Ilustračný obrázok

Odplata technologickým firmám? Rusko chce legalizovať softvérové pirátstvo

Zákon sa vraj ešte len pripravuje, čiže sa jeho finálne znenie ešte môže zmeniť. Podstata nám je však jasná už teraz.

Rusko si kvôli iniciovaniu konfliktu na Ukrajine vyslúžilo veľké množstvo sankcií zameraných na rôzne oblasti ekonomiky. V krajine prestalo operovať mnoho známych spoločností, pričom mnohé z nich spadajú aj do technologickej sféry. Zdá sa však, že ruská vláda je na odstrihnutie od sveta pripravená.

Zatiaľ čo na východe sa bojuje zbraňami, zvyšné prizerajúce sa krajiny usilujú o ukončenie konfliktu prostredníctvom sankcií.

Na pôde Ruska prestalo v priebehu posledných dní vykonávať ekonomickú činnosť mnoho známych i menej známych spoločností. Do prvej skupiny sa nepochybne zaraďuje napríklad Apple, ktorý tu ukončil predaj produktov aj podporu služby Apple Pay. Okrem jabĺčka možno spomenúť aj gigantov ako Microsoft, Sony, EA či Oracle.

(Takmer) bezlimitové pirátstvo

Rusko si však z toho ťažkú hlavu nerobí. Ako píše server TorrentFreak, miestne úrady majú chystať zákon, ktorý do určitej miery zlegalizuje softvérové pirátsvo. Konkrétne by sa týkal nelicencovaného obsahu z krajín, ktoré sa voči Rusku rozhodli uvaliť sankcie. Podmienkou však bude, aby k tomuto obsahu (softvéru) neexistovala ruská alternatíva.

TIP REDAKCIE
Hrozí nám úplný koniec súkromia: EÚ nám chce čítať šifrované správy, priblížiť sa máme Číne

Zákon sa vraj ešte len pripravuje, čiže sa jeho finálne znenie ešte môže zmeniť. Podstata nám je však jasná už teraz – Rusko jednoducho obíde obmedzenia tým, že umožní beztrestné používanie nelicencovaného obsahu, čím uľahčí život domácim a poškodí spoločnosti (a krajiny), ktoré sa mu rozhodli obrátiť chrbtom.