Správ Google poskytuje médiám väčšiu kontrolu nad tým, ako sú ich správy prezentované na platformách spoločnosti Google, ale aj možnosť presmerovať čitateľov na texty článkov v plnom znení na svojich stránkach.

Okrem príjmov, ktoré vydavatelia získajú vďaka rozšíreniu svojich správ na nové publikum, budú od spoločnosti Google dostávať aj pravidelné licenčné poplatky. Čitatelia zase dostanú možnosť prečítať si od vybraných vydavateľov bezplatne aj určitý počet článkov, ktoré sú bežne spoplatnené. Vydavatelia tak majú možnosť povzbudiť týchto čitateľov, aby sa stali predplatiteľmi, vysvetlil Google.

Google News Showcase

Program Google News Showcase bol spustený v roku 2020, jeho súčasťou sa stalo viac ako 1200 spravodajských titulov z celého sveta. Služba je dostupná v 15 krajinách vrátane Českej republiky, Austrálie, Kanady, Írska, Poľska, Nemecka, Talianska a Spojeného kráľovstva.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Služba vznikla po tom, ako boli v roku 2019 Európskou úniou schválené nové pravidlá o autorských právach. Vďaka nim môžu vydavatelia spravodajského obsahu žiadať kompenzáciu za články a ich časti, ktoré sa objavia na internetových platformách.

Cieľom európskej autorskej smernice je donútiť internetové spoločnosti ako Google alebo Meta (predtým Facebook), aby médiám platili za využívanie ich obsahu.

Podpora spravodajského sektora je podľa Googlu jeho dlhodobým záväzkom. Od roku 2015 investoval na Slovensku viac ako 1,5 milióna eur do podpory 6 inovatívnych projektov rôznych médií.

Počas pandémie tiež finančne podporil 12 slovenských redakcií zameriavajúcich sa prevažne na regionálne a komunitné spravodajstvo.

Kde je výber Správ Google dostupný?

Internetoví používatelia môžu spravodajský obsah sledovať na webe Správy Google (TU). Sekcia Výber Správ, do ktorej budú prispievať redaktori partnerských médií, je v čase písania tohto textu zatiaľ prázdna.

Spravodajské panely výberu Správ Google by sa ale mali používateľom začať zobrazovať postupne v priebehu dnešného dňa, potvrdila spoločnosť. Obsah bude okrem toho zobrazovať kanál Discover (Objaviť).

news showcase
Zdroj: Google

Ten je súčasťou hlavnej obrazovky internetového prehliadača Chrome, ako aj aplikácie Google, ktorá je integrovaná v zariadeniach s operačným systémom Android. Dá sa predpokladať, že spoločnosť časom uzavrie dohody s ďalšími poprednými slovenskými médiami.

Okrem vyššie popísanej zostavy by sa vo výbere Správ Google mohol neskôr objaviť obsah portálu aktuality.sk, hnonline.sk a ďalších serverov.