Ukrajinskí mobilní operátori spájajú sily: Snažia sa udržať svojich klientov online

Mobilní operátori sa preto rozhodli odložiť konkurenciu bokom. Namiesto toho spoločne usilujú o to, aby udržali linky pri živote.

Vojnové konflikty si často vyžadujú radikálne rozhodnutia, a to nielen na vládnej úrovni. Svoje aktivity musia prispôsobiť aj spoločnosti pôsobiace v zúčastnených krajinách. Svoje by o tom vedeli povedať napríklad ukrajinskí mobilní operátori, ktorí si ešte nedávno išli navzájom po krku. Teraz spoločne usilujú o to, aby udržali svojich zákazníkov online.

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou neprebieha len formou ručných zbraní a rakiet. Nakoľko žijeme v digitálnej dobe, veľkú úlohu zohrávajú aj kybernetické útoky. Tie má Rusko vo veľkom smerovať práve na komunikačnú infraštruktúru Ukrajiny, čo pociťujú predovšetkým mobilní operátori a poskytovatelia internetových služieb.

Takéto útoky nie sú vôbec nežné a dokážu na čas zhodiť celú sieť. Mobilní operátori sa preto rozhodli odložiť konkurenčné boje bokom. Namiesto toho spoločne usilujú o to, aby udržali linky pri živote.

Národný roaming

Podľa Forbes mali spoločnosti Kyivstar, Vodafone Ukraine a Lifecell minulý týždeň spustiť tzv. národný roaming. V jednoduchosti to znamená, že používatelia môžu rýchlo prejsť na sieť iných operátorov, ak by ich hlavný poskytovateľ utrpel výpadok.

TIP REDAKCIE
Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom

Okrem toho spolupracujú aj na lokalizácii “podvodných” operátorov, ktorí poskytujú prístup do sietí ruským útočníkom. V utorok mali ukrajinské bezpečnostné zložky zadržať hackera, ktorý poskytoval ruským okupantom prístup k mobilnej komunikácii v krajine. Len za jeden deň mal umožniť až 1 000 hovorov, z ktorých mnohé pochádzali od ruského vedenia v Moskve.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať