iphone 12 mini

Apple mení podmienky: Ukradnutý alebo stratený iPhone odmietne opraviť!

Špekulanti majú smolu.

Zlodej alebo nálezca cudzieho smartfónu iPhone v autorizovaných servisoch Apple nepochodí už teraz, pokiaľ mal jeho pôvodný majiteľ zapnutú funkciu Nájsť môj iPhone (Find My).

Apple bude po novom stav smartfónov iPhone v autorizovaných opravovniach a servisoch overovať pomocou interných systémov, zrejme prepojených s databázou GSMA. Pokiaľ zistí, že bol ukradnutý či stratený, jednoducho ho odmietne opraviť. Vyplýva to z interného dokumentu, ktorý získal server macrumors.com.

GSMA Device Registry je celosvetová databáza, kde môžu spotrebitelia zaregistrovať jedinečné IMEI číslo svojho zariadenia a určiť, či je stratené, ukradnuté, poškodené alebo napríklad predmetom splátkového predaja.

Táto iniciatíva tak iba rozširuje súčasnú politiku spoločnosti Apple, ktorou bojuje proti podvodom s mobilnými zariadeniami. Smartfóny iPhone, najmä tie z najvyšších tried, sú pomerne drahou spotrebnou elektronikou.

iphone
Ilustr. foto: pxfuel.com

Aj preto trh s použitými smartfónmi od Apple prekvitá. iPhone z druhej ruky nemusí byť zlou voľbou, pokiaľ je zdokladovaný a jeho stav zodpovedá skutočnosti. Neobozretný spotrebiteľ sa však môže cez bazárový predaj nevedomky dostať i k ukradnutému/stratenému iPhonu.

TIP REDAKCIE
Svet je v šoku: Vynašli vírus, ktorý na smartfóne funguje aj vtedy, keď je vypnutý

Politika Apple by mohla viacerých ľudí motivovať k tomu, aby si iPhone radšej kúpili u overeného či značkového predajcu. Na druhú stranu, smartfóny od Apple dokážu opraviť aj nezávislé servisné strediská tretích strán, ktorým bude asi jedno, odkiaľ používateľ svoj iPhone má.

Nakoniec, niekedy v budúcnosti si možno nebudeme musieť kupovať iPhony za plnú sumu. Povráva sa, že ich Apple plánuje ponúkať formou prenájmu za pravidelný mesačný poplatok. Zákazník by k smartfónu dostal aj predplatené služby (Music, TV+, Arcade a spol.) a zároveň možnosť vymeniť ho po jednom roku za novší model.