Rusko YouTube

Google je Kremeľ ukradnutý: Na YouTube zablokoval kanál štátnej dumy

Google označil kanál Duma TV za porušujúci pravidlá.

Americká spoločnosť Google mala vo svojej službe YouTube zablokovať ruský kanál Duma TV patriaci ruskej štátnej dume. Informovala o tom agentúra Reuters. Duma TV pritom vysielala zasadnutia dolnej komory ruského parlamentu, z dôvodu porušenie podmienok používania platformy.

Ak zistíme, že účet porušuje podmienky používania našej služby, okamžite podnikneme príslušné kroky,“ vyjadril sa Google. „Naše tímy pozorne sledujú situáciu a monitorujú zmeny a vývoj,“ dodáva. Google doplnil, že je odhodlaný dodržiavať sankcie uvalené na Rusko po invázii na Ukrajinu.

Zablokovanie kanála vyvolalo okamžitú reakciu, resp. nespokojnosť ruských predstaviteľov. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Google odkázal, že YouTube si týmto krokom „podpísal vlastný zatykač“. Telekomunikačný regulátor Roskomnadzor zas tento krok odsúdil a nariadil spoločnosti Google, aby s okamžitou platnosťou obnovila prístup televízii Duma TV k jej YouTube kanálu. „Americká IT spoločnosť sa drží vyhraneného protiruského postoja v informačnej vojne, ktorú Západ rozpútal proti našej krajine,“ píše sa v stanovisku úradu.

TIP REDAKCIE
Jedlo doručené robotom? Uber načrtol budúcnosť donáškových služieb

Podpísal si ortieľ?

Rétorika ruských orgánov naznačuje, že ak sa postoj YouTube nezmení, pravdepodobne sa zaradí na zoznam západných služieb, ktoré federácia nejakým spôsobom obmedzuje alebo úplne blokuje. Krátko po začatí vojny na Ukrajine 24. februára Rusko pristúpilo k zablokovaniu prístupu na Twitter, kde sa rýchlo šírili objektívne informácie priamo z Ukrajiny.

Úrady si neželali, aby k týmto informáciám mali prístup ruskí občania. V marci následne došlo k zablokovaniu Facebooku a Instagramu. Zvláštne je, že WhatsApp, ktorý taktiež patrí do portfólia materskej spoločnosti Facebooku a Instagramu, Meta, v Rusku naďalej funguje.

Zvláštne je to aj z toho dôvodu, že Rusko spoločnosť Meta označilo za vinnú z „extrémistickej“ činnosti po tom, ako firma dočasne povolila výzvy na násilie pre občanov Ukrajiny, Slovensko, Poľska, Maďarska a ďalších krajín.