Bilióny rubľov na vývoj 28 nm procesu: Rusi investujú do 20 rokov starej technológie

Ruská federácia sa chce osamostatniť od Západu. Na vývoj 90 nm a 28 nm výrobných procesov majú vyčleniť niekoľko biliónov rubľov.

Ruská federácia sa chce výrazným spôsobom osamostatniť od Západu, minimálne čo sa technologických systémov týka. Do roku 2030 chcú vyvinúť vlastný 28 nm a 90 nm výrobný proces, píše ruský server Cnews.ru. Je to priama reakcia na exodus technologických firiem ako Intel či AMD, ktoré sú zodpovedné za väčšinu celosvetovej produkcie, resp. návrhu najmodernejších procesorov.

No a čo sa vlastne Rusko chystá vyrábať? Do ôsmich rokov chcú byť schopní vyrábať 90 nm a 28 nm čipy. Len pre predstavu, americká spoločnosť AMD dokázala 90 nm čipy vyrábať už v roku 2003 a taiwanské TSMC zas 28 nm procesom čipy vyrábala v roku 2011. Kým sa Rusko v roku 2030 priblíži k západu, pôjde o technológie staré 19, resp. 27 rokov. Au!

Rozmontujú západné procesory

Rusi si už teraz nechávajú vyrábať procesory Baikal, ktoré sú však postavené na technológie britskej spoločnosti ARM. Vyrábajú sa v Číne. Západné firmy momentálne pracujú s 4 nm čipmi, ktoré v najbližších rokoch plánujú ešte viac zmenšiť. V pláne sú už 2 nm čipy a neskôr sa predpokladá prechod na úplne nový proces, ktorý ešte viac oddelí technologické veľmoci od tých, ktoré sa im len chcú podobať.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Ak si však myslíte, že hrdí ruskí inžinieri plánujú procesory navrhnúť úplne od základu, mýlili by ste sa. Vo federácii totiž vznikne špeciálny program reverzného inžinierstva, ktorého úlohou bude prísť na spôsob, ako výrobné procesy skopírovať alebo sa nimi minimálne „inšpirovať“.

Ak sa nám podarí získať prístup k 28 nm zariadeniam, výrobu zahájime do ôsmich rokov,“ povedal pre publikáciu Kommersant vedúci konzorcia pre high-tech produkty Areny Brykin. V opačnom prípade musí Rusko počítať s obrovskými investíciami v oblasti niekoľkých biliónov rubľov.

Predpokladá sa, že aby bolo v tomto smere Rusko skutočne úspešné, potrebuje desaťtisíce odborníkov, ktorí by už teraz museli byť na špecializovaných školách. Či má takýto počet ľudí k dispozícii, momentálne známe nie je.

Do roku 2030 má až 30 % ruských domácností využívať domácu elektroniku. Čo sa verejnej sféry týka, tam by mala ruská elektronika tvoriť až 100 % objednávok. Ruská vláda chce dotovať 50 % z objednávok.