youtube

Združenie RIAA sa snaží odstaviť nástroj na sťahovanie videí z YouTube

Projekt youtube-dl funguje od roku 2006.

Po vypnutí alternatívnej aplikácie Vanced (predtým YouTube Vanced) hrozí zánik ďalšej užitočnej služby. Združenie amerického nahrávacieho priemyslu (RIAA) sa snaží odstaviť nástroj youtube-dl, ktorý umožňuje sťahovať z YouTube videá. Informuje o tom AndroidPolice a nezisková organizácia EFF.

Nástroj youtube-dl je používateľom k dispozícii dlhé roky, funguje od roku 2006. Ide o open-source projekt, vďaka ktorému si môžu ľudia z populárnej video platformy sťahovať akékoľvek videá.

Existuje veľa dôvodov, prečo to používatelia robia. Niekto si môže z YouTube sťahovať vlastné videá za účelom zálohovania, prípadne obľúbené hudobné klipy, novinári si zase môžu stiahnuť obsah, ktorý je svedectvom v nejakej dôležitej udalosti.

Organizácia RIAA združujúca hudobné vydavateľstvá sa domnieva, že sťahovaním hudobných videí pomocou nástroja youtube-dl, ktorý sa ovláda cez príkazový riadok, dochádza k porušovaniu autorských práv.

Združenie sa tento projekt pokúsilo zlikvidovať už v roku 2020, kedy bojovalo o to, aby bol odstránený z repozitára GitHub. Teraz sa RIAA s rovnakými argumentami zamerala na nemeckého internetového poskytovateľa Uberspace, ktorý hostí domovskú webovú stránku youtube-dl. Rozhodla sa ho žalovať.

TIP REDAKCIE
Metaverzum v ohrození? Spoločnosti Meta už údajne dochádzajú peniaze 

EFF uvádza, že nástroj youtube-dl nevznikol s cieľom porušovať autorské práva, ani na to nenabáda. Okrem toho neobchádza ani technické ochranné známky (DRM), ktoré sú vo videách YouTube prítomné.

RIAA však v snahe zastaviť fungovanie projektu tvrdí opak. Jej argumenty sú dnes ešte spornejšie ako v roku 2020. Web youtube-dl v podstate slúži iba na prepojenie s platformou GitHub.

youtube
Ilustr. obr.: Megan Rexazin/Pixabay

Bez ohľadu na to, kto má pravdu, Združenie amerického nahrávacieho priemyslu má dostatok peňazí na to, aby mohlo zvádzať právnu bitku s malou nemeckou firmou poskytujúcou hostingové služby. Finančné zázemie firmy Uberspace však nie je silné, spor by ju mohol poškodiť.

Do hry ale vstúpila nemecká organizácia bojujúca za občianske práva a slobody (GFF), ktorá pokryje výdavky na právne a poradenské služby pre internetovú firmu Uberspace.

Zástupcovia hudobných vydavateľstiev chcú nástroj youtube-dl jednoducho vytlačiť z internetu. Či sa im to podarí, ukáže až čas. Počkáme si, ako tento spor dopadne.