Android 13 by mohol vyriešiť neželané zatváranie aplikácií na pozadí

Pomôže funkcia z operačného systému Chrome OS:

Zariadenia s operačným systémom Android trpia jednou frustrujúcou vlastnosťou, nekompromisne zatvárajú aplikácie spustené na pozadí systému. Prístup sa medzi jednotlivými výrobcami môže líšiť, no viac-menej sa to týka všetkých zariadení.

Zatváranie (zabíjanie) aplikácií na pozadí pomáha zvýšiť výkon zariadení a najmä ušetriť drahocennú energiu z batérie. Používateľ však kvôli tomuto prístupu nemôže pokračovať tam, kde prestal.

Rozpísaný mail, otvorený PDF dokument, galéria s fotkami, diskusné vlákno na sociálnej sieti… Pokiaľ používateľ príslušné aplikácie opustí, systém ich chod neraz ukončí už po krátkom čase.

Na výrobcov, ktorí uprednostňujú výdrž batérie pred správnou funkčnosťou aplikácií, ukazuje prstom už pár rokov nezávislý web dontkillmyapp.com. Hoci nie je aktualizovaný pravidelne, najhoršie sú v tomto smere podľa neho zariadenia od Samsungu, OnePlus a Huawei.

Nová verzia operačného systému Android 13 by však mohla výrazne znížiť tento neželaný efekt. Vývojári z XDA fóra našli v zdrojovom kóde Androidu novo pridanú funkciu Multi-Generational Least Recently Used (MGLRU).

TIP REDAKCIE
4ka opäť rozširuje svoje služby: Oddnes ponúka už aj internet či telku na doma!

Nejde o úplnú novinku, funkcia sa používa v operačnom systéme Chrome OS. Android bude môcť vďaka nej lepšie vyhodnotiť, ktoré aplikácie spustené na pozadí sú vhodné na zastavenie.

Ilustr. foto: Huawei Mate 30 Pro

Android by už nemal zatvárať často používané alebo pre používateľa dôležité aplikácie. Pomocou MGLRU sa totižto podarilo znížiť vyťaženie procesora, ktorý riadi virtuálnu pamäť, o 40 %. Ušetrený výkon môže následne slúžiť na spustenie iných úloh a aplikácií. Počet zabitých aplikácií klesol v priemere o 18 %.

XDA uvádza, že Google novinku testoval na približne jednom milióne Android zariadení. Testy však pravdepodobne vykonával prostredníctvom virtualizácie v systéme Chrome OS, nie na skutočných smartfónoch.

Nedá sa preto úplne spoliehať na to, že sa MGLRU stane súčasťou operačného systému Android 13. Šanca tu ale je, nepochybne by išlo o vítané zlepšenie v mobilnom operačnom systéme od Google. Viac by sme sa mohli dozvedieť na vývojárskej konferencii Google I/O, ktorá prebehne 11. a 12. mája 2022.